Ekonomide haftanın fotoromanı DemirciKâzım İthalatı nasıl ihracat yapar?

, , Sende yorum yap

Vergi iadesi, herhangi bir malin ihracata hazirligi sirasinda bu malin hazirlanmasi için yurt içinde yapilan harcamalarin degisik nedenlerle rakiplere göre pahali olmasi karsisinda ihracatçinin zarar etmemesi San Devlet Baba’nin kendi kesesinden ödedigi bîr yardimdir.
Mesela, bir malda yüzde 26 vergi ladesi yapiliyorsa, ihracatçi o mali t dolara satmis ise, 1 dolar karsiligi resmî kur olan 180 Türk ürast’nt almakla kalmiyor, Devlet Baba vergi iadesi olarak ihracatçiya 45 lira daha veriyor, Dolar 225 Türk Lirasi’na deliyor.
ihracatta vergi iadesini birçok ülke 6der. Hele Türkiye gibi dünya pazarina yeni çikan ülkelerde iharacatta vergi iadesi çok önemlidir. Yunanistan domates salçasinin Türk salça-si ile rekabetini saglamak için dolayli biçimde yüzde 30-60 vergi iadesi ödemektedir.
Her ülke ihracatta vergi iadesiyle kendi malini dünya pazarinda yerlestirmem çatisir.
Ama Baba Türk, Hans Amca’nin demirini ihracatta vergi iadesiyle satmayi da bilir…
Demir taciri kâzim Bey’în bir ark ocagi vardir, Almanya’dan kütük demir getirir. Hurda gemi parçalar. Bunlari ocakta eritir. Sonra çubuk demir yapar, Müteahhitlere satar. Dev-let ihaleleri durunca, apartman insaatlari sip dîye kesilince Kazim Bey biraz sasaladi. Ama durumu kisa sürede toparladi. Demir satmak için ihracat tek yoldu. Ama Demirci Kazim demir kütügünü Almanya’dan tonu 355 dolara aliyordu. Bunu alip, çubuk haline getirip, gene 355 dolardan nasil satsin?
Demirci Kazim Bey,
simdi Hans Amca’dan tonu 355 dolara defhir kütügünü aliyor, Bunu ark ocaginda eritip çubuk demir yapiyor. Son ra dost ve komsu ülkeye tonu 355 dolardan satiyor. Ama Devlet Baba bu Ihracat Isleminde malintamamini Türkiye’de yapilmis saydigindan 355 dolarlik satis fiyatinin yüzde 27.5’i kadar ihracatta vergi iadesi ödeyince, 88.75 dolar karsiligi Türk Lirasi da Kâzim Bey’in cebine giriyor.
Demirci Kâzim Bey’e bu sans kapisi nereden açildi? Kâzim Bey’in devamli yakindigi KiT’ler yüzünden.,, Karabük ve iskenderun fabrikalarinda dag, tas demir yigili iken, bu fabrikalar düsünülerek ihracatta vergi Iadesi uygulanmaya baslandi. Ancak, Karabük ve Iskenderun fabrikalari demiri kendi yapiyor. Yani ihraç ettigi demir yüzde 100 Türk mali. Demirci kâzim Bey ise Hans Amca’dan aliyor, eritiyor, donduruyor, satiyor… O da yüzde 27.5 vergi iadesi aliyor, Karabük ile Iskenderun’da…
Kâzim Bey, bu durumun nasil olsa böyle sürüp gitmeyecegini biliyor… Ama, “Allah, devlete, millete zeval vermesin, kisa günün kâri kârdir” diyor.
SENARYO; Alî Riza KARDÜZ
KAMERA: MISTIK^

 

Sende yorum yap