İhracat mücahitleri

, , Sende yorum yap

— Belki de “ihracat mücahitleri” yerim: “ihracat savasçilari” demek daha dogru olur. Çünkü Türk Dil Kurumu lügati, “mücahit”i “kutsal ülküler ugruna savasan” diye taniniliyor.
— Ihracat mücahitleri”nin savasi, daha fazla vergi iadesi almak içindir… Baksana, bütün tesvikler ihracatçilara..
— Herkes böyle sanirsa da, “kazin ayagi” farklidir. Hele bir ihracat yapmaya kalk.. Bak, basina neler gelir.
— Hikayeyi bu kadar dramatik hale getirmeye gerek yok.. Hükümet isi gücü birakmis sadece ihracatçilari tesvik ediyor…
— … Sanilirsa da, gerçekte zavalli ihracatçilar, ihracat yapmak için ne savaslar vermektedirler…
— Ne savasi?
— Meydan savasi olacak degil ya.. Mesela arpa savaci. Bak sana “gerçek bir hayat hikayesi”, arpa ihracatçisi Özmutlu’nun “ihracat savasini” anlatayim.
— Dinleyelim “arpa ihracatçisinin savas hikayesi”ni..
— Efendim, bir Türk ihracatçi grubu, arpu ihraç etmek üzere, dünyanin en büyük gida ithalat-ihracat kuruluslarindan birinin Italya’daki merkezi ile baglanti yapiyor Tonu 140 dolardan Türk arpalari ihraç edilecek. Türk ihracatçilar, hemen arpalarin pesine düsüyor. Limanlara arpa yigiyor. Mallari hazir edince, yurtdisina “mallar tamam” diye haber yolluyor. Gemi istiyorlar. Alici firma önce iki gemi yolluyor, gemiler yüklenip, mallar sevk ediliyor.
— Iyi ya iste, hersey yolunda…
— Her sey yolunda görüldügü için, alici firma 4 gemi daha yolluyor. Gemilerin biri 22.500 tonluk, digerleri onar bin tonluk. Yani gemilere 52.500 ton arpa yüklenecek. Tonu 140 dolardan 7 milyon 350 bin dolarlik Ihraç dolari cepte…
— Eh ihracatçi firma vergi iadesi almaya hazir olsun..
— Hazir olamaz. Çünkü, 6 Agustos tarihinde gümrüklere Hazine ve Dis Ticaret Müstesarligi’ndan bir mektup geliyor. “Arpa ihracati 24 Temmuz tarihinden itibaren yasaklanmistir” diyerek. Halbuki o güne kadar gemilere ikiser, üçer bin ton arpa yüklenmis bile…
— Makable sâmil”, yani “geriye dönük” karar olmaz. Hem zavalli ihracatçi baglanti yapmis, gemiler yüklenmeye baslamis. Herhalde bir kolaylik düsünülmüstür.
— Bizim saf ve bakir Anadolu çocugu ihracatçilarimiz ve de Avrupa’nin usule adaba bagli ihracatçilari da öyle düsünüyor. Yetkili ve de etkili büyüklerimize basvuruyorlar… Ama, kime basvursalar hayir yok. Anlattiklarina göre, Milli Egitim ve Spor Bakani hariç, tüm bakanlara teker teker delilerini anlatmislar. Yurtiçi ve disi gezilerini izledikleri halde, Turgut Agabey’in yanina yaklasip, dert anlatma firsatini bulamamislar.
-Canim bu isin yetkilisinin kim oldugu malûm .. Onu da bilmiyorlarsa…
Biliyorlar, biliyorlar da, o yetkiliyi ancak Ankara Ote-li’nde bir kokteylden çikarken yakalayabiliyorlar. O da, ‘…Sadece sizin isiniz mi önemli, bunca mesele var.. Bugüne kadar ka-zandiklariniza sayin…” deyip, ihracatçilari terslemis..
—- Gemiler…
—- Bu arada gemiler l ay 10 gün limanlarin önünde bekleyip durmus. Ithalatçi firma, “gemilere bekleme ücreti ödemekten” bikmis… Içlerinde ne kadar arpa var ise yola çiksinlar. Vazgeç-tim Türkiye’den bundan sonra mal almaktan demis…
—- Sonuç?
— Sonuç: Bizim ihracat mücahidi simdi “gazi” oldu. Avru-pa’da kara listeye girdi. Elinde kalan arpalardan, disariya verdigi taahhütlerden zarari sineye çekince… Ihracat firmasini tas-
fiye etti. Simdi is ariyor… Tanidigin bir ithalat firmasi var mi?
SENARYO: Ali Riza KARDÜZ
KAMERA: TAPA^

 

Sende yorum yap