BODRUM’DA ULA YEMEKLERİ

, , Sende yorum yap

Türkiye’de yerel yemeklere ilgi çok az… Lokantalar, oteller yerel yemeklere önem vermiyor.
Tatil yörelerimizden Bodrum, farkli iklim yapisina dayali olarak farkli sebze ve ot çesitleri ve farkli yag tadi ve de farkli ekmekleri ile yemege merakli kisiler için bir hazine.
Ne yazik ki, Bodrum’da yerli ve yabanci turistlere hizmet veren lokantalarda bu yemekleri tatma imkani yok.
Italyan lokantalari, Fransiz lokantalari, Çin lokantalari, Rum meyhaneleri, Adana ve Urfa kebap salonlari var… Ama yerel mutfaklari olan lokantalar yok. Sakiz Ana tencere yemegi adetini baslatti. Onun benzeri, tencere yemegi yapan birkaç lokanta açildi, iste o kadar.
Tat uzmani Engin Akin’in öncülügü ile Bodrum’daki The Marmara Bodrum oteli mutfak portföyüne yerel yemekleri dahil etmek için bir çalisma baslatti. Bodrum’a davet edilen Ulah dört hanim; Halise, Rabiya, Ayse ve Nermin hanimlar, Fransiz ve yerli asçilara Ula ve Ege yemeklerini ögretti.
Bu yemekler ve tatlilar sonra otelin mutfak portföyüne girdi. Tabii ki, hepsi birden, her gün otel mönüsünde yer almayacak ama, gününe göre The Marmara Bodrum lokantasinda müsteriler bu yemekleri tadabilecek.
Ulah hanimlarin hazirladigi dögme çorbasi nefis mi nefis bir yöre yemegi. Anlatildigina göre bu çorba özel olarak iri kirilmis bugday tanelerinden yapilirmis. Bulgur büyüklügünde kirilan bugday taneleri süzme yogurt ile yogrulur, topak hale getirilir, bu topaklar incir yapragi üzerine konup güneste kurutulurmus. Çorba pisirilirken bugday tarhanasi adi verilen bu malzemeye tavuk suyu ve börülce eklenirmis. Bu çorbanin yaninda bakla tursusu “leblebi gibi” yenilirmis. Ulah hanimlarin bir baska yöre yemegi, yöre otlariyla hazirlanan katmer. Yörenin mis gibi kokan otlari katmere sarilip, sacda pisiriliyor.
Bu yazinin altinda sayin okuyucularima, The Marmara Bodrum otelinin Ege ve Bodrum yemek ve tatlilari özel mönüsünü verecegim. Mönüdeki yemeklerin çesidi ve özelligi dikkatinizi çekecek.
Herhalde Engin Akin bu yemekler ve tatlilar ile ilgili bir kitap çikarir da hem bu tatlar unutulmaz hem de meraklilari bu yemek ve tatlilari hazirlama imkanini elde eder.
Yöresel Ula ve Bodrum yemek ve tatlilari
Zeytinli dizme
Enginar dolmasi
Dalgan mücveri
Bakla kizartmasi
Cevizli kuru domates salatasi
Kazayagi nergisleme
Patlican çekmesi
Siyirma taze fasulye
Çitlembikli ve közleme patlicanli dürüm
Deniz börülcesi
Ege favasi
Ebegümeci kalamar pilaki
Portakalli sardalye
Güveçte, hoplatma patates le Ege kapamasi
Oglak kebabi Sakiz yahnisi
Bulgur Arabasi çorbasi
Sakizli baklava
Beyaz pelte Un helvasi
Küllü kalbura basti
Sakiz zerde
Kazandibi

 

Sende yorum yap