Neler olacak, neler neler

, , Sende yorum yap

Recep’in evinde yilbasi yemeginde davetsiz bir misafiri de vardi. Saf ve bakir Izmir çocugu Cengiz çolugu, çocugu toplamis, sofradaki tavugu paylasmaya gelmisti. Cengiz, bermutat aglasiyordu. Izmir’de bile en küçük bir daire fiyatinin 3-4 milyon liraya yükselmesi karsisinda, evsahibi olma rüyasi sona ererken Özal’in konusmalariyla yüreginde gene ümit tohumlari yesermeye baslamisti .. Önümüzdeki yil insallah biz de bir evsahibi oluruz. Piyangodan para çikti galiba?
Piyangoya lüzum yok. Özal zenginlerin kullandigi mallari itha! ettirecek. Bunlarin üstüne vergi koyacak. Bu vergi ile ev yapacak. Isteyen Mercedes getirecek. Her-kese Marlboro sigdra satilacak, Avrupa buzdolabi, Av-rupa firin, ütü, televizyon. Bunlari alanlarin ödeyecegi vergi de devlete gelir olacak.
Anladim da bu sistemin islemesi için, herkesin daha fazla
lercedes otomobil satin almasi, herkesin daha çok Kent
sigarasi içmesi, yerli mali yerine ithai buzdolabi, televizyon
Kullanmasi lazim. Ancak bu durumda daha fazla vergi toplanir.
Tabii böyle olacak. Böylece herkes zenginlesecek, daha mutlu, daha lüks yasayacak.
Türkiye’de Mercedes otomobil almak isteyip de alamayan, Kent sigarasi içmek isteyip de içemeyen kaç kisi var? Ya bu mallara talep olmaz ise?
Olmaz olur mu? Olmasa da serbest piyasa ekonomisinde reklam yapma imkani var. Televizyona, gazetelere reklam verirler. “Vatandas lüks Mercedes kullan. Vatandas Samsun içme Kent iç, Marlboro iç, vatandas yerli mali yerine Bosch buzdolabi kulian diye Anladik… Hadi dedigin gibi olsun da binlerce satilan Mer-cedes’in, onbinlerce satilan Fransiz Koryagi’nin vergisiy-le biriken paralarla ev yapilmaya kalkildi diyelim. Çimento yok. insaatlarin durdugu 1983 yilinda çimento bulunmadi. Insaatlar biraz kipirdasa çimento nereden gelecek? Fabrikalar daha fazla üretir, Elektrik yok.
O zaman hükümet çimentoyu da ithal eder.
Mercedes’i ithal, Bosch buzdolabini ithal, Koni sigarayi ithal, bir de üstüne çimentoyu ithal, hangi dövizler buna yetisecek?
Sen de amma karamsarsin. Döviz çok bollanacak. Isteyen, istedigi kadar yurtdisina çikacak. Hem de yurt disina çikmak isteyene 10 bin dolar döviz verilecek. Belki çoluk çocuk bu yaz biz de yurtdisina gideriz. Dört kisi 4 bin dolar döviz aliriz. Hesapla bakayim kizim “ayak çikti” cezasi ile 2 milyon lira tutar. Yol parasi falan 3 milyon lira verir yaz tatili yapariz.
Sen gene muhalefete basladin. Zaten kafan hep menfi isler…
iyi de, ortadirek parayi nasil bulacak? Faizler artirildi. Parani bankaya yatir % 50 faiz al. Param yok.
Evini sat, köskünü sat, yazligini sat… Yahu evim yok ki? .
Sen de amma da nankörsün. Iste Özal seni evsahibi vap
mak için çirpiniyor. Evsahibi olunca ister otur ister
satar parasini bankaya yatirirsin.
Ben evsahibi olmadan önce, söyle ayin sonunu getirecek kadar para kazanma pesindeyim.
Ohooo…..Özal söz verdi, vergileri düsürecek.
Sade çalisanlarin mi?
Ne çalisanlarin kardesim sen dinlemiyorsun galiba. Çiftçinin vergisi azaliyor, esnafin azaliyor, sirketlerin kurumlar vergisi azaliyor, çalisanlarin vergisi azaliyor, banka muamele vergisi kalkiyor..
Eee vergi kaynagini kurutunca Özal memleketi ne ile idare edecek? Sakin para basmaya kalkmasin… Sen delimisin. Özal enflasyona karsi. Tam tersine banknot matbaasinin kapisina kilit asacak, Ben gene isi karistirdim. O halde Özal parayi nasil, nereden bulacak..
Aman sen de herseyi güç anliyorsun. Basta anlattik ya, Mercedes marka lüks otomobil ithal edecek bunu üç misli fiyat ile satacak aradaki fark hazineye gidecek, bununla da isleri idare edilecek..
Anladim anladim, 1984’de islerin idare edilmesi için öncelikle Mercedes otomobilin, hem de en lüksünün, bol miktarda ithali sart. Yoksa halimiz dumandir…
SENARYO: Ali Riza KARDUZ KAMERA: MISTIK^

 

Sende yorum yap