Getir gavur malını.. Bak bizim sanayi dayanabiliyormu?

, , Sende yorum yap

Sanayi Bakanimiz’in bizim yerli pilcileri terbiye etmek için pil ithalatini serbest birakmasindan sonra Recep 4 adet ithal mali kalem pil aldi.
Recep yerli pil fiyatlarinin 100 liraya çikmasina çok bozuluyordu. “Getirsinler gâvur pilini hem ucuz, hem kaliteli… Bakalim bizimkiler ne edecek?” diyordu.
Recep’ten 4 gâvur piline 800 lira istediler. Bakti ki, birgün evvel bir gün sonra gâvur pili de dayanmiyor. Istemeye istemeye ikinci sefere Türk pili istedi. 100 liralik pil 150 liraya firlamisti. Satici çocuk, “Abi” diyordu, “Gâvur pili 200, yerlisi 150 olmus çok mu?”
Saf ve bakir Anadolu çocugu Recep’in gene kafasi atti.
Tesadüf bu ya, böyle kötü zamanlarinda da “müspet kafali birisine” degil de, “kafasi hep tersine isleyen o eski bürokrat arkadasina” rastlar. “Zehirlenmeyi göze alarak” pil isinin üzerine yürüdü..
-Bizimkiler durupdururken pile gene zam yapmis… Türkiye’de hiç pil yaptirmayacaksin. Getireceksin gâvur malini…
-Iyi ama kardesim, getirdiler iste gâvur malini. Neden bizim fiyatlar düsmedi? Tersine hem gâvur malini daha pahali getirdiler, hem de bunu bahane edip bizim yerli mali fiyatlari artti. Daha önce elektrik ampulünde de böyle olmadi mi?
-Peki neden böyle oluyor?
-Türkiye’nin dövizi kit oldugundan az miktarda mal getiriliyor. Sonra bunlari getirenler genellikle yerli üretimi de ellerinde tutan firmalar, ithalatin devam etmeyecegi malûm. Gelen o sinirli miktardaki mali piyasaya öyle sürüyorlar ki, hem ithal malini en pahali fiyatla satiyorlar, hem de yerli fiyatlari bu vesile ile siçratma imkânini buluyorlar.
Recep kizdi…
-Kardesim dedi, biz hep kazik mi yiyecegiz… Bak, renkli TV 150 bin liraya çikti. Halbuki Avrupa’da 75 bine satiliyormus. Burada pahali pahali alacagimiza, aç gümrügü gelsin 75 bine…
-Gelsin 75 bine ama o zaman bizim sanayi batar…
-Bizimkiler de 75 bine satsinlar…
-Türkiye renkli TV üretimine 6 ay önce basladi. Gâvurlar 25 yildir renkli TV üretiyor. Philips, Belçika’daki bir fabrika-dayilda4 milyon renkli TV yapip 75 bin liradan bütün Avrupa ülkelerinde satiyor. Simdi ayni Philips Türkiye’de yilda 20 bin TV yapacak tesis kurmaya kalkarsa tabii ki, ayni TV’yi 150 bine mal eder.
-Iyi ya Biz de burada yapacagimiza disaridan getirelim.
-Tamam Recepcigim, iste burada tercih yapmak senin hakkin… Sen eger Türkiye de sanayinin kurulmasini isti-yorsan, Renkli TV gibi baska mallari da burada pahali üret-mek yerine hep ithal edersin…
-Iyi ama dövizi nereden bulacagiz?..
-Iste mesele dövizi bulmada… Herseyi ithal edip yasaya-mayacagimiza göre, bazi sanayileri Türkiye’de kurmar lâzim. Türkiye’de kuracagimiz sanayilerin belli süre Avrupa fiyatlarinin üzerinde maliyetle çalismasini göze almak la-zim.
-Kardesim buna düpedüz “himayecilik” derler. Niye sia-nayiyi bu kadar koruyacagiz?
-Bütün sanayilesmis ülkeler sanayilerini bir ölçüde korumak. Neden ingiltere, Fransa bizim pamuk ipligini ‘domates sal-çasini serbestçe ülkelerine kabul etmiyor. Çünkü biz daha ucuz satiyoruz diye… Önemli olan sanayiyi bilerek koru-mak, bu korumadan sanayinin simarmamasi, kötü mali pa-hali satmaya alismamasi.
Recep ümitsizlige düstü.
-Sen zaten negatif adamin birisin dedi arkadasina… Ge-ne içimi kararttin… Desene biz akmis-kokmus yerli pili tane-si 150 liradan almaya mahkûmuz…
SENARYO: Ali Riza KARDÜZ
KAMERA:Mistik^

 

Sende yorum yap