Felaket bekleyişi

, , Sende yorum yap

REHA Hoca’nin bir yegeni varmis… Dört-bes yaslarinda cin gibi bir erkek çocugu… Ne zaman Hoca’yi görse, karsisina dikilip, basliyormus “ignesi takilmis plak gibi ayni seyleri söylemeye”: “… Denizler kabaracaakk… Sular tarlalari ba-sacaakk… Dalgalar evleri yutacaakk… Agaçlar devrileceekk… insanlar öleceekk…” Hoca kizip, yegenini koyuyormus… Çocuk ortadan biraz yok olduktan sonra gene Hoca’nin karsisina dikilip basliyormus ayni plagi çalmaya: “.. Denizler kabaracaakk… Sular tarlalari basacaakk…’
— Ne de olsa çocuk…
— Reha Hoca’nin yegeni çocuk ama, nice büyükler var ki, ayni sekilde “felaket türküsü çalan plaklari” ikide bir gramafona takmadan edemiyorlar…
— Ne olur?
— Ne oluru var mi, moralimiz bozuluyor. Hadi bizim moralimizin bozulmasi bir yana yabancilar da “Acaba Türkiye gerçekten felakete mi gidiyor” diye süpheye düsüyor?
— Nereden çikardin simdi bunlari?
— Ben çikarmiyorum. Çikaran çikariyor… Dövizler bitti. Dolar fiyati bin lira olacak… Fabrikalar kapaniyor… Enflasyon kontroldan çikti…
— Dogru degil mi?
— Dogru olan nedir? Karsilastirmayi hangi tarihe göre yapiyorsun? Türkiye geçmiste hangi dönemde bugünkü sartlara sahip oldu? Bugün sorunlar var ama, acaba Türkiye’de sorunlarin olmadigi bir dönem yasandi mi?
— Ama ihracat yavaslar, dolar bin liraya, enflasyon yüzde 50’lere, yüzde 60’lara çikarsa…
— Türkiye batmaz… Felaket olmaz… Bundan önceki gibi düze çikilir…
— Ama isler kötüye gider ise hükümet düser…
— Hükümet düsünce acaba isler kendiliginden daha iyiye mi gider? Acaba hükümetin alternatifleri ekonomiyi daha iyiye götürecek politikalari belirlemis, bu konuda gerekli hazirliklari yapmislar mi?
— Büyüklerimiz ne demis “mesru zeminde çare tükenmez…”
— iyi de çare arayisinda gecen zaman, tükenen kit kaynaklar bu ülkenin, bu halkin kaybi olmayacak mi?
— Oooo, bakiyorum sen Turgut Agabeyinin avukati kesilmissin…
— Bunun Turgut Agabeyim ile ilgisi ne? Batacak veya çikacak olan Turgut Agabeyin çiftligi degil hepimizin yasadigi ülke… Bu ülke felakete gidince “Ohhh Turgut Agabey de beceremedi” diye kina mi yakacagiz?
— Canim olur mu öyle sey… Hem olanlari bitenleri tenkit edenler arasinda sen yokmussun gibi, simdi kalkip savunmaya geçmissin…
— Tenkit baska, “felaket rüzgari estirmek” baska… “Oy battik batiyoruz, bu isin sonu yok” diyenler için konusuyorum.
— Canim öyle düsünenler de olabijir?
— O zaman bunun faturasini da ülke öder. Battik, batiyoruz ortaminda hangi mütesebbis yatirim yapar? Hangi mütesebbis yeni is kapisi açar?
— Bizimkiler yapmazsa yabancilar gelir.
— Sen bu ülke batiyor, isler çok kötü dersen, yabanci bu ülkeye nasil güvensin, nasil gelsin?
— Ama Türkiye’de de islerin pek iyi gitmedigi ortada…
— Acaba 1986 yili 1960 yilina göre mi daha kötü, 1975 yilina göre mi, 1979 yilina göre mi, 1983 yilina göre mi, yoksa 1985 yilina göre mi daha kötü? Dövizimiz o yillarda daha boldu da simdi mi sorun ortaya çikti? O yillarda Türkiye’de kredi daha mi boldu? Daha çok insan çalisiyordu da, is imkanlari mi daraldi? Türkiye hep sorunlarla yasamis, bugünlere gelmistir.
— Ama bu sefer is ciddi, sorunlarin boyutlari büyük diyorlar.
— O zaman yapacak tek sey kaliyor, böyle düsünenler Nuh’un gemisi benzeri büyük bir gemi yaptirir, yanlarina aziklarini alir, Agri Dagi’mn tepesine çikip felaket gününü bekler.
— Herkes gemiye sigar mi?
— Sigmayanlar da “iyi günler bekleyisinde” islerine güçlerine devam ederler. Bugüne kadar hep “iyimserler” kazanmistir. Insallah bundan sonra da böyle olur.
Ali Riza Kardüz^

 

Sende yorum yap