Zor

, , Sende yorum yap

“TURGUT Agabeyin isi zor. Hem pazar ekonomisi sartlarini isleteceksin, hem de enflasyonu düsüreceksin…”
” Baskalari ne yapiyorsa onu yapar, olur biter.”
“O kadar kolay degil. Burasi Türkiye…”
“Burasi Türkiye de ne olmus? Onlar ne yapiyor ise…”
“Onlar, pazar ekonomisi sartlarini isletebilmek için öncelikle piyasadaki tekel ve oligopolleri ortadan kaldiriyorlar.”
“Bizde kaldiralim.”
“Tekel ve oligopolu kaldirmanin iki yolu var. Önce gümrükleri sifir edersin… Bunu yapamiyoruz. Sifir gümrükle ithalati gerçeklestirebilecek kadar dövizimiz yok… Sonra içeride tekel ve oligopol sartlarina sahip firmalarin faaliyet gösterdigi sektörlerde yatirimlari tesvik edersin. Bu da mümkün degil… Yatirim gücümüz yok.”
“Ama fiyat kontrolü kalkti. Fiyatlar serbestçe olusuyor…”
“Olusmuyor da… Olusuyor saniliyor. Tekel ve oligopol sartlarinin isledigi ithalatin sinirli, ithal vergilerinin yüksek oldugu bir ekonomide fiyatlar serbestçe olusmaz. Olusamaz. KIT’ler fiyatlarini hâlâ hükümet politikasina göre tespit ediyor. Ayrica KIT fiyatlari ekonomik fiyat degil. Tekel ye oligopol sartlari nedeniyle, isletme hatalari yönetim beceriksizlikleri politik kararlarin faturalari, fiyata eklenip tüketiciden aliniyor. Gereginde de fiyatlara yapilan eklemelerle Hazine’-ye haraç toplaniyor.”
“Siki para politikasiyla isler biraz düzelir…”
“Zor düzelir. Siki para politikasi isçinin, memurun, emeklinin reel gelir seviyesini düsürmek, iç piyasadaki talebi kismak, firmalarin yatirimlarini, üretimlerini yavaslatmak, parayi pahalilandirmak demektir. Bunun sonunda isçi-memur, esnaf-tüccar bagirmaya baslar. Firmalar, bankalar çöker. Hükümet bunu göze alabilir mi dersin?..”
“Ama faizleri korkmadan yükseltiyorlar…”
“Daha da yükseltilmesi lazim. Egerenflasyon yüzde yetmislere çikmis ise mevduat, bono faizlerinin yüzde yetmisin üzerine çikmasi sart. Ama Türkiye’de en büyük borçlu devlet. Faiz yükseldikçe Hazine herkes-den daha çok yara aliyor.”
“Hiç olmazsa ihracat iyi gidiyor.”
“Ihracatin iyi gitmesi için döviz kurunun iyi ayarlanmasi, Türk parasi degerinin hizla düsürülmesi sart. Paranin degeri düsünce devletin borç ödemeleri için bulmasi gereken Türk parasinin miktari artiyor. Devlet bunu bulamayinca para basiyor. Para basinca, enflasyon hizlaniyor. Enflasyon hizlaninca ihracatin tesviki içi.n paranin degerini biraz daha düsürmek gerekiyor. Ithalat pahalilaniyor. Ithalat pahalandi diye sanayiin girdilerinin fiyati artiyor.”
“Çok karistirdin…”
“Çok karistiran ben degilim… Isin basindakiler o kadar karistirdilar ki… Isin içinden çikmak gerçekten zor.”
“Bir seyi düzeltmeye kalkiyorsun, öbürü bozuluyor.”
Iste onun içindir ki, meselelerle teker teker bogusarak, zafere ulasma sansi yok. Hükümet ise meseleleri bir bütünlük içinde alip, çözüme bütünlük içinde gitmeye bir türlü niyetli görünmüyor.”
ALI RIZA KARDÜZ^

 

Sende yorum yap