BOĞAZ KIYISINDA NEFİS BİR BAHÇE

, , Sende yorum yap

Besiktas’tan Ortaköy’e uzanan Dolmabahçe ve Çiragan Sarayi bahçelerinin bitiminde insa edilen Feriye Karakolu binasi yikik halde, Tekel deposu olarak kullanilirken, rahmetli Adnan Kahveci tarafindan Kabatas Vakh’na tahsis edildi. Kabatas Vakfi da Sabanci Vakfi’nin parasal destegi ile binayi yeniledi. Bir kültür sitesi haline getirdi. Içinde sinemasi, konferans salonlari, sergi salonlari bulunan Feriye Kültür Sitesi binasinin ön bahçesinde yaz aylari açik hava lokantasi ve kahvesi var.
Feriye Lokantasi ismi ile isleyen bu lokanta ve çay bahçesine ulasim çok kolay. Kabatas Lisesi’nin Ortaköy yolu üzerindeki bahçe kapisindan giriliyor, Otomobillerin okul bahçesinde park etmeleri mümkün.
Feriye Lokantasi’ nin kahve bölümü sabahlari saat 10.00′ dan itibaren açik. Yaz aylarinda denizin hemen kenarinda, arkada saray önde Bogaz, öte yanda Anadolu Yakasi, oturmanin zevki doyumsuz.
Kahvede gün boyu alkollü veya alkolsüz içecek servisi, çay, kahve, pasta ve kahve menüsünde hafif yiyecekler, sandviç var.
Pazar ve pazartesi aksamlari hariciler gece saat 23.30’da Baris, Cihat ve Mert üçlüsü Latin pop ve nostaljik Türk pop müzigi yapiyor.
Kahve bölümünde kisi basi gündüzleri 5 – 6 milyon lira ödeme ile keyif almak mümkün. Müzik basladiginda kisi basina 10 milyon lira müzik farki aliniyor.
Feriye Lokantasi ögle servisi ve aksam servisi açik. Lokantanin sefi Vedat Basaran tat ustasi.
Yemek yazari, Türk yemekleri arastirmacisi Engin Akin Hanim, Vedat Basaran’in geleneksel Türk yemekleri ve tatlilarini yasatma konusundaki çabalarinin önemini vurguluyor.
Vedat Basarda’in su günlerde övdügü yemekler özel hazirlanmis levrek ve çupra… Et yemeklerinden kuzu kus gönü, kuzu saslik, tavuk saslik mevsim yemekleri.
Feriye lokantasinda yemekler sik tabaklar içinde, özenle süslenmis biçimde sunuluyor.
Tesis sorumlusu Murat Dogruyol ile lokanta sorumlusu Refik Güçyener müsterileri mutlu etmeye çalisiyor.
Feriye Lokantasi’nda yemek yemenin bedeli kisi basina ortalama 20 – 25 milyon lira arasinda. Bu ücrete balik ve yerli içki fiyati dahil.
Feriye Lokantasi’nin özelligi, Istanbul’un denizi ile yemegin lezzetini bir araya getirmesi. Yaz aylarin da, aksam üzerleri ve gece saatlerinde Istanbul Bogazi’nin kiyisinda oturup, güzellikleri yasamak isteyenlere tavsiye olunur.
Feriye Lokantasi, Kabatas Kültür Merkezi, Ortaköy, Telefon. 212 – 227 22 16

 

Sende yorum yap