Yurtdışındaki işçilerin parası Türkiye’ye gelmez

, , Sende yorum yap

Türkiye’de kaynak arayisi gündeme geldiginde, iki “hayali kaynaktan” sözedilir:
• Evlerdeki altinlar, kollardaki bilezikler
• Yurtdisindaki isçilerin yabanci bankalardaki tasarruflari
Bu iki kaynak hakkinda “spekülatif” rakamlar verilir.
“Akilli ve bilinçli bir politika ile bu iki kaynaktan kisa sürede büyük para saglanacagi iddia edilir.
Önce bir konuya açiklik getirmek gerekir: Neden sikintiya düsüldükte bu iki kaynak gündeme gelir? Çünkü, alternatif kaynaklardan gelen para yok olmustur. Havaya uçmustur. Ham-hum olmustur. Baska kaynaklardan para bulmak zorlasmistir.
“Ah su yurtdisinda bankalarda duran paralar da ülkeye getirilse, ah su kollardaki bilezikler ve evlerdeki altinlar da bozdurulup Türk Lirasi’na veya dövize döndürülebilse de… Bunlarda ham hum edilse…”
Kollardaki bilezikler ile evlerdeki altinlarin nakde dönüsmesi ekonomik gelisme ve degisime baglidir. Ne tedbir alinir ise alinsin, bunlar kisa dönemde nakde dönüsmez. Dönüsemez. Unutmayiniz Türk halkinin yüzde 100 net repo faizi ile kafasinin döndügü, herkesin evini arsasini, dövizini satip repoya yatirdigi günlerde bile altinlarini nakde çeviren olmadi.
Altina güvenen Türk halki silah zoruyla ancak altindan nakde döner.
Gelelim yurtdisindaki isçilerimizin yabanci bankalardaki tasarruflarina.
Yurtdisindaki Türk isçileri bundan yirmibes yil öncenin, otuzbes yil öncenin isçisi degil. Durumlari degisti. Yasam sartlari degisti. O günlerdeki isçiler Türkiye’ye dönme hayali ile yurtdisinda çalisip tasarruf yapan, tasarrufunun bir bölümünü ailelerine gönderen, diger bölümünü de dönerken yurda getirmek üzere, yabanci bankada saklayan isçilerdi.
Dönen döndü. Kalan kaldi. Kalanlarin çogu bugün sosyal yardim veya emekli maasi ile Avrupa ülkelerinde yasamini sürdürmeye kararli isçiler. ,
Eskisi gibi aylik gelirleri ve aylik tasarruflari büyük degil. Birikimlerinin bir bölümünü yasadiklari ülkede yatirima dönüstürmüs, bir bölümünü de Türkiye’ye aktarmis durumdalar.
Bu tür tasarruflarin miktari fazla degil. Mobili-tesi fazla degil. Ancak yüksek faiz getirisi bir miktar tasarrufu Türkiye’ye çekebilir.
Erbakan Kanunu diye bilinen ve yurtdisindan açilacak vadeli döviz hesaplarina yüksek faiz ve otomobil getirme hakki taniyan..uygulama da göstermistir ki, avantaj saglayarak da olsa yurtdisindan isçi tasarruflarini çekebilmenin bir siniri vardir.
Bu nedenle darlik zamanlarinda hayallerle avunacak yerde gerçekçi çözümlere yönelmekte yarar vardir.

 

Sende yorum yap