Davos ruhu nane ruhu

, , Sende yorum yap

“DISISLERI Bakanimiz Mesut Yilmaz Atina’ya
ayak bastigi an, bes Türk diplomatinin arabasinin bomba ile tahrip edildigini ögrendi… (Önemli degil, nasil olsa arabalar sigortaliydi). Iki Türk diplomatinin arabasinda bombalar patlamadan bulundu,.. (Önemli degil, nasil otsa ölen kalan yok… Hem sonra Siseler de vatan ugruna sehit olur… Ne seref…) Dalan gittiginde, çelengini parçalayanlar, slogan atarak üzerine yürüyenler Bakan’a birsey yapmasin diye ikibin polis Ba-kan’i muhafaza etmis… (Yunan hükümetinin bizim Bakan’a verdigi degeri gör… Birde Yunan Bakani’nin ayni günlerde Ankara’da sokaklarda muhaftzsiz dolastigini düsün.,.)”
“Sen neden sözedîyorsun?”
“Davos ruhundan hocam.. Davos ruhundan…”
“Davos ruhu nedir?”
“Ben de merak ediyorum hocam. Siz saf ve bakir Anadolu çocuklari eskiden sadece nane ruhunu bilirdik. Bilmezdik ya. Bilmeden sadece nane ruhu, nane ruhu derdik, simdi de basimiza bir de Davos ruhu çikti.. Dil Kurumu’nun sözlügünü açtim. Orada “nane ruh” kelimesinin karsisinda “nane yapragindan çikarilan esans” diye yaziyor. Herhalde Davos ruhu da, Davos sehrinde yetisen bir bitkiden çikarilan bir esans olsa gerek?”
“Böyle konularda isi sulandirmamak, ciddiyeti korumak lazim.”
“Isin ciddiyeti kaldi mi ki hocam?”
“AIT isi çikti böyle oldu.”
“Yunanistan AET’den önce Türkiye ile ugrasmiyor-mu idi ki?”
“Türkiye AET’ye Yunanistan ile birlikte girme firsatini kaçirdi. Yunanistan AET’ye girdi. AET üyesi ülkeleri arkasina aldi. Simdi tek basina degil. Bütün mahalleli pesinde Türkiye Ile ugrasiyor. Biz de, aman arkasindaki mahalleliyi gücendirmeyelim diye asagidan aliyoruz.”
“Bu asagidan almanin özürü de Davos ruhu.,. Çaresiz kaldikça ruhtan medet umuyoruz… Ahhhh… Ahhh.. Su Davos ruhu olmasaydi ben sana neler yapardim… Ama Allah’a sükür et… Davos ruhu… Anlarsin ya…”
“Ama karsi tarafin anladigi yok.”
“Neyi anlayacak … Tersine hergün adim adim ilerliyor,”
“Ardina almis ‘ehl-i salib’i.”
“Bugünün Avrupali’sinin yüzde onu “ehl-i salib” ka-fasindadir. Müslüman oldugu için Türkler’e karsidir. Yüzde onu da Türklere sempati besler. Kalir yüzde seksen.
Bunlar yüzer gezer fikri olanlardir. Önemli olan yüzer gezerleri inandirabilmek. Yunanistan’in basan ile yaptigi bu…Montesquieu’yu okuyan Viyana kapisina dayanan barbar Türk masali île büyüyen genç Avrupaliya hergün Türkler aleyhine hikâyeler anlatiliyor.”
“Biz de dogruyu anlatalim hocam?”
“Iste bizim yapamadigimiz da bu… Biz sadece Türkiye içinde kendi kendimize atip tutuyoruz. TRT’den açiklamalar, Türk gazetelerine beyanatlar… Güres meydani Avrupa’da, bizim güresçiler Anadolu kirlarinda pesrev çalip tur atiyor, Disaridakilerin haberi yok,”
“Avrupa Parlamentosu’nda, Avrupa Konseyi’nde devamli aleyhimize karar çikiyor hocam?”
“Karar çiktiktan sonra dövünecegimize, oralarda güçlü adamlarimizi bulundurup kararlarin çikmasini önleme becerisini göstermek marifet. Besyüz kisilik parlamento yüzseksen üye ile toplaniyor. Yunanistan yüz üyeyi ikna edip Türkiye aleyhine karar aldiriyor. Bizim yetkili ve etkililerimiz durumu gazetelerden okuyup ögreniyor.”
“Hoca bu is ümitsiz,”
“Hiç de degil. Hem agzimizi, hem gözümüzü açmamiz lazim. Hem de içeride degil de disarida… Yunanistan Avrupa’da kapi kapi gezip bizim aleyhimize konusur, komplolar düzenlerken bizim Disisleri Bakanimiz, Antalya’da tatil köyünde kâgit oynayip Yunanistan’a karsi uygulanacak taktigi hazirlamak üzere kafasini cilaliyor ise… Bu iste bir sakatlik var demektir.”
“Agiz açmakla, göz açmakla Davos ruhunu kurtarir miyiz dersin hocam?”
“Benîm bir baska modelim var, Güney Amerika’da birbiriyle kanli biçakli ülkeler ortak ekonomik çikarlarini savunmak için bir anlasma yapmislar. Bölgedeki dogal kaynaklari beraber degerlendirmisler. Bu konudaki basari siyasi buzlarin da erimesini saglamis. Türkiye ve Yunanistan, Ege’deki dogal kaynaklari degerlendirmek için Ege Corporation diye bir sirket kurmali. Hiçbir politik yani olmayacak bu kurulus, Ege’deki her türlü kaynagi, turistik imkânlari, deniz ve hava ulastirma imkânlarini, deniz ürünlerini, petrolü ticari amaçla en iyi sekilde kullanmak üzere faaliyete geçmeli. Ege Corporation, çok uluslu bir sirket olabilir.”
“Ama hocam Davos ruhu?”
“Haaa.,, Bir de su Davos ruhu kompleksinden kurtulalim, Sanki Türkiye’nin tek meselesi bu. Aman ruh bozulmasin. Aman kimse darilmasin… Yahu baska isimiz, baska derdimiz kalmadi mi?”
ALI RIZA KARDÜZ^

 

Sende yorum yap