IMF sadece zam mı ister?

, , Sende yorum yap

—Uluslararasi Para Fonu’nun (IMF), 1985 yili için hükümetten kesin enflasyon rakamini istemesi sonucu “Niyet Mektubu” gecikti… —Iyi de Recep Agabey, IMF nasil bir enflasyon rakami istiyor?
—Tabii ki, düsük bir rakam. 1985 yilinda enflasyonun yüzde 30, yüzde 35’i asmayacagi hakkinda Turgut Agabeyden “söz” istiyorlar… —Turgut Agabeyin söz vermesi yetecek mi? —Yok canim, baska istekleri de var… Örnegin, kredilerdeki devlet destegi kaldirilacak. Bunun için Ziraat Bankasi’nin küçük çiftçiye verdigi tarim kredisinin faizi önce yüzde 37’den yüzde 40’a, sonra da yüzde 46.5’a yükseltilecek… —Oh ne güzel, böylece Ziraat Bankasi’na mevduat yatiracaklara verilecek yüzde 50 net faizi kredi kullanan ödeyecek…
—Kredi kullanan dedigin, senin bugdayini üreten küçük çiftçi. Gübre, tohum almak için kullanacagin kredinin yüzde 50’ye varan faizini nasil ödeyecek? —O da bugday fiyatina eklensin… —Olur mu, IMF bugday zammina karsi. Toprak Mahsulleri Ofisi, yerli bugdayi 50-55 liradan aliyor. Disaridan 75 liraya bugday ithal ediyor. Bunun için de IMF bugdaya degil ama, ekmege zam yapilmasini istiyor. 50 liralik ekmek, yakinda 60 liraya çikar. Veya gramaji buna göre ayarlanir.
—Recep Agabey, çiftçi krediye ödeyecegi yüzde 50 faizi gübredeki, tohumdaki devlet sübvansiyonu ile, açikçasi bunlari maliyetinin altinda alarak karsilar… —Senin dünyadan haberin yok. IMF, köylüye yapilacak sübvansiyona karsi. Gübre ve tohum fiyatlarini artirin, diyor.
—Recep Agabey, IMF, çiftçinin gübre, tohum fiyatlarini, kredi faizlerini artiriyor. Buna karsi ürün fiyatlarinin artisina karsi… Köylü Sümerbank pazenini nasil alacak? —Köylü Sümerbank pazeni almayacak… —Onu da mi IMF yasakladi? —Ne saniyorsun? IMF, Sümerbank ve tüm KIT mallarinin fiyatina zam istiyor. Sonuçta, Sümerbank’in kaput bezi de 250 lira, özel sektörünki de… Hatta Sümerbank patiskayi 500 liradan satarken, özel sektör 430 liradan satiyor.
—Recep Agabey, Sümerbank, özel sektörden daha pahali mal satip da zarar etme becerisini nasi! gösteriyor? —Sümerbank böyle yapmali ki, IMF bütün KIT’lere hazineden bes kurus verilmemesi için israr etsin. —Sekere zam da, IMF heyeti geçen hafta Ankara’da iken yapildi. Yoksa seker zammini da onlar mi istedi dersin?
—Tabii ki IMF istedi. Türkiye’nin iyiligi için. —Recep Agabey, geçen gün gazetede okudum. Avrupa’da en iyi sekerin kilosu 46 fenik, açikçasi 70 lira imis. Avrupalinin 70 liradan yedigi sekeri, biz neden 140 li-
radan yiyelim?
—Bu karisik mesele. Anlatmasi uzun sürer… Esas olan dolara devamli zammi yapmak. Bunu yapiyoruz yapmasina da, IMF bu kere gereginden % 10 daha fazla yapin diye diretmis…
—Recep Agabey, kusura bakma. Ben saf ve bakir bir Anadolu çocugu oldugumdan, hâlâ sistemin esasini anlayamadim. IMF bir yandan enflasyon artmasin diye Turgut Agabeyden söz istiyor. Sonra herseye zam yapin diyor… IMF, “zamci basi” rolünde mi? IMF sadece zam mi ister?
—Olur mu öyle sey? Bazi ufak tefek seylerde zam ister… Ama önemli konularda zamma karsidir. Örnegin faizleri istedigin gibi yükseltebilirsin. KIT ürünlerinin, sanayi ürünlerinin fiyatlarini istedigin gibi artirabilirsin. Dolari istedigin kadar yükselt. Petrole, elektrige, gübreye, sekere, ekmege mutlaka devamli zam yap… Ama, enflasyon için önce söz vermen lazim. Ve de, tarim ürünlerinin fiyatlarini, maaslari, ücretleri, bir de yatirimlari artirmamak sart.
Senaryo: Ali Riza KARDÜZ Kamera: Ibrahim TAPA^

 

Sende yorum yap