Yabancı sermaye canımız, feda olsun kanımız

, , Sende yorum yap

Agabey ne istiyorlarsa yapalim. Gelsin su yabancilar artik. Japonlar televizyon yapsin, Amerikalilar otomobil, Fransizlar Dior parfümü. Ingilizler gelsin Antalya’ya kursunlar oteli yüzleri günes görsün gariplerin. Recep’in bir arkadasi vardir, adi Cem. Yillarca planlamada, yabanci sermaye kisminin basinda çalisti. Yabanci sermayeye güçlük çikardigi söylenir. Recep arkadasini yakalamisken yari saka, yari ciddî takiliyordu. —Kardesim, su adamiarla ugrasmayi birakin. Takmissiniz akliniza bir kapitülasyon lâfi. Birakin gelsinler. Para biraksinlar, isyeri açsinlar. —Recep’çigim birakmayan kim? —Su bürokratlar. Adamlarin tekerlegine boyuna tas koyuyorsunuz, – Kim söylüyor?
— Iste sizin ugrastiginiz yabanci sermayeli kuruluslarin yöneticileri.
— Bak Recep’çigim. Bir kere bunlar dogru degil. Türkiye’ye hangi ciddi firma geîdi de biz güçlük çikardik. 1950’lerde hazirlanan Yabanci Sermaye Kanunu’muz dünyanin ger-çekten en liberal kanunudur. Zaten Amerikalilar hazirlamis. Sonra Turgut agabeyin en iiberaî kararnameyi hazirladi. Ya-baiioilara kucak açtik. Bak 3 yildir ne geldi? —Gazeteler yaziyor dünya kadar para geldi.
—Gelen paralarin çogu garantisiz ticari borçlardan, ucuz sat. 11 alinan paralar. Sen yatirima bak, yeni yatirim geldi mP
—Koskoca bir kamyon fabrikasi kurulmuyor mu?
burulmuyordu da düzenleniyordu. Senin anlayacagin, mevcut tesisler birbirine eklenip birseyler oluyordu ama, o da uyudu. Yillardir izin verilmiyor diye bizi suçluyorlardi. Izin çikti. Simdi herkes bir köseye kaçiyor.
— Ne yapalim adiniz çikmis bir kere. Herkes sizin menfi kafanizdan çekiniyor.
— Çekinmiyor, tam tersine “bürokratlar yabanci sermayeye karsi” seklinde yaygara koparip, hergün bir yeni ödün saglama pesindeler,
—Bak gene menfi kafaliligin depresti. —Bak sana bir örnek vereyim. Yillardir Türkiye’de olan bir yabanci firma bir mal üretiyor. Ayni mali Türk firmalari da i iletiyor. Bu yabanci firma simdi geliyor, ben ürettigim malin tipini degistirecegim bana lisans ver diyor.
—Veriverin adamcagiza siz de. —Recep’çigim, adamin istedigi lisans ücreti, o malin Türkiye’de montaji için Türk isçisine ödenen paraya esit. Her malda bu kadar döviz disari çikacak.
—Pekiyi vermeseydiniz.
—Maalesef verildi. Çünkü, Türkler bizim yatirim yapmamizi
önlüyor. Yeni yatirimlar için bu sart dediler. Biz de verdik.
Bu sefer lisans hakkini aldilar, yeni yatirim yapmiyorlar.
—Yahu Recep’çigim, derdim bu, kazigi ben degil, bu bi zim ekonomi yiyor. Bak sana çok tatli bir hikaye. Tatli, çün kü bu yabanci sermayeli kurulus tatli üretiyor. Bu tatlici ku rulusun Türkiye’de bir yabanci uyruklu temsilcisi varmis 1920’li yillarda. Tatli ithal eder Türkiye’de satarmis. Sonre bakmis ki, Türk çocuklari bu tatliyi çok seviyor. O zamank Osmanli Bankasi’na gitmis, Türk Lirasi kredi almis, bu kred ile makine ithal etmis, Istanbul’da tatli fabrikasi kurmus.
—Cem’cigim, anladigim kadari ile sermaye gelmemis. Türkiye’den de sermaye konulmamis.
—Recep, çok iyi anladin. Bu tatlici firma gel zaman, git zaman Türkiye pazarini bes kurus sermaye ve teknoloji getirmeden disaridaki ünü sayesinde ele geçirmis. —Helal olsun.
Helal olsun da, kârini nasil helal edecegiz. Çünkü bu firma çok kâr ediyor. Yabancilara kâr transfer garantisi vermisiz. Kârini döviz olarak her yil transfer ederiz diye.
—Siz de edin.
—Ama bir mahzuru var. Kanun diyor ki, bir firmanin 1 yilda en fazla getirdigi sermaye kadar kârini transfer ederim. Hangi ülkede her yil 1 koy 1 al kâr garantisi var. Biz bunu vermisiz. Ama bu tatlici firma Türkiye’ye 5 para sermaye getirmeden bu koskocaman tesisleri kurdugundan kâr transferinde güçlük çikiyor.
—Siz bürokratlar çikariyorsunuzdur.
—Sen de onlar gibi konusuyorsun. Yillarca böyle konustular, sonra, gene koskoca Türk mevzuatini kendi biçimlerine kilif ettiler. Özel mevzuat degistirildi. Simdi tatlici firmanin 5 kurus getirmeden, Türk bankalarindan aldigi kredi ile Türkiye’de sahip oldugu varliklar ile yillardir transfer edilemeyen kârlari onlara sermaye olarak hediye edildi. Yabanci firma bunlari sermaye saydirip, Türkiye ye yeni yatirima gelmis kahraman teknoloji olarak aklandi-paklandi. —Cem’cigim, böyle ufak hesaplarla ugrasma. Birak adamlar kolaylik görsün ki, yarin baskalan gelsin. Siz bunlarla ugrasmasaniz, bak kimler gelir.
—Yahu Recep’çigim, sen saf ve bakir Anadolu çocugu olarak fazla iyimsersin. Rihtimda oturup, yabanci gelsin de fabrika kursun çalisayim diye zaman harcayacagina, kendin birseyler yapmaya çalissan, bu arada yabanci sermaye ile bogusmaktan imani gevreyenlere satasmasan olmaz mi? —Olmaz. Ugrasmayin su zavalli gâvurlarla. Adamlar bize yardim için gelmek istiyor, menfi kafanizla güçlük çikariyorsunuz. Tabii bu arada bize ufak ayak oyunlari yapacaklar, ögrenelim diye. Birakin gelsinler. Yabanci sermaye canimiz, feda olsun kanimiz.
SENARYO: Ali Riza KARDUZ
KAMERA:Mistik^

 

Sende yorum yap