ZEYTİNYAĞI İTHALATI

, , Sende yorum yap

— Önce peynir ithal ettik. Simdi zeytinyagi… Arkadan kU-rufasulye, mercimek… Derken, böylece dünya pazarina açilmis olacagiz..
— Isi demagojiye dökecegine, neden zeytinyagi ithal eder duruma düstük, onu ögrenmeye çalis.
— Neden Recep Agabey? Halkimiz çok zeytinyagi yemeye mi basladi?
— Tersine, bundan önceki yillar kisi basina 2.6 kilo olan zeytinyagi tüketimi, simdilerde yilda 1.5 kiloya düstü. Italya, Ispanya, Yunanistan, Libya’da kisi basina 10 kilodan faz.la zeytinyagi tüketiliyor. Suriye, Portekiz, Arjantin’de 4 kilonun üzerinde..
— O halde bu yil neden zeytinyagi ithal ediliyor?
— Türkiye’de zeytinyagi yok da ondan.
— Recep Agabey, benim bildigim Türkiye zeytinyagi ihraç ederdi.
— Bir zamanlar öyle idi. 1979’da 30 bin ton, 1981’de 43bin ton, 1982’de 20 bin ton, 1983’de 63 bin ton, 1984’de 20 bin ton zeytinyagi ihraç ettik. Içeride de her yil ortalama 75 bin ton dolayinda zeytinyagi tüketilir.
— Bu yil zeytinyagina ne oldu?
— Bu yil zeytinyagina bir sey olmadi da, zeytin yok oldu. Gerçekte, bizim zeytinliklerde bir yil var yili, bir yil yok yilidir. Bu yil var yili olmasina ragmen, zeytin yok oldu. Çünkü zeytin sinegi denen böcek, taneleri erkenden topraga düsürdü. Kalan taneler delik desik, kurtlu oldugundan bunlardan zeytinyagi yapilamadi. En az 120 bin ton zeytinyagi çikmasi beklenirken, kötü kalite 60 bin ton zeytinyagi çikti. Bu rakam normal iç tüketim ihtiyacinin bile gerisinde.
— Bütün kabahat sinekte…
— Sinekte degil, sinekleri ilaçlamayanlarda. Zeytin ilaçlamasi eskiden Tarim Bakanligi’nca yapilirdi. Sonra bu is birakildi. Simdilerde bu isin uçak ile yapilmasi gerekiyor. Bu da pahali bir is. Mesela Ege Bölgesi’nde 150-180 milyon lira gerekiyormus. Bunu üretici veremiyor. Tarim Bakanligi da aldirmayinca, var yilinda zeytin yok oluyor. Devlet baba iç talepteki açigi kapamak için, 12 bin ton zeytinyagi ithal etmek zorunda kaliyor.
— Baska ülkelerde var mi acaba?
— Baska ülkeler, bizdeki gibi dedelerden kalmis zeytin agaçlarini yolarak, zeytin elde etmiyor. Mevcut zeytinliklere bakiyor, ilaçliyor. Yeni zeytinlikler kuruyor. Onlarda, var yili, yok yili sorunu bile kalmamis. Düzenli üretim yapiyorlar.. Bizde ise yillarca önce kimin diktigi belli olmayan agaçlar, kocayip ölüyor.
— Agabey, hani kitaplar yazardi, 80 milyon zeytinagacina sahip, dünya zeytinyagi üretiminde dördüncü sirada bir ülke idik..
— Önemli olan, dagda bayirda buldugun agaçla övünmek degildir. Bu 80 milyon agacin verimi nedir? Her yil kaç agaç ölüyor? Her yil yeniden kaç agaç dikebiliyoruz? Bunlari bilmeden “Baba Recep, usulü tarim yapip” sonra tarimdaki gelisme destanlari düzmeye devam edersek, hiç merak etme fasulye ithal edecegimiz günler de yakindir.
senaryo: Ali Riza KARDÜZ Kamera: MISTIK^

 

Sende yorum yap