KDV ve ÖTV gelirlerindeki artış talepteki canlılığa işaret ediyor

, , Sende yorum yap

2018 yılı Ocak-Mart dönemine ait 3 aylık bütçe göstergeleri;
– Zorunlu harcamalardaki artışa rağmen bütçe açığındaki artışın korkulan büyüklükte olmadığını,
– İç talepte, tüketim harcamalarında geçmiş yılların üzerinde bir artış olduğunu gösteriyor.
KDV ve ÖTV artış oranlarına göre, “talep canlı”.
Ocak-mart döneminde bütçe gelirleri % 15.7, giderleri % 17.7 oranında arttı.
Bütçe gelirlerindeki artış oranının enflasyonun üzerinde olması, ekonomide canlılığın bir başka işaretidir.
Bütçe açığı geçen yılın ilk 3 ayında 14.9 milyar lira iken, bu yıl aynı dönemde 20.4 milyar TL oldu. Açıkta 5.5 milyar TL artış var.
Bütçenin açığını değerlendirirken, yaşananları iyi değerlemekte yarar vardır.
– İçeride terörle mücadele, sınır ötesinde sıcak çatışmalar devam ediyor. Zırhlı araçlar, tanklar, toplar yürüyor. Uçaklar yakıt harcıyor. Silah ve mühimmata para ödeniyor. Bütün bunların parası bu bütçeden çıkıyor.
– Hükümet ekonomiyi canlı tutabilmek, yatırımları teşvik etmek, üretimi arttırmak için devamlı destek paketleri açıklıyor. Her destek paketi bütçeye yük getiriyor..
Bütçe göstergelerinden KDV (Katma Değer Vergisi) ve ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) rakamlarındaki değişim oranları, ekonomi için önemli “öncü göstergeler”dir.
KDV ve ÖTV artışları, ekonomide harcama eğilimindeki değişimin boyutlarını ortaya koyuyor.
– Dahilde alınan KDV artış oranı, ülke genelinde halkın tüketim harcamalarında ağırlığı olan harcamalardaki artışı işaret ediyor.
– ÖTV artış oranı, ülke genelinde orta ve üst gelir grubundakilerin tüketim harcamalarındaki artış hakkında bilgi veriyor.
– İthalden alınan KDV geliri ise ithalat arttıkça, içeride talep artışına dayalı olarak ülkeye daha çok ithal malı girdikçe artıyor.
– 2018 yılının ilk 3 ayında dahilde dlınan KDV % 20.3 oranında arttı. Geçen yıl aynı dönemde % 2.9, daha önceki yıl % 11.8 oranında artmıştı.
Demek ki ülke genelinde, hemen her gelir grubunun harcama yaptığı ürünlerde bu yılın ilk 3 ayında talep, geçen yıllara göre daha canlı.
– ÖTV, yılın ilk 3 ayında % 13.4 oranında arttı. Geçen yılın aynı döneminde % 10.9, bir önceki yıl % 13.5 artmıştı.
Demek ki orta ve üst gelir grubunun harcama yaptıkları mallara talep canlı.
– İthalden alınan KDV yılın ilk 3 ayında % 21.4 oranında arttı. Geçen yılın aynı döneminde % 19.3, daha önceki yılın aynı döneminde % 13.7 artmıştı.
Demek ki talebin canlılığına bağlı olarak ithalat da artıyor.
Bütçenin geliri, gideri, açığı önemli, ama bütçe içinde yer alan bu “öncü ve önemli göstergeler” ekonomide olan biteni izlemek için çok önemli.

 

Sende yorum yap