Ziraat Bankası’nın Trilyonu

, , Sende yorum yap

ZiRAAT Bankasi’nm toplam mevduatinin l trilyonu asmasi nedeniyle Istanbul’da geçtigimiz günlerde bir tören yapildi. Ziraat Bankasi Genel Müdürü, bankanin eski müsterilerine hatira plaketleri dagitti.
Bankalar Birligi’nin 1958 yili için yayinladigi bir tabloda Ziraat Bankasinin 685 milyon lira tasarruf, 898 milyon lira diger mevduat olmak üzere toplam 1.5 milyar lira mevduata sahip oldugu görülmektedir. O tarihde Is Bankasinin toplam mevduati ise 534 milyon liradir. Bazi isadamlarimiz, Is Bankasinin mevduatinin l milyari asmasi nedeniyle kendilerine hatira madalyonu dagitildigindan sözederler.
Ziraat Bankasi’nm mevduatinin l trilyonu asmasinda bankanin basarisi kadar, ekonomideki gelismelerin etkisi de unutulmamalidir.
— Enflasyon etkisinde, bankalarin mevduat rakkamlari çig gibi büyümektedir.
— Banker olaylari sonunda banka sisteminde büyük bankalarda mevduat temerküzü olayi ortaya çikmistir.
— Kamu kuruluslarinin mevduatinin bir kismi Ziraat Bankasinda muhafaza edilmektedir.
Ziraat Bankasi’nm mevduati 1980 yilinda 151 milyar, 1981 yilinda 290 milyar, 1982 yilinda 535 milyar lira iken 1983 yilinda 811 milyar liraya ulasmistir, l trilyona yükselme 8 aylik dönemde gerçeklesmistir.
Önemli olan Ziraat Bankasi mevduatinin toplam mevduat içindeki payinin büyümesidir. 1980 yilinda Toplam Banka Mevduatinin % 78 i Ziraat Bankast’nda iken, bu oran 1983 yili sonunda % 23 e yükselmistir. Bu oran, Ziraat Bankasinin toplam mevduattan daha fazla pay aldiginin göstergesidir.
Bankanin yurdun her kösesine kadar dagilan subeleri kadar, yöneticilerinin ve çalisanlarinin da bu pay artisinda rolleri oldugu bir gerçektir.
Bütün bunlar normaldir. Bankanin l trilyona ulastigi için Istanbul’da bir tören düzenlemesi de normaldir. Normal olmayan Hükümet yetkililerinin bu tören vesilesiyle sergiledikleri tutumlaridir.
Istanbuldaki törene, is aleminin önde gelen temsilcilerinin tamami katilmis, fakat hiçbir Hükümet yetkilisi davete icabet etmemistir. Halbuki törenin Basbakan Yardimcisi Kaya Er-dem’in himayesinde olacagi, Maliye Bakani Vuran Arikan’in katilacagi bilinirken, Istanbul Valisi’nin bile gelmemesi, katilanlarin ilgisini çekmistir.
Bu vesile ile Hükümet yetkililerinin törenlere katilma aliskanliklarindaki dalgalanma gündeme gelmistir. Hakem Balolarina, Moda Gösterilerine, Ahçi Festivallerine katilan bazi bakanlarimizin Devletin Kurulusu, Türkiye’nin en büyük bankasinin bir törenini sereflendirmemeleri, herhalde yöneticileri üzer ama, usul bakimindan da dogru degildir. Çünkü önemli olan müesseselerdir. Bakanlarin töreni onurlandirmalari, o müesseseye yarar getirecek, müesseseyi yüceltecektir. Eger, “canim bu banka nasil olsa bizim, devletin bankasi…” diyerek ortaya çikan bir ihmal var ise, bu da kendi içinde degerlendirilir. Fakat devletin en itibarli müesseseleri arasinda bile, yöne: ticilerine olan yakinlik, yöneticinin “gözünün rengi, yüzünün sekli” bakimindan farkliliklar yaratiliyor ise bu üzücü olur.

 

Sende yorum yap