Enflasyon yüzde 10’nun altına inemiyor

, , Sende yorum yap

Ağustos ayında tüketici fiyatları yüzde 0.53 arttı. Yıllık artış yüzde 10.68 oldu

Tüketici fiyatlarındaki yıllık artış oranı enflasyonu gösteriyor. Geçen yıl ağustos ayında enflasyon yüzde 8.05 , bu yıl temmuz ayında.yüzde 9 79 idi. Ağustos enflasyonu, hem önceki ayın hem önceki yılın üzerinde bir enflasyon. Halkımız için önemli olan gıda enflasyonudur. Yaz aylarında gıda enflasyonunun aşağıya inmesi bekleniyordu. İnmedi. Geçen yıl ağustos ayında yüzde 6.19 olan gıda enflasyonu (gıda ve alkolsüz içeceklerde yıllık fiyat artışı) bu ağustosta yüzde 11.97 oldu. Gıda enflasyonu temmuzun da üzerine çıktı. Temmuzda yüzde 10.07 idi.

Türkiye İstatistik Kurumu, fiyat değişimlerini (1) Bir önceki aya göre değişim (2) Yılbaşına göre değişim (3) Önceki yılın aynı ayına göre değişim olarak yayınlıyor. Bu 3 değişim, iki üç ayın fiyatları arasındaki değişimi gösteriyor.

Önemli olan iki üç ay arasındaki fiyat değişiminden çok, son 12 ayda fiyatlardaki ortalama değişimdir.

Tüketiciler “ Fiyatların önceki aya göre ne kadar arttığını, yılbaşına göre, geçen yılın aynı ayına göre ne kadar arttığını merak eder” ama önemli olan 12 ayda ortalama olarak tüketicinin cebinden çıkan paradaki değişimdir. Ağustostan geriye 12 aylık ortalama fiyat artışı tüketici fiyatlarında genel olarak yüzde 9.66, gıda ve alkolsüz içkilerde yüzde 9.74 oldu. Geçen ağustos ayında ise ortalama yıllık fiyat artışı genel olarak yüzde 7.98, gıda ve alkolsüz içkilerde yüzde 7.51 idi. Görülüyor ki, genel olarak tüketici enflasyonu, özel olarak da gıda enflasyonu hem geçen yılın hem geçen ayın üzerinde.

Tüketici fiyatlarındaki artışın gerisinde üretici fiyatları vardır.

Yurt içi üretici fiyatlarındaki artış da, geçen yılın ve geçen yılın fiyat artışlarının üzerine çıktı.

Geçen ağustos üretici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 3.03 iken, bu ağustos ayında yüzde 16.34 oldu.Yıllık ortalama fiyat artışı yüzde 4.51’den yüzde 12.05’e tırmandı. Unutmayalım, üretici fiyatlarındaki artış bir süre sonra tüketici fiyatlarına yansır.

 

Sende yorum yap