HAZİNE NE DURUMDA?

, , Sende yorum yap

“Issizlik, issizlik diyoruz… Madem ki özel sektör yeni is yerleri açmiyor, Devlet Baba açsin kardesim… Illâ seçim sonuçlarini mi bekliyorlar nedir?.. Devlet Baba söyle bir kollari sivasa, iki üç büyük fabrika, iki üç liman, biraz okul, biraz hastane, bir de baraj patlatsa bak isler nasil kimildar.”
Ögle tatilinde Recep arkadaslariyla oturmus, bermutat memleket meselelerini çözmeye çalisiyordu. Arkadasi müdahale etti, “Bak, bunlari biz düsünüyoruz da, devletin sorumlulari düsünmüyor mu?” Recep dudak büktü, “Herhalde unuttular.” Öbür arkadasi atildi, “Bunlari hangi yönetici unutur… Ama is yapmak için para gerek. Devlet Babanin parasi yok.”
Bu ise Recep’in akli ermedi. Ama isin bir püf noktasi olduguna da inaniyordu. “Acaba Devlet Baba gerçekten parasi olmadigi için mi yeni is imkânlari yaralamiyordu?” Aksam üzeri, eve dönerken, eski planci, yeni holding danismani Öztin’e rastlayinca kafasindaki dügümü çözmeye çalisti..
—Öztin’cigim dedi, Devlet Baba issizlige karsi birsey-ler yapsa, yatirimlari baslatsa ya… —Recep’çigim dedi, eski planci yeni holding danismani Öz-tin. Devlet Baba cari harcamalari, yani memur maaslarini falan karsilamak için oradan buradan para bulmaya çalisirken, yeni yatirimlara nasil baslasin?.. —Aman Öztin’cigim, vergi kanunlari degistirildi. Parti çekismesinden ellenemeyen kanunlar yerine su kisa sürede kaç kanun yayinlandi. Nerede ise her hafta vergi mevzuati degisiyor.
—Recep’çigim bak sana ilginç bir rakam vereyim. Türkiye’de geçen 20 yilda 54 vergi kanunu veya degisikligi yapilmis. Kaya ve Adnan Agabeyin ise 20 ayda 55 kanun veya kanun degisikligi geçirdi.
—Iyi ya, o zaman hazinenin durumu çok iyi demektir. —Tersine Recep’çigim. Sana biraz ters gelecek ama, simdilik vergi gelirleri cari harcamalara bile yetismiyor. —Aman sen de, menfi kafali eski plancilardan degil misin, isi abartiyorsun. Bak emlak vergisi kanunu çikti. Arsalarin metrekaresi 15-20 bin liradan hesaplaniyor. Günlerce televizyonda Adnan Agabeyim bilgi verdi. Sadece bundan dünya kadar para gelecek… —Emlak vergisinden bu yil 45 milyar lira bekleniyor. Yani devlet bütçesinin yüzde birinden az… —Olsun… Baska vergiler var… Sirketler dünya kadar vergi verecek…
—Bak Recep’çigim, sirketler kârlari üzerinden kurumlar vergisi verir. Ama bundan sonra kimse vermeyecek.. —Nedenmis o?
—Adnan Agabeyin, kurumlar vergisinde 7-8 tane çok önemli bagisiklik getirdi. Yatirim indirimi, ihracat, devlet tahvili, stirak, amortisman, yeniden degerlendirme falan filan derken, eger bir sirket biraz yatirim yapiyor, biraz ihracati be-ceriyorsa bundan sonra hemen hemen hiç vergi vermez. -Sirket olmayanlar ne yapacak? -Onlar zaten vergi vermeye alisamadi ki Recep’çigim… Sonra kurumlarda gelir vergisi kesintisinde de avantajlar
büyüdü. Istirak
—Istihsal vergisi yar…
-—Recep’çigim, istihsal vergisi esas itibariyle KIT mallarina oturtulmustur. KIT’lerle ayni mali üretenler verir. —Peki ama kim vergi verecek? —Haaa bak… Öncelikle Necati Agabeyinin tabiri ile “bordro mahkumlari…” Ücretlilerin verdigi vergi, Tekel maddelerinin geliri, damga vergileri ye harçlar, KiT’lerin istihsal yergisi, biraz da gümrük vergisi. Maliye bunlarla durumu idare etmeye çalisiyor.
—Aman Öztin’cigim. Sen benim moralimi bozdun. Ben de vergi kanunlari degisti, hazineye para akiyor sanmistim.
—Recep’çigim, dediklerinin dogru yani da var, yanlis yani da… Vergi kanunlari degismesine degisti de, paralar hazineye dogru degil, yanlislikla biraz ters yöne dogru akmaya basladi…
SENARYO: Ali Riza KARDÜZ
KAMERA:Mistik^

 

Sende yorum yap