Vergi ne demek efendim? Para lazımsa başarsın…

, , Sende yorum yap

—Bu fiyatlar, durdurak bilmez oldu Recep kardesim. Tonton Basbakanimiz parayi siktikça sikiyor. Fiyatlar gene de durmuyor.
—Kimsenin parayi falan siktigi yok Niyazi. Yilbasindan bu yana banknot miktari 80 milyar lira artti. Dolasimdaki para 160 milyar lira artti.
—Banknot miktari ne, dolasimdaki para ne Recep? —Banknot miktari, Merkez Bankasi’nin piyasaya sürdügü banknotlari gösterir. Ama bunun tamami piyasaya dökülme-yebilir. Hükümet bazi yollardan basilan paranin bir kisminin, bir yerlerde saklanmasini saglayabilir. Mesela bankalarin is hacimlerine göre kasalarinda para tutmalari zorunlulugunu getirebilir. Onun için banknot miktarindan çok dolasimdaki para rakkami önemlidir. Banknot miktari ayni kalir, ama hükümet belli mekanizmalari isleterek dolasimdaki parayi artirip eksiltebilir.
—Dolasimdaki para artinca, fiyatlar neden artsin Recep? —Yilbasindan bu yana, bu ülkede üretilen mal ve hizmetler ne kadar artti? Mesela diyelim yüzde 3-4 artti. Ayni sürede sen dolasimdaki parayi yüzde 30 oraninda artirirsan, ayni mal ve hizmete daha çok para ödersin. Yani fiyatlar artar.
—Recep bu senin dediklerini hükümet bilmiyor mu? Ne diye para basiyor, yahut dolasimdaki parayi artiriyor?
—Parasizliktan.
—Yani ekonomide para sikintisi var. Halit agabeyin sikayet ediyor. Biraz para basin da ekonomi canlansin diyor. Onun için mi?
—Hükümet tüccar için degil, kendi için para basmak zorunda.
—Olur mu öyle sey?
—Olur, olur. Eger hükümet vergi yoluyla “icra-i hükümet eyleyecek miktarda” para bulamaz ise, para da basar, yüzde 63 faizli tahvil ile de borçlanir.
—Hazine yetkilileri bu yil vergi tahakkuklari yüksek diyor. —Niyazi, sen söylenene degil, yapilana bak. Yilbasindan bu yana hazine, Merkez Bankasi’ndan 108 milyar lira ek borç para almis. Hazinenin Merkez Bankasi’na borcu 450 milyar liraya ulasmis. Artik IMF limitlerini astigindan daha fazla alamiyor. Bu kaynak kapaninca 80 milyar para basmis, dolasimdaki parayi 160 milyar artirmis. Bunlarda da IMF limiti dolunca, çaresiz bankalara yüzde 50 net faizle hazine bonosu satmis. Bankalarin kaynagi tükenince halka yüzde 63 faizle hazine bonosu çikarmis. Vergi geliri tikirinda olan hazine bunlari yapar mi? —Vergi gelirlerine ne oldu Recep?
—Hükümet devamli vergi bagisikligi getiriyor. Gelir vergisi sadece ücretli vergisine dönüstü. Kurumlar vergisini istisnalar yüzünden ödeyen kalmadi. Gümrük vergisi diye birsey yok. Fonlar bütçe gelirlerini emdi götürdü. Mükelleflerin çogu da bakti ki, vermeyen kârli çikiyor. Onlar da ödemeyi durdurdu. Zaten veren biraz saf muamelesi görüyor. Devlete vergini vermesen cezan yüzde 43. Bu parayi devlet tahvili almakta kullansan gelirin net yüzde 63.
—Senin söyledigine göre, devlet alamadigi para için yüzde 43 ceza isletiyor, sonra o parayi yüzde 63 faiz vererek ayni kisiden almaya çalisiyor.
—Aynen öyle Niyazi.
—Ama Recep, sen sikayet ediyorsun, yüzde 65-70 vergi veriyorum diye.
—Niyazi kardesim, ben farzimahal 10 milyon lira gelir gös-tersem, 7 milyon vergi vermek zorundayim. Elime net 3 milyon geçer. Neden? Çünkü gelir vergisi dedigin gibi yüzde 60 yüzde 70. Kurumlarin yüzde 40 dolayinda kurum kazancin dan vergi vermeleri gerekir. Birçok mallarda yüzde 10 yüzde 20 istihsal vergisi var. Ama bir de bakiyorsun Türkiye’de toplam vergi geliri gayrisafi milli hasilanin yüzde 15’ini asmiyor. Demek ki, bazi saf ve bakir Anadolu çocuklari gelirlerinin yüzde 65 yüzde 70’ini vergi olarak öderken, saf ve bakir olmayanlar ense yapmaya devam ediyor. —Recep bordro mahkumlari, vergilerini ödemeye mahkum. Üstelik ücretleri de artmiyor. Hiç olmazsa bu durumu görüp, devlet babanin, memur ve emekli maaslarina biraz himmet etmesi gerekmez mi?
—O senin sözünü ettigin “himmet”, gene para basmaktan geçer.
—Baska yolu yok mu?
—Var, vergi gelirini artirmak. Ama bizde vergi gelirini artirmak deyince, akla daha önce yakalanmis kazlari biraz daha yolmak gelir. Yakalanmayan, semiz kazlardan tüy koparmaya kimsenin gücü yetmez. —Ama bu is böyle gitmez.
—Kendilerinden tüy kopartmamaya alisan kazlar, bu isin böyle sürüp gidecegine o kadar inanmis ki, aman biraz daha para basilsin da bize kimse ilismesin diye hergün yaygarayi sürdürüyorlar. Sonra da “…a vah vah, bu fiyatlar da böyle neden artiyor acaba?” diye “vatan sevgilerini aziz ve leziz bir sekilde” dile getiriyorlar.
KAMERA: MISTIK SENARYO: Ali Riza KARDÜZ^

 

Sende yorum yap