Hane halkının varlığı arttı

, , Sende yorum yap

Hane halkının finansal varlıkları eylül ayı sonunda 1 trilyon 150 milyar TL’ye, finansal yükümlülükleri ise 541 milyar TL’ye ulaştı. TCMB kasım ayı Finansal İstikrar Raporu’nda yer alan bilgilere göre:

Finansal varlıklar geçen yılın aynı döneminden bu yıla % 17.9 oranında artarken, finansal yükümlülükler % 16.6 oranında arttı. Finansal varlık artışı, yükümlülük artışının üzerinde. n Finansal yükümlülüklerin varlıklara oranı % 47.5’ten % 47.0’ye geriledi.

Hane halkının toplam finansal varlıklarının % 46.5’i TL mevduat hesaplarında, % 29.4’ü yabancı para mevduat hesaplarında. TL ve yabancı para mevduat hesaplarındaki finansal varlıklar toplamın % 75.9’unu oluşturuyor. Bu oran bir yıl önce % 76.8 idi. Yabancı para mevduatın payı bir yılda % 27.0’den % 29.4’e yükseldi.

Halk mevduata güveniyor

Halkımız finansal varlıklarını TL ve döviz mevduat faizlerinin göreceli olarak düşük olmasına rağmen, güvence ve likidite özelliklerini dikkate alarak bankalarda tutmaya devam ediyor. Diğer alternatif yatırım alanlarına ilgi artmıyor. Bankalardaki altın mevduatın dolar olarak büyüklüğü bir yılda 3.4 milyar dolardan 5.5 milyar dolara yükselmiş görünüyor ama bu yükselişte altının bir yılda değer artışı etkili.

Hane halkının finansal varlıklarından hisse senedine giden miktar 45.5 milyar TL’den 57.1 milyar TL’ye yükseldi. Bir yıldaki % 25.7 oranındaki artışın gerisinde gene hisse senetleri fiyatındaki artışın etkisi büyük.

Borsaya ilgi az

Yatırım fonlarına da ilgi artışı yavaş. Yatırım fonlarındaki varlıklar bir yılda % 11.6 artışla, 35.9 milyar TL’den 40.1 milyar TL’ye yükseldi. Emeklilik fonlarındaki artış % 25.8 oranında. Emeklilik fonlarındaki finansal varlık toplamı 73.0 milyar TL. Halkımızın finansal varlıklarının % 76.8’i bankalarda mevduat hesaplarında % 6.3’ü emeklilik yatırım fonlarında, % 5’i hisse senetlerinde, % 1.7’si bankalardaki altın hesaplarında… Finansal varlıkların % 5.8’ini ise dolaşımdaki para oluşturuyor. Toplam Finansal yükümlülüklerin % 37.7’sini konut kredileri, % 38.0’ini ihtiyaç kredileri, % 17.7’sini bireysel kredi kartı borçları, % 3.2’sini taşıt kredisi borçları oluşturuyor.

Son bir yılda konut kredisi borcunda % 19.0, ihtiyaç kredisi borcunda % 19.2 oranında artış var. Kredi kartı borçlarındaki artış yüzde 7.2 oranında.

Düzeltme: 28.11.2017 tarihinde yayımlanan “Rüzgârda Kimler Önde?” başlıklı yazının ilk paragrafında işletme halindeki RES’lerin kurulu gücünün 6.201 MW olduğu belirtilmişken, sonraki paragrafta işletme halindeki, inşa halindeki ve lisans alınmış HES’lerin kapasiteleri belirtilirken “MW“ yerine ”türbin” kelimesi kullanılmıştır. Hata için özür dilerim.

 

Sende yorum yap