GÖREME’DE KAPADOKYA LODGE

, , Sende yorum yap

Ürgüp, Nevsehir ve Avanos çevresine yayilan Peribacalari, bu bacalarin içine oyulmus kiliseler, yerlesim alanlari, yeralti sehirleri büyük sayida yabanci, az sayida yerli turist çekiyor.
Bu nedenle Ürgüp ve çevresinde çok sayida pansiyon ve otel yapilmis. Bölgede yerli ve yabanci turistin yararlanabilecegi dört bin yataktan söz ediliyor.
Bölgenin en fazla ilgi gören otelleri Dedeman, Perlsia, Peri Tower, AltinÖz, Mustafa, Dinler ve Kapadokya Lodge ismini tasiyan oteller.
Kapodokya’nin özelligi bütün mevsimler turistin ziyaret edebilecegi bir turistik bölge olmasi, ilkbahar ve sonbaharda turist sayisi artiyor ama yaz ve kis aylarinda da turist geliyor.
Kapodokya’ya gelen turistler genelde orta ve üst gelir grubunda ve orta yasin üzerinde yabancilar. Bunlar Dogu ve Güneydogu Anadolu ile Karadeniz’i de içine alan turlarla geldiklerinden, terör döneminde yabanci turist sayisinda azalma olmus.
Yabanci turist sayisi azalinca, yatak satma telasindaki lüks oteller, yatak ve kahvaltiyi 20 mark fiyata indirmis. Bu fiyattan otel isletmek mümkün degil.
Daha çok Amerikali turlarin getirdigi yabancilarin konakladigi Kapadokya Lodge, fiyat çizgisini korumaya çalisan bir tesis. Yöreye uygun, orijinal bir mimarisi var. 1990 yilinda Burhan Silahtaroglu’nun Silkar Grubu tarafindan insa ettirilmis. Mimari Tuncay Çavdar. 146 odali, 300 yatakli tesis genis bir bahçe içinde. Isitmali yüzme havuzu, tenis kortlari, genis odalari ile büyük sehir otelleri çizgisinde bir otel. Kapadokya yöresinde otel var da… Lokanta yok… Halbuki yöreye gelenler aksam saatlerinde dogru dürüst yemek yemek arayisina giriyor. Yöre yemeklerini tatmak istiyor. Kapadokya Lodge otelinde bu eksikligi görerek, iyi bir mutfaga sahip, büyük bir lokanta olusturulmus. Sabah kahvaltilari ve aksam yemekleri açik büfe, ögle yemekleri ise “a la carte” menü… Gün boyu geziye
gideceklere “yemek kutusu” hazirliyorlar. Kapadokya Lodge otelinin açik büfeleri, yabancilarin islettigi tatil köylerinin büfeleri gibi hem yerli hem yerel hem yabanci yemeklerin çesitliligine sahip, Selçuk Özgünsur’un yönetimindeki tesisin mutfak sefi Nevzat Kocaöz, tatli sefi Temel Turhan… Mutfakta bir de hanim kizimiz var. Ismi Yasemin Dogu. Nevsehir Otelcilik Okulu’ndan 1998 yilinda mezun olmus.
“Arkadaslarim büro görevlisi ve servis elemani olmayi tercih etti. Ben mutfakta kalmaya karar verdim, isimi çok seviyorum, tatlici yetisiyorum” diyor. Kapadokya Lodge oteli mutfaginin orijinal yöre yemegi “Nevsehir usulü sacda patates”… Yasemin Dogu’dan aldigim
tarifi sayin okuyucularima sunuyorum.
Kapadokya Lodge Oteli genç hanim asçisi Yasemin Dogu’dan Nevsehir usulü sacda patates:
Nevsehir patatesini kesme seker küpünün yarisi ölçüsünde
küp küp kesiniz. Suyunu süzünüz. Bir düz tepsiye patatesleri diziniz. Üzerine hafif sivi yag gezdirip, tuz, biber serpiniz. Sonra bu tepsiyi firina koyunuz. Patatesler nar gibi olunca firindan çikariniz.
Bir büyük kavurma sacinin içine az yag koyunuz. Patates küpleri ölçüsüne yakin ölçüde, küp küp dogradiginiz kuru sogani bu sacda kavurunuz. Soganlar pembelesince, birer santimden küçük boyda dogradiginiz taze sogani da saca atip biraz çeviriniz. Taze sogan diri kalsin. Hosunuza giderse bir bas sarmisak, biraz pul biber Kavurma sacinin dibinde yag kalmis ise onu süzünüz. Sonra kavurma sacindaki soganlarin üzerine firinda nar haline gelmis patatesleri boca ediniz. Hepsini kasikla harman ediniz. Servisten önce karisimin üzerine ince ince kiyilmis maydanozu serpiniz. Sofraya sac içinde getirirseniz görünümü ile istahinizi açar. Tadina doyum olmaz. Afiyet olsun.

 

Sende yorum yap