Zeki Triko’nun AB pazarına girmedeki başarısı

, , Sende yorum yap

Fransa’nin Lyon sehrinde 5-7 Eylül tarihleri arasinda düzenlenecek olan “Lyon Moda City” mayo-bikini ve iç çamasiri fuarina sadece AB ülkelerinden, ABD ve Japonya’dan istirakçi kabul ediliyormus. Bu fuara katilmak isteyen Türk, Zeki Triko firmasi, katilimdaki sinirlama karsisinda, formül arayisina girmis.
Zeki Triko’nun sahibi Zeki Baseskioglu, fuara katilmak için bulduklari formülü söyle anlatiyor:
“Ben bu fuara girmeyi aklima koymustum. Ama bizi AB’ye almadiklari gibi bu fuara da almiyorlardi. Nasil almazlar? Ben de Akdenizliyim, benim ürünlerim 24 ayar kaliteli, onlarin ürettiklerinden daha iyisini üretiyorum. En iyi top modellerle çalisiyorum, dünya beni begeniyor. Bu düsüncelerle, tüm imkânlari zorlamaya ve bir yol bulmaya karar verdim. Sonunda 25 yil önce bizde stilist olarak çalisan Ingiliz bir bayan vardi, bayan Lorin. Onu Fransa’da buldum ve onunla kâgit üzerinde ortaklik yaparak Fransa’da bir sirket kurduk. Sirketin adini da Zeki France koyduk ve böylece, fuara katilma hakkini elde ettik.”
Geçen yil fuarda; Hong Kong, Yunanistan, Almanya ve Hollanda’dan müsterilerle en önemlisi de La Fayette magazalariyla anlastiklarina dikkati çeken Baseskioglu, “Geçen yil fuarda 40-50 bin parça mayo bikini sattik. Bu yil 100 bin parça mayo ve bikini siparisi alacagimizi tahmin ediyorum. Ilk yil bizi denediler, bu yil yine temkinli davranacaklar, ama üçüncü yil artik iliski oturur ve teslimiyet baslar. Çalisma titizligimizi ve kalitemizden ödün vermedigimizi görünce, siparisler sürekli artacaktir” diyor.
Zeki Baseskioglu’nun deneyiminden Türk tekstil üreticileri ile giyim sanayicilerinin alacaklari dersler var.
Eskiden yabanci firmalar Türk pazarina girebilmek için Türkiye’de ortakliklar kurar veya uydur-gitsin tipi montaj birimleriyle, pazarin içinden satis yaparlardi.
Bugün mademki Avrupa Birligi (AB) pazari bize kapali durumda, ayni arayisi Zeki Triko modelinde oldugu gibi diger Türk firmalarinin da sürdürmesi gerekir.
Formalite ortakliklari, paravan sirketler, yari üretim tesisleri kurarak Türk sanayicisi AB pazan-na ayak basabilir. AB pazarina ayak basan, AB mevzuatina göre AB kimilgi kazanan sanayi isletmelerinin, esit sartlarla pazar içinde rekabet imkânlari artabilir.

 

Sende yorum yap