Perşembe’nin gelişi…

, , Sende yorum yap

PERSEMBE’nin gelisi Çarsamba’dan belli idi. Yapilan zamlari Persembe sabahi bütün gazeteler listeler halinde veriyorlardi. Zaten son zamanlarda, gazetelerde (dünkü altin fiyatlari), (dünkü dünya döviz fiyatlari) sütunlari yaninda, (dünkü zamlar) sütunu da devamli hale gelmeye baslamisti. Dolmusta yanima eski planlamacilardan Cengiz oturdu. Kendine takilmak için “-Cengiz, Turgut Agabeyin su zamlari hiç olmazsa mübarek Cuma gününden önceki gün açiklamasa idi..” diyecek oldum, hemen atildi “-Recep Agabey, milleti daha fazla bekletmeye yazik degil mi? Herkes zam bekleyisine girmis. Buna kendini alistirmis. Cuma düsünüp zam yapilmasa, millete yazik olacak. Herkes Cumartesi, Pazar’i huzursuz geçirecek. Iyisimi, yap zammi. Millat, huzurlu bir hafta sonu geçirsin…”
Dolmusun penceresinden disariya baktim, istanbul’da günesli bir gün. Etrafda benzin zammina aldirmadan otomobilini süren veya yaya olarak isine yetismeye çalisan bir sürü insan.. Cengiz’in anlatimi ile “Zam haberini ögrenmenin huzuru içinde, mütebessim…” O zaman ben de rahatladim. Hele Cengiz ile sohbeti koyulastirinca.
– Hecep Agabey, Turgut Agabey’im Planlama Teskilati’nda bizim amirimizken bir baska vesileyle bir hikâye anlatmisti. Bu hikâye onun zam felsefesini çok iyi yansitir. Turgut Agabey’i-min hikâyesi su idi: Ikinci Dünya Savasi siralarinda Malatya’nin esnaf çarsisinin sevimli bir maskot-uguru varmis. Yari Mecnun bu maskot-ugurun adi “Pazarola Ali Bey”‘mis.. Sabah esnaf dükkânlari açarken, Pazarola Ali Bey, kilidini açan esnafa yaklasir, o esnafin ismi ne ise, “Pazarola filan efendi, pazarola falan efendi…” dermis. Bunu ugur sayan esnaf da kendisine ufak tefek bahsisler verirlermis.. Sabah, sabah çarsiya müsteri akini baslamadan, Pazarola Âli Bey ile ugrasmak da esnafin tek eglencesiymis. Dükkânlar açilip, herkes hasir iskemlesinde çayini yudumlarken, Pazarola Ali Bey’i genellikle hirpalayan muziplikler yaparlarmis Kimi basindan asagi bir teneke su döker, kimi ceketine ip baglar, kimi aitindan iskemlesini çekip yere yuvarlanmasina neden olur, meczup adamcagizin çirpinmalarina gülüp eglenirlermis. Derken, bir-gün esnafin biri, digerlerini uyarmis. Efendiler demis, bu adami hem ugur bellemisiz. Hem de meczup adamla ugrasip, ona izdirap verip eglendigimizi saniyoruz. Madem ki o ugurumuz. Bundan sonra bahsisini verelim. Ama kimse ugrasmasin. Herkes “Dogru-dogru” demis… Ertesi sabah dükkânlar açilir-ken Pazarola Ali Bey dolasiyor. Esnaf “Pazarolasina pazarola” karsiligi verip bahsisi eline sikistiriyor. Ve de gayet nazik.. Ne kafasindan su döken var, ne ayagina çelme takip düsüren.. Aksama kadar usul usul dolasmis.. Esnafin bütün gün kendisine zarar verecek bir davranisi yok. Üstelik herkes yüzüne gülümsüyor. Ertesi gün olmus.. Ayni.. Aksam üzeri dükkânlarini kaparken esnaf birde bakmis ki, Pazarola Ali Bey, çarsinin ortasina çökmüs hem agliyor, hem feryat ediyor:
“…Ben size ne yaptim ki iki gündür benimle ugrasmiyorsunuz..” diye.
– Simdi bu hikâyeyi bana niye anlatiyorsun?
Recep Agabey, halkimiz alisti.. Görmüyormusun millet huzursuz hale gelmeye baslamisti: “…Zamlar niye gecikti.. Hükümet niye zam yapmiyor” diye…
– Cengiz, sen eski planlamaci olduguna göre bilirsin. Bu çesit zamlar “Serbest pazar ekonomisinin” kurali midir?.
– Tabii, serbest piyasa ekonomisinde fiyat serbestçe, arz ve talebe göre tesekkül eder.
– Ama bizde fiyatlari Ankara’da belli masalarda oturanlar tayin etmiyor mu? Bu sabah evden çikarken devlet radyosu, artan fiyatlar nedeniyle hangi mallarin satisinin durduruldugu..
nu, farklarin nasil tahsil edilecegini siralayip duruyordu.
Örnegin, Amerika’da, Almanya’da, Fransa’da, Ingiltere’de, devlet memurlarinin hiç seker, bugday, pancar, findik, tütün, sigara, elektrik, tüpgaz fiyatlarini tespit edip, radyodan teblig ettirdiklerini duydun mu?.
– Recep Agabey, sen de abartiyorsun. Otomobil zamlarini her ay otomobilciler, deterjan zamlarini deterjancilar açiklamiyor mu?..
– O zaman nerede kaldi serbest piyasa ekonomisi? Bizde bes yildir “Serbest piyasa ekonomisinde, serbest fiyat tesekkülü var” denilmesine ragmen, piyasadaki mallarin yarisinin fiyatini Ankara’da masa basindaki memurlar, diger yariyim da otomobil satanlarla deterjan satanlar ayarliyorsa?.
– Recep Agabey, sen hâlâ farkinda degilsin. Turgut Agabeyimizi halkimiz neden bu kadar seviyor? Çünkü halkimizin bekleyislerini en iyi o biiiyor. Bu kere zam yapmayacakti. Ama bakti ki, halk huzursuz. Gazeteler, hergün “zam-zam” diyerek halkin atan nabzini yansitiyor… “Yapin sunu da ortalik yatissin dedi..” Bir dahaki zam ..
-Bir ay sonra mi? Eee ..Halkimiz bu kadar isterse…
Ali RIZA KARDÜZ^

 

Sende yorum yap