GÖCEK’DE SWİSOTEL’İN “VERANDAH” LOKANTASI

, , Sende yorum yap

Göcek, Fethiye Koyu’nun içinde küçük bir ilçe. Ama bu küçük ilçenin dört marinasi var. 1) Belediye Marinasi, (2) Port Göcek Marinasi, (3) Skopea Marina, (4) Club Marina… Marina demek yal demek. Yal demek, varlikli yerli veya yabanci turist demek… Ayrica Mavi Tur tekneleri de Göcek’e ugruyor.. Böylece Göcek varlikli turistlerin gelip geçtigi, yiyip içtigi bir yer oluyor. Post Göcek Marina-
M adaki lüks oteli isleten *’Swissotel”in marina içinde bir de lokantasi var. “Verandah” ismini tasiyan bu lokanta; binasi ile, bahçesi ile, manzarasi ile nefis bir isletme. Göçek’deki Swissotel ile otelin lokantasi, Istanbul’daki Swissotel’den bagimsiz bir isletme.
Bu isletmenin basinda Alman Michael Mockiing var. Otelin yiyecek içecek Müdürü Ahmet Dogangül.
Verandah Restoran’in sefligini, Istanbul’da Swissotel’de eski sef Van Nuenen ile birlikte çalisan Isviçreli Andreas Erni yapiyor.
Andreas Erni Verandah için orijinal bir mönü hazirlamis. Odun firininda, balik çesitleri, pide çesitleri, pizza çesitleri yapiyor. Somunlu, sebzeli, etli pideler pisiriyor. Buharda fener baligi, balik salatasi pek lezzetli.
Lokantanin Tuncay Beyaz gibi deneyimli bir sefi ve Sezen Demirel gibi sempatik bir bayan servis elemani var.
Lokantanin fiyatlari Istanbul ve Anka ölçülerine göre makul çizgide.
Göcek’de deniz kiyisi tertemiz düzenlenmis. Yolun kenarina barlar, lokantalar siralanmis. Yolun kenarina barlar, lokantalar siralanmis. “Magic Marina”, Belediye Marinasi’nin karsisinda tertemiz, servisi mükemmel bir lokanta, bar… Aksam üzeri önünde oturup alkollü veya alkolsüz içki içmek pek zevkli oluyor.
Özcan Restaurant da ayni sirada. Yol üzerinde bir balik lokantasi. Hilmi özcan’a ait bu lokantanin sefi Tunay Ener usta balik uzmani. On yedi yildir Göcek’de balik pisiriyor. Kalamar ve levrek dolmasini övüyor ama balik bugulamasi da nefis. Sahin Demir ve Mustafa özgen, servisleriyle müsterileri mutlu etmek için çirpiniyor.
Göcek’in bir de “Meydan Köftecisi” var. Iskele Meydani’ndaki Dursun Usta’nin Yeri’nde kömür mangali ögle saatinde yanmaya basliyor, sabahin erken saatlerine kadar atesi sönmüyor. Köftesi, sisi ve pirzolasi pek lezzetli. Dursun Aydemir Artvinli. Yedi yil önce Göcek’e gelmis. Simdi kardesi Selçuk Aydemir ile yerli ve yabanci turistlere ve de Göcekliler’e köfte pisiriyor,

 

Sende yorum yap