Masalcı amca, felaket habercilerine karşı…

, , Sende yorum yap

-SEN “arz ye talep iliskisini bilir misin?”
—Serbest piyasa ekonomisinin esasi bu… Bunu bilmeyen mal satamaz.
—Tamam. Aynen öyle… Piyasada hangi mala talep oldugunu bileceksin. ö mali üretip, piyasaya arz ettin mi yasadin… Tersine piyasada talebi olmayan, kimsenin yüzüne bakmadigi mali ürettin mi yanarsin. Kimse yüzüne bakmaz. Dükkani kapar iflas edersin.
—Kim ki, halkin çogunlugunun talebinin ne oldugunu önceden anlayip, bu talebe uygun mali piyasaya arz eder Ise, rakiplerini siler süpürür,
—Klasik ürünler yaninda yeni ürünlerle piyasaya gireceklerin ise kendi taleplerini, kendilerinin yaratmasi sart…
—Bu özellikle devlerin pazara hakim olduklari zaman önem kazanir. Yeni bir firma daha önceden ele geçirilmis pazara girmek Istiyor Ise, Heri toplumlarin begenisini kazanmis, fakat o pazara henüz gelmemis ürünleri ve de ileri teknolojiyi getirip, ürününün reklamini yaparak kendine bir talep yaratabilir. Önce usul usul pazara girip, sonra pazari “su baslarini tutan devlerin elinden alabilir.”
—Türkiye’de serbest piyasa ekonomisinin öncülügünü kim yapiyor?
—Turgut Agabey.
—Turgut Agabey “pazari nasil eline geçirdi”? Pazari “nasil elinde tutuyor”?
—Afedersin ama, sen hangi pazardan sözediyorsun?
—”Oy pazarindan”
—”Oy pazarinin ekonomi ile Ilgisi” ne?
—O da arz talep meselesi.
—Turgut Agabey ne arz ediyor?
—Turgut Agabey, ümit, mutlu gelecek, kardeslik, baris, büyüme, yatirim, üretim arz ediyor.
—Seni dinleyen Turgut Agabey “ülkeyi güllük gülistanlik” yapti da bizim haberimiz olmadi sanacak…
—Dikkat et. Turgut Agabeyin neyi yaptigi, neyi yapmadigi su anda Önemli degil. Turgut Agabey, halkin yillardir birikmis, yillardir karsilanamamis bir “talebini” karsiliyor. Halka “umut dagitiyor”…
—Umut dagitmak çok mu önemli?
—Tabii önemli. Hem de rakip partilerin ve de parti liderlerinin tamami, iki karis suratla halkin karsisina çikip, “bu
memleket batiyor, zamlar kapida, döviz bitiyor, borçlar dag gibi yigildi, millet issiz, köylü aç, etrafimizi düsmanlar kapladi, on yil dolunca asker gelecek, Menderes’i nasil astilar” edebiyati yaparken, Turgut Agabey tam tersine güler yüzle “peri masallari anlatiyor”.
—Bak sen de itiraf ediyorsun. Anlattiklarinin çogu “masal”…
—Sen bizim milletin psikolojisini bilmez misin”… Anlat, anlat, yalan olsa da anlat, hosuma gidiyor” derler. Kaldi ki Turgut Agabey’in anlattiklarinin çogu da “yalan degil”.
—Sen Turgut Agabeyin ekonomik ve sosyal politikasini yillardir tenkit eden adam degil misin?
—Ben Turgut Agabeyin yapmadiklarini, yapamadiklarini siraliyorum. Halbuki Turgut Agabey, televizyona çikiyor, en sikintili gününde suratina “tonton maskesini takip”, “sevgili vatandaslarim, cancagizlarim, bir taneciklerim” diye sadece yaptiklarini, yaptiklarinin da sadece iyi yanlarini siraliyor.
—Halbuki diger partiler, diger partilerin baskanlari…
—Surat iki karis. Tek sözettikleri sey Turgut Agabeyin ülkeyi nasil batirdigi. Allah için biri de söyle güler yüz ile ortaya çikip, kendileri iktidara geldiklerinde ülkeye ne iyilikler getireceklerini anlatsa, millet pesinden kosacak.
—Kisa kes… Piyasada son durum ne?
—Anlatip duruyoruz. Masalci amcaya talep büyük… Felaket habercileri piyasaya giremiyor. Plagi degistiremezler ise, su baslarini tutan dev rakip mali alip götürecek. Farkinda degiller.
—Tabii mali götürür. Serbest piyasa ekonomisinde akilli mütesebbisin ilk isi, piyasa arastirmasi yaptirip, piyasada hangi mala talep oldugunu anlamaktir. Sadece Turgut Agabeyin bu gerçegin farkina vardigi anlasiliyor.
Ali Riza Kardüz^

 

Sende yorum yap