20 milyar helal olsun (mu?)

, , Sende yorum yap

– Olmaz böyle sey, yani simdi hazinenin bu 20 milyari yip gidecek mi?
-Hocam, sen de lafla abaniyorsun, sayin devlet büyüklerimizin “saçi bitmemis yetimin hakkini kimsede birakmayiz” diyorlar. Nereden çikti hazinenin 20 milyar kaybi?
– Recep evladim haberin yok galiba? Baksana hayatinda hiç tek-nesi olmamis bir genç mütesebbisimize 3 yil içinde’ 1.3 inilyon tonluk 12 tekne aldirip, onu dünyanin sayili armatörleri sevi-yesine çikarmislar..
— Fena mi hocam? Yunanlilarin Onasis gibi büyük armatörleri var bizim niye olmasin?
— Hani yani devlet parasiyla baskasina gemi aldiracaklarina- dev-letin kendi denizcilik isletmesine aldirsalardi diyecektim de…
-Aman hocam, sen de mi devletçi oldun? Devlet gemi islet-mez. Devlet hangi ise gidcrsc batirir…
— Ama devlet kimi elinden tutarsa zengin eyler… Baksana tanker sahiplerimiz güçlensin diye, yabancilarin fonuna 8-9 dola-ra tasidiklari petrolü 15 dolardan tasitip, iki rakip firmaya 20 milyar lira fazladan hediye etmisler.
-Hocam, sen de mi gariplere vuruyorsun? Hem de en korunacak zamanlarinda? —Nedenmis o?
-Hocam, hükümet baskanimiz, yolsulluk yapan arkadaslarini halka teshir edip devlete millete itibar sagliyor.,
—Ne iyi Recep’çigim, bundan sonra her ailede bir hirsiz uygunsuz çikarsa o ailenin itibari artacak demektir… –Hocam, “halkimizin” durumu ile büyüklerimizin durumu ayni mi? Hükümetleri söyledir, böyledir diye tenkit edersin ama, olay larin üzerine gitmekten korktugunu söyleyemezsin? —Hangi olaylarin Recep?
— Hocarn, geçen iki-üç yilda önce bankerlik olayi çikti. Hükü-met sindi mi? Halkimizin önüne çikip bankerlerin ipligini paza-ra çikardi…
—Çikardi, çikardi da, Ankara bankerlerinden 55 milyar lira, Kastelli olayindan 108 milyar lira fatura devlet babanin elinetutus-turuldu.,..—Hocam, gene kötümser olma… Hiç olmazsa cesaretle fatura-yi yüklediler.
—Arkadan Istanbul Bankasi 59 milyar lira, Hisarbank 40 milyar lira, Bagbank 8 milyar lira götürdü…-Hocam, adamlarin gayrimenkullcri var .. —Hiç meraklanma Rccep’cigim, teminat diye hazineye geçmesi gereken mallar ufaktan ufaktan, el altindan ona buna gidiyor. —Aman be hocam, siz de politikaya bulastiktan sonra herseyi büyütüyorsunuz.. Bugüne kadar banker olaylari, batan banka-lar falan nedeniyle hazinenin ödedigi, topu lopu 317 milyar li-ra… 3-4 trilyonluk bütçeyi hedef alan bir hükümet için nedir ki? -Iyi de Recep? Köprü satisindan bu hükümet kaç lira toparla-di? —10 milyar lira…
—Bu 10 milyar lira için her yil senet sahiplerine kaç lira faiz ödeyecek?
—5-6 milyar lira… —Bunu kim ödeyecek?
—Köprüden geçen ve tüccar olmadigi için geçis ücretini vergiden düsemeyen saf ve bakir “hâlkimiz”… —Hükümet 10 milyar liraya köprüyü neden satti? —Hocam, sen benimle alay mi ediyorsun? Tabii ki 10 milyar liraya ihtiyaci vardi da ondan…
—Iyi de, o halde hükümet köprü satisindan topladigi 10 milyar lirayi ne yapmis?…
—Gazetelerde okudum hocam, Urfa tünelinin ikinci ihalesini alan müteahhit agabeyimize 10 milyar lira avans vermis… —Birak simdi “münafikligi”, tankerlere 20 milyar liralik ek ödeme nasil yapilacak, onu soruyorum?
—Ohoo… Hocam, köprü parasi Urfa tüneli müteahhidinin avansinda tükendigine göre, herhalde Keban senedine para yatiranlardan toplanan para ile de armatörlerimize borcumuzu öderiz… —Ne borcu Recep? Basbakanimiz bu iste yolsuzluk var diyor… —Uzatmayin hocam, banker olaylarinda, batan bankalarda, hayali ihracatta devlet babanin yarim trilyonu gitti. Kimden hesap soruldu? Bütün gürültü 20 milyar lira için mi? Onu da helâl ederiz… Isi büyütüp, demokrasiyi zarara ugratmaya deger mi?
senaryo; Ali Riza KARdüz
Kamera: Mistik^

 

Sende yorum yap