Esnaf kredilerindeki artış canlanmaya destek verecek

, , Sende yorum yap

Hükümet, esnaf ve sanatkara verilecek kredilerin miktarının artırılmasına, yeni kredi imkanları tanınmasına karar verdi.

Türkiye’de 1 milyon 700 bin esnaf ve sanatkâr var. Esnaf ve sanatkar sayısında başta bakkallar geliyor. 166 bin bakkalı 111 bin minibüsçü, 88 bin kadın ve erkek kuaförü, 81 bin nakliyeci, 77 bin taksici, 72 bin kahveci, 61 bin pazarcı izliyor.

Esnaf ve sanatkârlara mevduat ve katılım bankaları yanında özellikle Halk Bankası kredi veriyor. Esnaf ve sanatkârların esnaf kredi kooperatifleri Halk Bankası tarafından destekleniyor.

Her 3 esnaf ve sanatkarın biri, toplam 450 bin esnaf ucuz kredi kullanma imkanından yararlanıyor.. Ucuz kredilerde üst sınır 150 bin liraya yükseltildi. Faiz oranları 0’la yüzde 4.5 arasında. Ucuz faizli kredilerin faiz yükü bütçeden karşılanıyor.

Başbakan, esnaf ve sanatkarların kullanacağı işletme kredi sınırının 150 bin liradan 200 bin liraya çıkartılacağını açıkladı.

İş yerini satın almak isteyenlere 500 bin lira kredi verilecek. İş yeri açacaklar bu krediyi 10 yıl vade ile kullanacak. Yeni araç almak isteyenlere, vadesi 5 yıl vade ile gene, 500 bin liraya kadar kredi imkanı tanınacak.. Bu kredilerin faizi hazinenin desteklediği düşük oranlı faiz olacak. Faiz farkı bütçeden karşılanacak.

Esnaf ve sanatkârlar konfederasyonundan yapılan açıklamada, esnafın kredi limitinin 150 bin liradan 200 bin TL’ye çıkarılmasının ekonominin canlanmasına katkı yapacağı belirtiliyor. Araç almak isteyenlere 5 yıl vade ile verilecek krediler, taksici, minibüsçü, servis aracı ve halk otobüsü işletenlerin, kamyoncu ve kamyonetçilerin araç yenilemelerine veya yeni araç edinmelerine imkan verecek. Araç talebinin artması motorlu taşıt araçları piyasasında canlanmaya yol açacak.

Bütçe desteği ile kredi imkanlarının artırılması yoluyla ekonomiyi canlandırma uygulamasına devam ediyor.

 

Sende yorum yap