AÇIN, AÇIN, İTHALATI AÇIN…

, , Sende yorum yap

-“IMF’ye verdigimiz yeni mektupta, gümrügü gevsetip, kotalari kaldirip, en kisa zamanda ithalati serbest hale getirmeye söz vermisiz. Gör bakalim, o zaman bizim sanayi nasil top atiyor. Renkli TV’nin âlâsi 100 bin lira, buzdolabinin en fiyakalisi 50 bin lira… Kim bizim çikolatayi yer… Hattâ bizim ayakkabicilar bile müsteri bulamaz…” Bunlari ballandira ballandira anlatan arkadasinin sözünü kesti Recep “Sen bütün bunlarin olacagina sahiden inaniyor musun?” “Neden inanmayayim diye diklendi arkadasi, “IMF kaç yildir bizimkileri sikistiriyordu. Bizimkiler de bu kere söz vermisler, 2-3 yilda bütün ithalat sinirlamalarini kaldiracaklarmis.”
-“Ithalat sinirlamalari kalkinca bizim sanayi yasar mi?”
-“Tabii yasamaz Recepcigim. Bizimkilerin kalitesi ne? Fiyati ne? Görsünler bakalim rekabet ne imis… Gümrügün arkasina saklan. Kalitesiz mali pahali pahali sat, buna sanayi de…
-“Iyi… Sanayii batirdin… Acaba çiftçi ne yapacak? Avrupa’nin ucuz sütü, ucuz tavugu, ucuz yagi, ucuz muzu gelince?
– Recepcigim ne yapalim, mademki ucuz süt satamiyor, bizim çiftçi de inegini satip baska sey yapsin…”
-‘ ‘Sen isi basite bagladin. Sanayici iyi mal yapamiyor. Fabrikayi paydos etsin, isçileri çikarsin, baska is arasin. Çiftçi ucuz süt, peynir satamiyor, baska is arasin. Anladik da bu is arayanlar nerede çalisacak?
-“Recep, sen zaten menfi kafali adamin birisin. Illa bir güçlük çikarmaya çalisirsin…”
-“Sen hiç düsünmüyor musun, ithalati serbest biraktiklarinda, biz bu ucuz ve kaliteli ithal mallarini hangi döviz ile satin alacagiz? Senin anlattigina göre, ithal mali rekabetinde birçok fabrika çökecek, birçok çiftçi üretimden vazgeçecek. Pek iyi de, biz ne satip, döviz kazanacagiz ki, bu ithalati yapalim…
-“Recep sen de hiç ekonomik düsünmüyorsun. Adam nasil oluyor da en iyi renkli TV’yi 100 bine satiyor. Bizimkiler
de bu fiyata satsin…
-“Kardesim gâvurun TV fabrikasi yilda 2 milyon TV yapiyor. Hem de 10 yildir bu böyle. Senin TV fabrikan geçen yil 5 bin renkli TV yapmis. Bu yil 25 bin mi yapacak 70 bin mi belli degil… Sen nasil rekabet edersin?”
-“TV yapmak sart mi Recep? Biz de yapmayiverelim…”
-“Demir için ayni sey, alüminyum için ayni sey, otomobil için ayni sey… O zaman sanayilesmekten hepten vazgeçmek gerek…”
-“Recepcigim pek iyi de elin oglu nasil kurmus bu sanayii?”
-“Bütün sanayilesmis ülkeler, sanayilesirken sanayilerini mutlaka korumuslar. Koruma degisik sekillerde olmus. Ama, her sanayi kendi ayagi üzerinde duruncaya kadar, rakip ülke sanayileriyle esit büyüklüge gelinceye kadar korunmus.”
-“Recep sen gene isi karistiriyorsun. Kardesim baksana IMF her seferinde bizi uyariyor. Sanayii korursaniz gelise-
-“Ayni seyi Sili’de, Arjantin’de de söylediler.. Güm-rükler açildi, ithalat artti, ihracat düstü, sanayi batti. Ülkeler daha ciddi krize girdi…”
-“Sili, Arjantin, bunlar sizin gibi menfi kafalilarin örnekleri…”
-“Amerika Japon mallarini sokmamaya çalisiyor, bir yandan da Japonlarin Amerikan mallarinin ithalini güç-lestirdiklerinden sikâyet ediyor.”
-“Recepcigim o da özel durum. Aralarinda otomobil savasi var…”
-“O halde sana bugünkü gazeteden taze bir haber: “AET ile Türkiye arasinda tekstil mallari ihraci konusundaki anlasmazlik yeni bir asamaya girdi. AET daha önce Türkiye’ nin tisört ve ham bez gibi mallarina koydugu genis kisitlamalari daha da artiracagini, sort, pantolon, kadin ve çocuk gömlegi, yatak çarsaflari, kadin ve çocuk elbiseleri gibi 6 yeni mala daha kisitlama getirilecegini açiklamistir.”
-“Neyi kisitliyorlar Recep?”
“Senin anlayacagin ithalat tahdidi koyuyorlar. Gariban Türk tisörtçüsü 1,5 milyon Türk’ün yasadigi Avrupa’ya 1 milyon tisört satamiyor. Bunun adi serbest ticaret. Ama sen dövizim yokdiye lüzumsuz ithalata kota koyarsan IMF kulagini çekiyor.”
-“RecepçigIm bu IMF denilen ögretmen sadece bizim kulagimizi çekmek için mi yaratilmis. Yazalim bir dilekçe, AET’nin de kulagini çeksin…”
SENARYO: Ali Riza KARDÜZ
KAMERA.Mistik^

 

Sende yorum yap