Duvara dayanma yıkılır, insana güvenme ölür…

, , Sende yorum yap

TURGUT Agabeyim insallah bir an önce sagligina kavusur. Gelir koltuguna oturur. —Birak da, biraz dinlensin. Çok ciddi bir ameliyat geçirdi.
—Olur mu? Ankara’da isler Turgut Agabeysiz yürür mü? Hem unutuyor musun Turgut Agabey, bir çok dügümün çözümünü seyahat dönüsüne birakmisti. Kim bakanliktan ayrilacak? Kim bakanliga gelecek. Parti yönetiminde kimler degisecek?.. Ankara’da kaç kisinin kalbi pat pat atiyor.
—Turgut Agabey iyilesinceye kadar herkes oturdugu yerde oturur. Olur biter. —Hadi o isi hallettik diyelim. Sadece o kadar mi? Devlet isleri nasil yürüyecek? —Ankara’da o kadar bakanlik, su kadar devlet dairesi var. isler kendiliginden yürür… —Isler kendiliginden yürür idi.. Simdi islerin yürümesi için Turgut Agabeyin emir vermesi gerekir. Turgut Agabey, “kime, neyi, nasil” yapacagini söylemeden Ankara’da isler yürümez. —Alay mi ediyorsun? Binlerce bürokrat.. —… Turgut Agabey’den emir almadan birsey yapmaz.
—Koskoca parti teskilati… —… Turgut Agabeyin agzinin içine bakar… —Meclisteki…
—… Turgut Agabeyin gözüne bakar. —Bir insan bu kadar isi tek basina nasil becerir? —Bir süre becerir ve becerdigini sanir. Ama sonunda da Turgut Agabey gibi kalp ameliyati olur. Bir insan düsün ki günde 3-4 saat uyuyor. Günde yirmi saat dis politikadan, hangi sirketin kurtarilacagina; GAP Projesinin finansman açigindan, hangi gazetecinin azarlanacagina; Iran’daki Amerikalinin kurtarilmasindan, Araplara mülk satisini yasaklayan Anayasa Mahkemesi üyelerinin agizlarinin payinin verilmesine kadar her isle ugrasir… Bu insanin kalbi yorulmaz, kalbinin motoru teklemez de ne olur? —Bunlar dogru ama biz Turgut Agabeysiz ne yapariz? Inan olsun Ankara’da isler durur… —Bunu daha önceden düsünmek gerekirdi… Atatürk, inönü, Bayar’dan sonra Türkiye’de lider olarak kimler siyrilebilmis? Menderes, Ecevit, Demirel ve nihayet Özal… Özal’in dört görüsün seçkin insanlarini toplayan partisinde hastaliginda onun yerini dolduracak, gönül rahatligiyla istirahat etmesini saglayacak kimler var? —Dalan var
—Dalan’in adini anma… Özal’a rakip diye adamcagizin basini yerler. Basladilar bile… —Parti içinde, parti disinda yüzlerce koltukta oturanlar ne yapiyor…
—Onlar “koltuk isgal ediyor”… Isimleri o koltukta bulunduklari sürece duyuluyor. —Türkiye’nin bunca meselesi var iken.. —Türkiye’nin önemli hiç bir meselesi yoktur. —Sen alay ediyorsun.
—Gerçekten yoktur. Su anda Türkiye’nin en önemli meselesi, Turgut Agabeyin sagligina kavusmus olarak dönmesidir. —Ya öbür meseleler?
—Onlar Türkiye’nin günlük heyecanlaridir: Radyasyon, kuduz, AIDS, batan bankalar, kurtarilacak sirketler, basörtü, türban, irtica, issizlik, pahalilik, fakirlik, memurun-isçinin alim gücünün gerilemesi… Gazetelere baslik oldugu sürece sorun sayilir. Sonra unutulur gider.
—Ama dünyada neler oluyor. Etrafimizda kiyamet kopuyor. Ihracatimiz düsüyor. Sanayide yeni yatirimlar yapilamiyor. Çocuklarimiza çagdas egitim verilemiyor. Saglik sistemi çöküyor. —Turgut Agabeyim iyilessin, hepsini halleder… —Bugün dünyada tek kisi yönetimi kaldi mi? Koskoca devlet teskilati…
—Koskoca devlet teskilati ancak Turgut Agabey dügmeye basarsa harekete geçer. Çarkin kendiliginden dönmesine Turgut Agabey izin veremez. Kalbinin bir damari degisti diye Turgut Agabeyin huyunun da mi degisecegini saniyorsun.
Ali Riza Kardüz^

 

Sende yorum yap