Tahtakale

, , Sende yorum yap

“SAYIN Basbakanimiz aile efradi, maiyetle-ri erkani ve de bürokrasinin ve basinimizin cümle yetkili ve etkileriyle sömestr tatilini geçirmek, bu arada seminere katilmak üzere Davos’a gittiklerinde…”
“…Hoooppp, hoppp, hopp, konus. Ne sömestr tatili? Ne semineri? EMF toplantisina katilmak üzere resmi gezi…”
“Sen EMF ile IMF’i karistiriyorsun galiba. Da-vos toplantilari özel bir mütesebbisin baslattigi “sevk ve idare semlnerlerl”dir. Parayi ödeyen her ulustan, her insan, Davos’a gider hem bir hafta tatili yapar, hem seminerlerde görgüsünü, bilgisini artirir.”
“EMF’in Ingilizce adi “European Monetary Foundation” imis. Yani Avrupa Para Kurumu.”
“EMF’in esas adi, “European Management Forum”, yani Avrupa Sevk ve Idare Merkezi’dir. Kla-us Schwab isimli becerikli bir mütesebbisin kâr amaciyla kurdugu bir kurulustur.”
“Ne olursa olsun. Basbakanimiz Yunan Basbakani ile bulusuyor.”
“Basbakanimizin bir baska devlet adamiyla bi-raraya gelmesi için bu tip özel toplantilari bahane etmesine lüzum yok. Baska ülkelerin basbakanlari nasil nerede bulusuyor ise bizimkiler de öyle yapabilir.”
“Basbakanin caninin istedigini yapmaya hakki yok mu? Basbakan ile ugrasacagina Tahtakale ile ugras.”
“Tahtakale ile ugrasmak bizim ne haddimize. Basbakanimizin ve de maiyetlerindeki yetkili ve etkili kisilerin isi.”
“Basbakanimiz seminere, pardon toplantiya giderken bankacilara firçayi çekti. “Ben bu oyunlari kimin oynadigini biliyorum. Hizaya gelsinler yoksa fena yaparim” dedi.”
“Paranin namusa beyanat ile firça çekmek ile düzelmez…”
“Isi namus meselesi haline getirme…”
“Kemal Kurdas Maliye Bakani, ihtilalcilere (pardon inkilâpçilara) brifing veriyor. “Vaziyet kötü, hiç olmazsa paranin degerini yüzde on düsürüp devalüasyon yapmak zorundayiz” diyor. Bunu söyler söylemez karsisindakilerden biri elini beline atiyor. Pat diye silahi masanin üzerine vuruyor. “Türk parasinin degeri bu memleketin namusudur. Ben paranin namusunu düsürtmem. Bunu yapmaya kalkani vururum.”
“Sonra ne olmus…?”
“Ne oldugunu bilmem. Kemal Kurdas hayat-ta… Ama bugün Türk parasinin degeri günde yüzde bir-iki düsüyor.”
“Düse kalka bir yere gelir.”
“Isin fecaati o… Hiç kalkmiyor. Hep düsüyor… Sonunda, Türk parasi diye birsey kalmayacak. Onun yerine Türkiye’de dolari milli para ilan edecegiz.”
Olur mu öyle sey?”
“Olmaya basladi bile. Türk parasi fonksiyonlarinin tamamini yitirmek üzere… Paranin üç temel fonksiyonu vardir: Deger ölçüsüdür. Tasarruf aracidir. Degisim aracidir. Deger ölçüsü olarak dolari kullaniyoruz. Tasarruf araci olarak dolari kullaniyoruz. Degisimlerde de az çok dolar kulla- nilmays baslandi, Konvertibilite falan derken, bir de bakacagiz, Türk parasi yerlne sadece dolar kul-lanilir olmus…”
“Bunlar bir günde ortaya çikan seyler degil ki. Da-vos gezisiyle Tahtakale’nin bugünkü durumu arasindaki iliski ne?”
“Her ülkede para degerinde ciddi düsmeler basladiginda, hükümetler, “kriz yönetimi” denilen acil tedbirlere basvururlar. Her isi birakip, paranin namusunu kurtarmak için çalisirlar. Türkiye’de resmi kur ile Tahtakale fiyati arasindaki fark yüzde 22.5 oraninda açilmis. Türk lirasi bir haftada yüzde 20 dolayinda deger kaybediyor. Krizi önleyeceklerin tamami Davos’da seminerde…”
“Nerede ise Tahtakale’de fiyatlari basbakan yükseltiyor diyeceksin.”
“Hasa… Basbakan yükseltmiyor da hükümetin bazi yetkili ve etkili kisilerinin yanlis açiklamalari, konuya ilgisizlikleri yükseltiyor.”
“Türkiye’nin döviz geliri ayni, gideri ayni iken Tahtakale neden costu?
“Yetkili ve de etkili kisiler yanlis açiklamalarla halki btr devalüasyon beklentisine, konvertibili-te yoluyla döviz fiyatlarinin artisi beklentisine soktular. Bankalara döviz akimi durdu. Döviz bozduracaklar, daha yüksek kur bekleyisinde dövizi ellerinde tutmaya veya daha büyük fark ile Tahtakale’de satmaya basladi. Döviz, tahvilin, hisse senedinin, altinin yerini aldi. Halk en saglam, en kârli tasarruf araci olarak Tahtakale’den döviz toplama yarisina girdi. Mevduatini çeken, altinini satan. Tahtakale’ye kostu.”
“Netice?”
“Netice: “Hatice”… Yetkili ve etkili kisilerimiz isi ciddiye alip namusu temizlemez ise, gitti, gider…”
Ali Riza Kardüz^

 

Sende yorum yap