İstihdamdaki artış sevindirici

, , Sende yorum yap

Ekonominin ana sorunlarından biri iş arayanlara iş bulabilmek.

Nüfus artışına bağlı olarak iş arayan sayısı o kadar hızlı artıyor ki, ekonomi, iş bulduğunda çalışmaya hazır kadın ve erkeklerin tamamına iş imkanı yaratamıyor.

Bu yılın ilk aylarında işsizlik oranındaki yükselme karşısında hükümet hem ekonomiyi canlandırmak hem talebi artırmak hem de istihdamı teşvik etmek için değişik önlemler aldı.

TÜİK’in yayınladığı nisan ayı istihdam tablosu hükümetin istihdam konusundaki tedbirlerinin işsizliği sınırlamada başarılı olduğunu gösteriyor.

Mart ayında yüzde 11.7 olan işsizlik oranı Nisan ayında yüzde 10.5’a geriledi.

Yılbaşında 26.6 milyon olan çalışan sayısı 28.1 milyona yükseldi. Gene de 3.2 milyon işsizimiz var.

• Yılbaşından sonra 4 ayda 1.5 milyon kadın ve erkek iş buldu.

2017 yılına girdiğimizde çalışan sayısı 26.6 milyondu. 2017 Nisan ayında 28.1 milyon oldu. Çalışan sayısı yılbaşından sonra her ay arttı. İlk 4 ayda 1.5 milyon artış önemli bir artıştır.

Hükümet ekonomiyi canlandırmak için değişik politikalar uygularken, istihdam artışı için hedefler belirledi. Bu hedeflerin gerçekleştiği görülüyor.

• 2016 Yılında işsiz sayısı 2.8 milyondu. 2017 Nisan ayında işsiz sayısı 463 bin arttı. 3.2 milyon oldu. Buna karşılık çalışan sayısı, geçen Nisan’dan bu Nisan’a 519 bin arttı.

Ne var ki, bir yılda iş bulduklarında çalışmaya hazır olanların sayısı 982 bin arttığı için, tamamı iş bulamadı. İşsizler ordusuna 463 bin kişi eklendi.

Bunun için de geçen Nisan yüzde 9.3 olan işsizlik oranı, bu Nisan yüzde 10.5 oldu.

• 2017 Yılı Nisan ayı, çok kişinin iş sahibi olduğu bir ay oldu. Bir ayda çalışmaya hazır kadın ve erkek sayısı 313 bin artarken, çalışan sayısı 668 bin artınca, işsizlerin sayısı 355 bin azaldı.

Hükümetin istihdam artışını sağlamaya dönük tedbirlerinin Nisan ayında etkili olduğu görülüyor.

 

Sende yorum yap