ANKARA’DA “KARAF”

, , Sende yorum yap

Ankara’nin ünlü balik lokantasi Karaf, deniz ürünleri yani sira sarap kaviyla da dikkat çekiyor
Kaya Mehmet Demirer ile Gül Etker Demirer, Ankara Koleji’nde ayni sinifta okuyup ayni yil mezun olmuslar. Evlenmisler. Ve de lokanta açmaya karar vermisler. Ilk lokantalarini 1994 yilinda Bodrum’da Gümüslük’te açmislar. Denizin kenarinda balik pisirmeye soyunmuslar. Lokantalarinin adini da “Karaf” koymuslar. Bilindigi gibi karaf, içine sarap, raki gibi içeceklerin konuldugu alt bolümü siskin, agiz bölümü dar olan özel cam sürahiye verilen isim. Çok sayida lokantasi olan ve bu lokantalarla günde bin ton balik tüketilen Gümüslük’te deneyim kazanip, rakipleri arasinda isîra yapinca, 1998 yilinda Ankara’da Gaziosmanpasa semtinde bir “Karaf” daha açmislar.
Ankara’daki Karaf’in özelligi balik yaninda farkli deniz ürünleri üzerinde de iddiali olmasi. Bir sey daha var. Ankara’daki “Karaf’ta sadece “rakicilar” için degil “sarap sevenler için” de özel düzenlemeler yapilmis. Ankara Karaf’in zengin bir sarap kavi var,
Karafar’in mutlak sorumlulugunu Ingiltere’de turizm egitimi gören Kaya Demirer ile esi Gül Demirer üstlenmis. Degisik balik
Gaziosmanpasa semtinde hizmet veren Karaf’in mutfagi deniz ürünleri agirlikli ürünleri hazirliyorlar.
Bildircin yumurtasi ile doldurulmus füme yilan baligi, kiliç (carpaccio) baligi, subye yumurtasi, balik yumurtasi (tarama), Laz lahanasi tursusu, yabani kekikli izgara mürekkep baligi, tekir salatasi, balzamik sirkeli kalamar bacaklari, yengeç eti ve elma rendesi ile doldurulmus bebek biberler, yöresel ot çesitleri, somon gravlas gibi özel yemekleri var.
Deniz ürünlü mezelerin tabagi 3 milyon lira, sebzeli mezelerin tabagi 2 milyon lira, ahtapot ve karides salatalari 4 milyon lira.
Ankara Karaf da hem ögle, hem aksam servisi var. Cemil Savas, saygili servisi ile müsterileri memnun ediyor. Soguk ve sicak giris ve balik yenir ise bir kisi ortalama 20-25 milyon lira ödeme yapiyor. Karaf’çilarin hedefi önümüzdeki kis Istanbul’da bir deniz ürünleri lokantasi açmak imis.

 

Sende yorum yap