Enflasyonda İniş Eğilimi Devam Ediyor

, , Sende yorum yap

Enflasyonda İniş Eğilimi Devam Ediyor

Haziran ayında tüketici fiyatları yüzde 0.27 oranında geriledi. Yurtiçi üretici fiyatları yüzde 0.07 oranında arttı.

Tüketici fiyatlarındaki yıllık artış oranı ocak ayında yüzde 9.58 idi. Şubatta yüzde 10.13’e, martta yüzde 11.29’a, nisanda yüzde 11.87’ye yükseldi.

Üç aylık tırmanıştan sonra tüketici fiyatlarındaki artış mayısta yüzde 11.72 olunca ,”enflasyonda iniş başladı” diyerek sevindik. Haziran enflasyonu yüzde 10.90 oldu.

Bu gelişme tüketici fiyatlarının az da olsa düşme eğilimi içine girdiğini gösteriyor.

Tüketici fiyatları endeksinde gıda ve alkolsüz içecek maddelerinin ağırlığı yüzde 21.77 oranında. Gıda maddelerindeki fiyat değişimi hem halkı ilgilendiriyor hem de enflasyonun kaderini belirliyor.

Mayıs ayında gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarında yıllık artış yüzde 16.91 olmuştu. 12 aylık ortalama artış yüzde 8.00 idi.

Haziran ayında gıda ve alkolsüz içkiler fiyatları yıllık artışı yüzde 14.34 oranında. Yıllık ortalama artış oranı yüzde 9.23 oldu.

Tüketici fiyatlarının arkasında üretici fiyatları var.

Yurtiçi üretici fiyatlarında yıllık artış nisanda yüzde 16.37’ye kadar tırmandıktan sonra mayısta inişe geçti. Mayısta 15.26, haziranda 14.87 oldu.

Gıdada, üretici fiyatlarındaki yıllık artış haziranda yüzde 9.70 oldu.

Gıdada üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki fark dikkati çekiyor.

Gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık artış, üretici fiyatlarında yüzde 9.70 iken tüketici fiyatlarında yüzde 14.34 oranında.

Gıdada ve alkolsüz içeceklerde yıllık ortalama artış, üretici fiyatlarında yüzde 6.65 iken, tüketici fiyatlarında 9.23 oranında.

Gıdada tüketici fiyatları artışı,üretici fiyatları artışının önünde koşuyor..

Gıda maddelerinde üretici ve tüketici fiyatları arasında büyük fark var.

Gıda sektöründe üretici maliyet artışını fiyatlara yansıtamamaktan yakınıyor. Tüketici pazar ve market fiyatından şikayetçi.

Bu çelişki önemli. Çünkü üreticinin maliyetini düşürücü düzenlemeler yapılsa bile eğer pazar ve market fiyatları ile üretici fiyatları arasındaki fark küçülmez ise gıda enflasyonu sorun olmaya devam edecek demektir.

 

Sende yorum yap