Kar yağdı böyle oldu

, , Sende yorum yap

Enis bey amcam 70 yasinda bir tonton. Türkiye demir aglarla örülürken, Anadolu’da mühendislik yapmis. Yil 1940, Dünya Savasi’nin en hizli günleri. Elazig-Pavlu demiryolunun dösenmesini inönü emretmis, isi alan müteahhit firma Haymil (Haydar ve Cemil Kardesler). Enis amcam onlarin yol mühendisi.
Yil 1940. Harp sürüyor. Benzin yok. Amele yok. 2 adet kompresör. 14 yandan çarkli kamyon, bolca kazma ile Elazig-Pavlu hatti 94 kilometre demiryolu, köprüsüyle, tu-neliyle 5 yilda bitiyor.
Istanbul-Izmit arasinin çift yol yapimi 1960’lar sonrasi teknoloji veteknikgücle 18yil sürmüs. Hem Elazig-Pavlu hattina göre daha az köprü, daha az tünel ile…
Yasti mühendis Enisbey amcamin akli bunu bir türlü almiyor.
Enisbey arncam simdi ilerlemis yasina ragmen müteahhitlik yaptyor. Onun için sik sik seyahat eder.
Yilbasinda Ankara’dan Istanbul’a otomobil ile gelirken, kar yagmis yollar 45 saat kapanmis. Ileri yasiyla Hendek köylerinde az kalsin donup gidiyormus…
Enisbey amcam, en önemli devlet yolunun 45 saat kapanip kalmasini bir türlü anlayamadi ama bereket ilgililer sorunun temeline indiler…
Basma yaptiklari açiklamada, kar yagacagini Meteorolojinin daha önce haber vermemesi nedeniyle yollarin kapandigini açikladilar, (1940-1945 kislarinda Erzurum-Paviu arasindaki toprak yollari kürekle kardan temizleyen Enisbey amcam neden söz edildigini pek anlayamadi ise de, an-iar göründü…)
Ben artik Ankara’ya yatakliyla giderim diyordu. O hafta yatakli raydan çikti. En iyisi gündüz Mavi Tren dedi. Mavi Tren devrildi.
Ulastirma Bakani sorunu açik ve seçik dile getirdi: Isi sifi-rinalttnda3’e-5’edüsüncedemiryolu raylari kayganlasiyor, makaslar donuyor, trenler kaza yapiyordu. (1940 yilinda Pavlu’ya -20 derece sogukta demiryolu döseyen Enisbey amcamin teknolojinin bu yeni sorunlarini anlamasina tabii ki imkan yoktu…)
Enis Agabeyim son olarak hava yoluna dönmüstü… En iyisi diyordu, rötara-mötara ragmen uçak… Ama ondan da agzinin payini aldi.
1983 yilinin ilk 13 günü içinde önce karayollarinin, sonra demiryollarinin, daha sonra havayollarinin sorunlarini ser-gilemesi karsisinda Enisbey Amcam kendi çapinda tedbirini
aldi.
Enisbey Amcamin dedigine göre, madern ki mevcut kamlardan ne karayollari, ne demiryollari ve ne de -havayollari sorumlu… O halde vatandas sorumlu.
Eriisbey Amcamin yeni felsefesine göre vatandasin sorumlulugu sunlar:
1.Karayolu ile seyahat etmeyi düsünenler, seyahattan önce Karayollari’Idaresi’ni aramak, meteoroloji ile temaslarini saglamak, meteoroloji raporunun idareye ulasmasini temin ettikten sonra yola çikmak zorundadir.
2.Trene binmeden önce hava sicakliginin ölçülmesi yolcunun sorumlulugudur. Derece sifirin altinda veya 30’un üzerinde ise, sicak veya soguktan raylarin kaymasi, makaslarin islememesi ihtimali dikkate alinmalidir.
3.Uçaga binecekler, bilet aldiktan sonra Ulastirma 8a-kanligi’na telefon ederek, havaalanlari altyapilarinin emniyetli uçusa müsait olup olmadigini, binecekleri uçagin aletlerinin bakiminin yapilip yapilmadigini, uçus personelinin yorgun olup olmadigini ögrenmelidir.
Enisbey Amcam, hangi araç ile seyahat edecek ise, önceden tespit ettigi bu kontrollari yapmadan yola çikmamaya kararli görünüyor…
SENARYO: ALI RIZA KARDÜZ KAMERA: MISTIK^

 

Sende yorum yap