CIP salonu

, , Sende yorum yap

YESILKÖY’de yeni yapilan dis hatlar terminali gerçekten övünülecek bir yer. Sabah bir arkadasimin tedavi için yurt disina çikacak annesini yolcu etmek amaciyla Yesilköy Dis Hatlar Terminali’ne gittim.
Arkadasim, taninmis bir soyadini tasiyor. Kendi ailesine ait holdingde de görevli. Biletleri THY bankosuna verince ilgili memurlar, soyadini taniyip ilgi gösterdiler:
– Beyefendi, sizleri CIP salonumuza alalim.
– CIP salonu ne ola ki? Yabancilarin (Ingilizce Very Impor-tant Person, Türkçe Çok Önemli Kisi) kelimelerinin bas harflerinden olusturduklari) VIP salonlari var. Oralara önemli kisileri alirlar. Bunu biliyoruz ama CIP salonunu duymadik.
– Efendim (Ingilizce Comercial Important Person, Türkçe Ticarette Önemli Kisi kelimelerinin bas harfleri) CIP oluyor.
– Bu CIP salonuna kimi aliyorsunuz?
– ClP’leri efendim.
– Kimin CIP olduguna, kimin olmadigina kim karar verir? Baska ülkelerde, hava yollari devamli uçan taninmis müsterilerine bu salonlara girmeleri için özel’kartlar verir. Karti gösteren VIP salonuna girer. Mesela arkadasimin soyadi taninmis olmasaydi CIP oldugunu nasil anlayacaktiniz?
– Olsun efendim. Biz Türk’üz… Adami sip diye gözünden anlariz.
Bu kadar tartismadan sonra CIP salonunu bir görelim dedik. Salon ikinci katta imis. Arkadasimin annesi rahatsiz. Güç yürüyor. Ilgililer “Merak etmeyin, sola dönün bir asansör yar. Onunla çikarsiniz” dediler. Sola döndük. Gerçekten bir asansör var ama, asansörün üzerinde de bir beyaz mektup kâgidina yazilmis mesaj asilmis: “Bu asansörü kullanmak isterseniz, dahili 2235 numarali telefonu arayiniz…” Is esrarengiz hale gelince bizim ilgimiz artti. Arkadasin annesini duvara dayayip, ikimiz ayri koldan dahili telefon avina çiktik. Ne ise, ilgili etkili ve yetkililere ulasarak asansöre cereyan verdirdik. CIP salonunu bulduk. Gerçekten nefis, tertemiz bir salon. Cici bir kiz oturmus. Ev sahibeligi yapiyor.
– Valide hanim çok yoruldu. Varsa suradan bir bardak soguk bir sey rica etsek…
– Aman efendim, ne emrederseniz… Alkollü, alkolsüz, söyleyin getirteyim…
– Zahmet olmasin hanimefendi, sizde ne mevcutsa…
– Bende bir sey mevcut degil efendim. Ben asagidaki kafeteryadan getirtecegim…
– Nasil olur? Bu tip ikram salonlarinda alkolsüz, alkollü içecekler bir kösede durur.
– Baska yerlerde öyledir, ama bizde böyledir efendim. ikramlari eger bu salona koyarlarsa görevlilerin canlari çektikçe yiyip, içmelerinden, kalan siseleri de evlerine götürmelerinden idarecilerimiz çekindiklerinden, biz misafir geldikçe makbuz mukabili kafeteryadan alis veris yapiyoruz…
– Asansörde bugün ariza mi vardi da, telefon etmeden ilgili yetkili ve etkililer cereyan vermiyor?
– Hayir efendim. Asansör bozulmasin, gerekince kullanilsin diye idare böyle uygun gördü…
Havaalanindan ayrilirken tarifsiz endiseler içinde idim… ister misiniz bizimkiler yeni Air-bus uçaklarini da eskimesin diye hangara çeksin. Kirlenmesin diye tuvaletlerini kilitlesin…
Ali RlZA KARDÜZ^

 

Sende yorum yap