Çimento dediğin nedir ki?-Taş, toprak… Sat gâvura, al parayı…

, , Sende yorum yap

Türkiye yilda 21 milyon ton çimento üretebilir. Bu rakam tevsilerle 23 milyon ton olacak. Yeni fabrika kurmak biraz zor. 1 milyon ton kapasiteli bir fabrika 15 milyar lira para istiyor.
Devlet yatirimlari normal gitse, baraj yapilsa, liman yapilsa, okul yapilsa, vatandas da konut yapsa bu kadar çimento yetmeyecek. Yeni çimento fabrikalari yapilamayacagina göre, Türkiye 3-5 yil sonra çimento ithal edecek ama simdilik içeride talep olmadigindan disariya satacak mal var.
Ne demis büyüklerimiz: “Çimento dedigin nedir kî, Tas, toprak… ihraç et, tonla döviz kazan…”
iste genç ve de yakisikli Türk mütesebbisi Orhan Agabeyim “Sayin büyüklerimizin gösterdigi yoldan ilerleyip, dola-rin 9 liraya satildigi, kredininbol oldugu devirlerde birçimen-to fabrikasi kurmustu.”
Orhan Agabeyim o zamanlar “Hamili kart yakinimdir 5 torba çimento verilmesini istirham ederim” diyen mebus kartlarina ve de fabrika önünde 1 hafta yatan kamyonculara çimento yetistiremiyormus. Devlet ihaleleri ve bina insaatlari stop edince genç ve de yakisikli Türk mütesebbisi Orhan Agabeyim, domates salçasi yaninda çimento ihracatinin yollarini da aramaya basladi…
Herkes Orhan Agabeyime, “tasi topragi doldur çuvala dolarla sat, bundan kaymak is mi var” diyordu ama, “kazin ayagi hiçde öyle degildi…” Fuel oii yakan çimento fabrikasi 33 dolarlik çimentoyu torbaya koyarken tamami tamamina 27 dolar döviz harciyordu… Buna ragmen Orhan Agabeyim yollaradüstü. Iste tam o siralarda dost vs kardes Irak, öbür dost ve kardes Iran’la harbe tutusunca, yanan yikilan binalarini onarmak için çimento pesinde kosuyordu. Irak’a en kolay çimento Türkiye’den gidebilirdi. Orhan Agabeyim ve arkadaslari Irak’ta Saddam Hüseyin agabeyimizin devlet satin alma örgütüyle 1 yil için 126 dolardan çimento teslim etmek üzere mukavele imzaladilar.
Bir yil müddetle Orhan Agabeyimin, arkadaslarinin ve de devletin çimento fabrikalari her gün 700 kamyon çimento satti. Türkiye-lrak arasinda 4 bin, 5 bin kamyon vizir vizir gidip gelmeye basladi. Irak’a 3 milyon ton çimento satildi. 300-400 milyon dolar ihracat geliri saglandi.
Gel gör ki, genç ve de yakisikli Türk mütesebbisi Orhan Agabeyim ve de arkadaslari,’ ‘saf ve de bakir Anadolu çocugu” idiler. Her saf ve bakir Anadolu çocugunun basina gelenonlarindabasinageldi. “Dostlugun baska, alisverisin baska oldugunu, harpte çaresiz kalan devletin bir mali kaça bulursa almak zorunda kalacagini, cazip pazarlarin baska saticilari tahrik edecegini” hiç düsünmediklerinden 1 yillik mukavele sona erince bir de baktilar ki Irak bizden çimento almiyor…
Neden diye sorusturduklarinda is isten geçmisti… Orhan Agabeyimin ve arkadaslarinin 1 yil süreyle 126 dolardan çimento sattiklari Irak’a, deniz yoluyla Kuveyt’e mal getirip, oradan 80 tonluk kamyonlara yükleyen Yunanistan ve Japonya 89 dolardan çimento satmaya baslamisti.
Türkiye’de çirnento talebinde bir kipirdanma olmadigindan Orhan Agabeyim, diger çimentocu arkadaslarini ve devletin çimento fabrikalari yöneticilerini pesine takip Afrika’da pazar avina çikti.
Dost ve kardes Islam ülkesi Cezayir, islam Kalkinma Ban-kasi’ndan kredi kullandigi için öncelikle Müslüman kardeslerinden çimento almak istiyordu.
Orhan Agabeyim, gemi ile teslim tonu 57 dolardan hemen 750 bin tonluk baglantiyi yapti.
Gel gör ki, dost ve kardes islam ülkesi Cezayir, ticareti ve de cinligi Fransizlardan ögrendigi için, Orhan Agabeyimin 57 dolarlik teklifini emsal gösterip hemen karsisindaki ülke lerden Ispanya’dan, Portekiz’den daha düsük fiyat atinca Cezayir ümidi de suya düstü.
Allah için bütün bu maceralar, genç ve de yakisikli Türk mütesebbisi Orhan Agabeyime ve de arkadaslarina çok sevler ögretti. Daha düne kadar mebuslardan gelen “hamil i kart’lara 5 torba çimentoyu nazlanarak verenler, faturayi pahali da ödeseler ihracata alisti.
Ama çok büyük bir tehlike kapida bekliyor… Yeni fabrika lar yapilamadigindan, devlet ihaleleri normale döner, ev-apartman isi tekrar baslarsa, birakin ihracati, biz de Irak Cezayir örnegi çimento pesinde kosacagiz.
SENARYO: KAMERA:
Ali Riza KARDÜZ MISTIK^

 

Sende yorum yap