Avrupa malı altınlarımız gelmiş bankamızda satılmaya başlamıştır

, , Sende yorum yap

ISTANBUL’da Sariyer sirtlarinda bina yapmak için bir yapi kooperatifi kurulmus. Her isteyenin, her yapi kooperatifine girmesi kolay mi? Ben uzun ricalardan sonra patronumun tavassutu ile kooperatif baskaninin yardimcisinin yardimcisina ulasabildim. Patronumun hatiri için, is-temiye istem iye “Üç gün içinde, bankadaki hesabimiza 3 milyon arsa payini yatir, üyelik isini düsünecegiz…” dediler.
Bende 3 milyon pesini üç gün içinde bankaya yatiracak güç nerede? Ümidim küllenmIsti ki, Turgut Agabey Sali günü Iskenderun’da yaptigi konusma ile külleri eseledi. Ev sahibi olmak isteyen bayanlara sesleniyordu: “Bileziklerinizi, altinlarinizi bozdurun. Onunla pesinati ödeyin. Sonra kredi alir, ev sahibi olursunuz” diyordu.
Turgut Agabeyimin bu kadar sehirde, su kadar evi olduguna göre, bu isin püf noktasini biliyor diye, onun söylediklerini yapmaya kalktim. Aksam evde yemek masasinda, karima, kaynanama en sempatik gülücüklerimle, Turgut Agabeyin mesajini tekrarladim… “Su sizin bilezikleri satsak da, Sariyer’deki kooperatife giris parasini…” dememe kalmadi, hem karim, hem kaynanam üzerime atildi: “Satacagiz, satacagiz ama, parasini sana vermeyiz” dediler. “Olsun diye tevekkülle boynumu büktüm. Parasini bana vermeyin evi sizin üzerinize yaparim…” “Yok, yok” dediler. Ev atan kim?… Biz bilezikleri satip Avrupa altini alacagiz… Duymadin mi bankalar Avrupa altini satmaya baslayacak… Bu bileziklerin de modasi geçmisti zaten…”
Baktim ki, bizim kooperatif ortakligi isini unutmaktan baska çare yok. Ama insan bir seyi unut-
maya çalisirken bir baska seyi hatirliyor… Bilezikleri satin, konut alin diyen, Turgut Agabey. Bankalara Avrupa ma!i altin sattiran da Turgut Agabey… Ama bundan önce, halkin elindeki altinlari sattirip yatirima dönüstürmek gerektigi konusunda nutuk atan da Turgut Agabey…
Benim bildigim, Türk halkinin zaten altin meraki var. Tasarruflarini banka sistemi disinda baska yerlerde degerlendiriyor. Halbuki ekonominin yarari, tasarruflari mali araci kurumlar kesimi denen, banka ve sermaye piyasasi sistemi içinde toplamak. Simdi acaba bankalarin vitrinine çil çil Avrupa altin çubuklarini dizip, “Ey va-
tandas, bosver tasarruf mevduati hesabi açtirmayi, altin al, daha kârli” demenin ne anlami var? Herhalde hükümet bunda bir yarar umuyor… “Nedir bunun yarari?” diye bankaci Oguz Agabeyime sordum.
-Evladim diye cevap verdi, bir yarari yok, ama zarari çok. Çünkü bu altinlari Merkez Bankasi dolar ödeyerek Isviçre’den ithal edecek. Bankalara da dolar ile devredecek. Ama bankalar halka Türk Lirasi’ndan satacaklar…
-Desene agabeycigim, vergi iadesi, hayali ihracat maceralari sonucu zar zor topladigimiz ihracat döviz-leriyle bu altinlari alaca-giz…
-Yok evladim, Türk Lirasi ile mi alacagini saniyordun? Muza, peynire döviz ayiriyorsun da, altina giden paraya mi aciyacaksin?
-Acimak için degil de, acaba ne geregi vardi diye düsündüm.
-Hükümet bu yoldan, dolarin Tahtakale fiyati ile resmi fiyati arasindaki farki ve de altinin Ka-paliçarsi fiyati ile Zürih fiyati arasindaki farki ortadan kaldirmak istiyor.
-Ödemeler dengesi saglanamadikça, Türk parasi tam anlamiyla konvertibi-liteye kavusmadikça, Türkiye’ye her türlü döviz ve altin giris çikisi tam anlamiyla serbest olmadikça bu farki kaldirmak mümkün müdür agabeycigim?
-Neden bu kadar dert ediyorsun?
-Nedeni var mi agabey, daha dün duyuldu, bugün modasi çikti. Karim kaynanam yetmiyormus gibi kizim da kuyruga girdi “Av rupa mali altin alalim” diye… Herhalde, Kent-Marlboro sigarasi gibi bu da halkta aliskanlik yaratacak.
-Sen serbest piyasa ekonomisine bir türlü alisamiyorsun. Bakkal dükkanlari vitrinlerine “Avrupa mali beyaz peynirlerimiz gelmistir” diye ilân astiklarinda bunu tabii karsiliyorsan…
Tabiidir Oguz Agabeycigim, tabiidir. Bankalarin da vitrinlerine, “Avrupa mali altinlarimizin satisina basladigimizi müsterilerimize müjdeleriz” seklinde ilanlar yapistirmalari normaldir.
Ali RIZA KARDÜZ^

 

Sende yorum yap