Zarar Büyüyor

, , Sende yorum yap

Hisse senetleri borsada islem gören sirketlerin 2001 yili ilk üç aylik dönemine ait kâr-zarar rakamlari belli oldu.
Açiklanan bilançolar, ülke ekonomisinde agirligi bulunan sirketlerin önemli büyüklüklerde zarar ile karsi karsiya bulunduklarini ortaya koyuyor.
2001 yilinin ikinci üç ayi birinci üç ayindan daha kötü geçecek. Bu durumda bu sirketler nasil ayaga kalkacak? Nasil varliklarini sürdürecek?
– Ürünlerine zam yapsinlar, demek kolay… Zam yaptiklari ürünlerini nasil satacaklar?
– Yapisal düzenlemeye yönelsinler. Verimliligi artirsinlar. Isçi çikarsinlar. Maliyeti düsürsünler, demek kolay. Ama bunu yapmak zor.
– O zaman kapansinlar… Böylece ekonomide yanlis kaynak tahsisi sona erer. Türk ekonomisinde sadece küresel rekabet gücü olan sirketler ayakta kalir, demek kolay. Yillardir zar zor ortaya çikan az sayidaki sirketimiz de tasfiye olur ise, bu ekonomi nasil yasar? Nasil üretim yapar? Nasil ihracat yapar?
Unutmayiniz, bankalann ilk üç aylik kâr-zarar durumlari henüz belli olmadi. Bankalar da ilk üç ayi kötü geçirdi. Yilin kalan aylarinda kötü bilançolarla karsilasacaklar.
Bu kriz Türk ekonomisini fena vurdu. Ne yapalim, bu vesile ile ekonomide toptan bir temizlik olur diyemeyiz. Toptan temizlik toptan çö-
küntüdür.
Türk ekonomisinde üretici kesim ciddi bir bunalim içinde. Bu bunalim geçici bir bunalim degil.
Krizin saskinligi içinde dikkat dis kredi imkanlarina yönelmisti. Washington’dan hafta sonunda gelen iyi haberler kamuoyunda ferahlik yaratti.
Ama unutulan bir sey var. IMF destegi ile disaridan saglanan dis kredi imkanlari eskiye dönüse imkan vermeyecek, 2001 yilinin ilk üç ayini zarar ile sonuçlandiran sirketler eski kârli günlerine kisa sürede dönemeyecek. Sarsintilar ciddi hasarlar ortaya çikaracak.
Bunlari görmezden gelerek, “iste dis destek geliyor, her sey düzelecek” bekleyisine girmek yaniltici olacaktir.
Bu sirketler gitsin… Arkadan yenileri kurulur demek de mümkün degil. Çünkü zarar eden bu sirketler yillarin birikimi ile ortaya çikmis, belli çizgiye ulastiktan sonra hisse senetlerini borsada satmis sirketler.
Bu sirketler is yaratan, as yaratan sirketler. Ikide bir, bu ülke insani is bekliyor, as bekliyor nutuklari atilir… Iyi de bu ülke insanina isi ve asi kim verecek?… Devlet özellestirme yapip KIT’leri kapatacak. Devlet kamu personelinin sayisini azaltacak. Özel sektörün irice sirketleri zarar nedeniyle batacak? Sonra ne olacak? Sonrasini da düsünmeye mecburuz.

 

Sende yorum yap