Ücret artışları enflasyon oranının altında kalmalıdır

, , Sende yorum yap

— Isadamlari Izmir’de toplanmis, ikiye ayrilmislar. Bir kismi, faizler yüksek diyor. Öbür kisminin söyledigi ise açik; faiz oran-lan enflasyonun üzerinde kalmalidir. Aksi halde tasarruflar asinir. Faiz oranlari enflasyonun biraz üzerinde olmalidir ki, sermayenin hakki yenmesin.
— Recep Agabey, hangisi dogru?
— Tabii ki, tasarruflari enflasyon karsisinda korumadan yana olanlar?
— Iyi de, isadamlari bu kadar yüksek faizle para kullanip, nasil kâr ediyorlar?
— Ne kân Niyazi? Isadamlari pahali paradan sikayetçi.
— Recep Agabey geçen gün bir yazi okudum. Istanbul Sanayi Odasi’nin 500 büyük firma anketine göre, 1983 yilinda özel sekler firmalarinin kârlari, cirolarina göre yüzde 9, öz sermayelerine göre ise yüzde 53 oraninda.
— Niyazi, 1983 yilinda enflasyon yüzde 30 ise, kârdan bunu düseceksin. Düsmezsen, gerçek kâr asinmis olur.
— Recep Agabey, bu asinma lafini devlet çikardi. Türk Parasi asindi diyor, dolara zam yapiyor. Arkadan enflasyonun gerisinde kaldi deyip, tüpgaza, dolmusa zam yapiyor.
— Normali de bu Niyazi…
— Recep Agabey, yilbasi geliyor. Bizim ücret artislari ne olacak? Ücretlere de enflasyon oraninda zam yapilacak mi?
— Nereden çikti bu simdi?
— Keske okumam, yazmam olmasa, bu tip zararli fikirlere kafam takilmaz. Ne yaparsin ki, önce gözümüze, sonra aklimiza takiliyor. Bak Recep Agabeycigim. 1980 yilinda enflasyon yüzde 107.2 olmus. Ücret zammi yüzde 70-80. Derken Yüksek Hakem Kurulu’nun dirayeti ile 1981’de yüzde 36.8 enflasyona karsi yüzde 10 arti 3 bin lira zam yapildi.
— Niyazi, bunda kötü niyet yok ki… Hakem Kurulu, 1982 enflasyonunu yüzde 25 bekliyordu.
— Bekledikleri oldu. 1982 resmi enflasyonu yüzde 25 ilan edildi. Ama ücret artislari, yüzde 15 arti 3 bin liraya indirildi.
— Enflasyon daha da düsecek bekleyisi vardi.
— Bu sefer tersi oldu. 1983 enflasyonu yüzde 30.6’ya çikti. Ama •Hakem Kurulu fiyatlar nasil olsa düser diye ücret artislarini yüzde 20 arti 1500 lira ile sinirladi. Geldik 1984’ün son aylanna. Görünürdeki rakamlar yüzde 45 dolayinda enflasyonu müjdeler.
Senaryo: Ali Riza KARDÜS Kamera: Ibrahim TAPA^

 

Sende yorum yap