‘Banda inandım İsmail”

, , Sende yorum yap

—Eski Devlet Bakanlarimizdan Sayin Ismail Özdaglar’in içinde bulunduklari durumu üzüntü verici bulmuyor musunuz efendim? Sayin Basbakanimiz kendilerine, “…Banda inandim Ismail. Baskaca bir delile sahip bulunmuyorum.” demisler. —Sözün kisasi?
—Sözün kisasi, is sulanmaya baslamistir. Sayin Özdaglar, üzüldügü ile, kamuoyu ise, bosuna harcanan günlerle basbasa kalacak ve de olay unutulup gidecektir… —Ya, dev tankerlere yüksek fiyatla petrol ta-sitilmasi… Ya, 25 milyon liralik rüsvet… —Dev tankerlere petrol tasitilmasi, eskisi gibi sürüp gidiyor. 25 milyon liranin adi var, kendi yok…
—Ama bu olay unutulur mu?
—Unutulur, unutulur. Bu ülkede neler unutulmadi? Ankara bankerlerinin batirdiklari para nerede? Kastelli olayinin suçlulari kim? Batan bankalarin Hazine’ye ö’detilen faturasi?
—Geçen günlerde gazetelerde çikti. Batan banka yöneticilerinin mallari üzerine tedbir konuluyormus…
—Iki yil sonra… Iki yilda dosyalarin kapagini açmak kimsenin aklina gelmedi de, simdi kabuk baglamis yaralar mi desilecek… —Yara kabuk baglayinca ne olur? —Kabuk baglayan yara kasinmaz… Örnekleri çoktur. Devlet Baba’ya satilan çelik fabrikasini, kamyon-traktör fabrikasini, büyük tekstil fabrikasini kim hatirliyor? Devlet Baba bu fabrikalari alirken ne kadar zarara ugradi? Kaç yildir elinde tutmaktan ne kadar zarara ugruyor?
—Devlet Baba ne yapsin? Baskalari batirmis…
—Ya Devlet Baba’nin kendi mutfagina giren kediler ne olacak? Devlet Baba’nin denetim organi Meclis’e rapor veriyor, KIT’lerin yarisindan çogunda usulsüzlük varmis. —Ticari alim satim olan yerde dedikodu çikar… Bunlarin çogu dogru degildir. —Kapikule, Derince gümrüklerindeki olaylar ne olacak?
—Büyütmeye deger mi? Para bulmuslar, kendi aralarinda dagitmislar. Adam basi 3 milyon liracik bile düsmemis…
—Hayali ihracat?
—Ihracat artinca, tabii ki ufak tefek sorunlar da ortaya çikacak. Meclis’te bakan açikladi. Hayali ihracat yoluyla onun bunun çimlendigi para tas çatlasa 3-5 milyar lirayi geçmez. Isi büyütmeye degmez…
—Eger Hazine’den çalinan 3-5 milyar lira, bü-yütülmeye deger bir olay görünmüyor ise, bu çizginin altinda kalan islerin tamami için af çikarmak gerekir. Örnegin, Ankara bankerlerinden hapse girme becerisini gösteren ve de maceralari Emin Çölasan tarafindan efsane-lestirilen Yalçin bey kardesimizi derhal tahliye etmek, Özdaglar olayini, Kapikule-Derince gümrük soygunlarini örtbas etmek “vaciptir…”
—Sen de konuyu biraz abartiyorsun. Hükümet yetkilileri açiklama yapti. Hayali ihracat yapanlarin eline geçen parayi tahsil ettikten1 sonra dosyalari kapayacaklar. —Desene, “kendi dövizini kendin bul” döneminden sonra, simdi de “çaldigin parayi öde, kendi dosyam kendin kapat” dönemi basliyor.
Senaryo: Ali Riza Kardüz Kamera: Mistik^

 

Sende yorum yap