Biz batmışız da, ağlayanımız yok…

, , Sende yorum yap

Agabey, biz batmisiz da, aglayanimiz yok… —Bu da nereden çikti? —Çiftçi batti. Üründe verim düstü. Gübre kullanan yok. Ilaçlama yapilmiyor. Traktör almaya kimsenin gücü yetmiyor. Damizlik hayvanlar, süt inekleri kesildi. Kasaplarda satildi,
—Bosver, biz simdi sanayi ülkesiyiz…
—Sen öyle bil… Liberal ekonomi dediler, kumanda ekonomisi getirdiler. Bütün kararlari Ankara’da üç kisi aliyor. Yandaslarini zengin, istediklerini iflas ettiriyorlar. Fonlari, indir-bindir, koy cebe milyarlari. Yatirimlar durdu. Fabrikalar kapandi. Bu faiz Ile sanayi mi kalir? Simdi al-sat, köseyi dön devri.
—O zaman tüccar, esnaf memnun demektir.
—Nerede… Isler durgun. Alisveris mi var? Tüccar, esnaf kan agliyor. Halkta alim gücü kalmadi ki mal satsinlar…
—Bunlar “orta sinifçi”…
—Ohoooo… “Orta sinif” batti, isçi, memur, emekli kemeri sika sika eridi gitti. Dar ve sabit gelirli, enflasyondan en fazla zarar görenler. 1980 Öncesine göre hepsinin reel geliri düstü. Ne isveren, ne hükümet onlari düsünüyor. Sendika hürriyeti, grev hürriyeti de ellerinden alininca…
—Aydinlarin sesi çikmiyor…
—Agabey, nasil çiksin? YÖK, üniversitelerin agzina kilit vurdu. Basin baski altinda. Kagit fiyatlari, ceza yasalari, Demokles’in kilici…
—Bütün bunlarin müsebbibi?
—Bu düzen…
—Iyi de bu düzenin kaymagini kim yiyor?
—Kim yiyecek. Üç bes tane para babasi… iktidarin yandasi firmalar ile faize yatiracak kadar parasi olanlar… inan olsun agabey, bunlarin da sayisi üç-yüz bin, besyüz bin kisiyi geçmez…
—Bu seçimi kim kazanir dersin?
—Tereddüdün mü var. Turgut Agabey gelecek. Hem de gümbür gümbür. Yirmlbes milyon seçmenin, onbes milyonunun oyunu garanti alir. Gelince de gör bakalim zamlari… Petrole zam. Elektrige zam. Sekere zam. Halki inletecek.
—Halk bunu biliyor mu?
—Sen herkesi aptal mi saniyorsun agabey?
—Halk hakkinda bir süphem yok da, senin ve senin gibi düsünenler hakkinda biraz süphe dogmaya basladi?
—O da nedenmis?
—Turgut Agabeyin icraatinin kaymagini yiyenlerin sayisi üçyüz bin, besyüz bin kisiyi geçmez diyorsun. Millet inim inim inliyor diyorsun. Sonra da kalkmis seçmenlerin yarisi Turgut Agabeyine rey verecek diyorsun.
—Süphen mi var?
—Süphem yok da, hayret ediyorum. Eger Turgut Agabeyin senin anlattigin gibi, köylüyü, kentliyi, isçiyi, memuru, emekliyi, isadamlarini bu kadar kötü duruma getirmis ise, millet “batmis da, aglayani yok” ise nasil olacak bu insanlar kuzu kuzu gidip de tekrar Turgut Agabeyine rey verecek? Kendileri batacagina, Turgut Agabeyi batirsinlar.
—Ama Turgut Agabey “tonton adam”..
—Toplam seçmenin yarisi kadar insan Turgut Agabeyine “tonton adam” diye rey vermez. Acaba senin ve senin gibi düsünenlerin degerlendirmelerinde bir hata mi var dersin? Acaba “millet batti, aglayani yok” diye dövünürken, gerçekte halkimiz durumdan ÇOK memnun mu?
—Olur mu agabey ?
—Neden olmasin? Turgut Agabey’in geçmiste ne yapmis ise, gelecek dört yil da ayni seyleri yapacak. Halkimiz Turgut Agabey’i dört yil daha dümenin basinda görmek istedigine göre, durumdan memnun demektir. Ya “batmak” hosuna gidiyor, ya da milletin battigi falan yok. Umulanin tersine isler çok iyi gidiyor.
Ali Riza Kardüz^

 

Sende yorum yap