Yurtdışında tatil yapmak Türkiye’den daha ucuz

, , Sende yorum yap

Türkiye’de otellerin, turistik tesislerin doluluk oranlan ve yatak fiyatlari tartisilirken genelde yabanci turistler esas alinir.
Bes yildizli otellerin, turistik tesislerin yabanci turistlere (yatak, kahvalti ve bir ögün yemek)’ten olusan günlük paket fi-yatlannin 140 Alman Marki yerine 40 marka satilmasi nedeniyle üzüntüler dile getirilir. Bu fiyata yapilan satisa ragmen müsteri bulunamamasi, tesislerin doluluk oranlarinin düsük kalmasi üzüntü yaratir. ***
Mevsim sonuna yaklasiyoruz. Turizm mevsimi sona eriyor. Bazi tesisler fiyatla-rini düsürdü. Fakat gazete ilanlanna göre fiyatlar gene de yüksek görünüyor.
Dün Duru Turizm tarafindan gazetelere verilen ilanlarda 7 gece, yarim pansiyon (otel, kahvalti ve bir ögün yemek) baslica turistik tesislerin 7 günlük fiyatlari söyle idi:
TL.* DM*
Robinson Çamyuva 51.800.000 900
Lykia Fethiye 49.000.000 850
Marti Kemer 46.550.000 800
Zigana Kemer 51.730.000 900
Altinyunus Çesme 43.750.000 760
G.Azur Marmaris 42.000.000 730
Açiklama: Uçak ücreti hariç
Simdi bu fiyatlari bir yana birakalim ve de Türkiye Seyahat Acentalari Birligi TÜRSAB’in aylik dergisinden bir alinti yapalim.
***
TÜRSAB Dergisi’nde Cengiz Yücel, bakiniz neler yazmis:
“Konut fonunun kaldirilmasi kuskusuz en çok da yurtdisina Türkiye’den turist gönderen Out Oingci seyahat acentelerini sevindirdi.
Görüs bildiren acentecilerin hepsi de böylelikle Türkiye içinde bir tatille yurtdisinda bir tatilin fiyatlarinin hemen hemen denklesmis oldugunu belirttiler.
Yurtdisi turlarin ve yurtiçi bazi otellerin karsilastirmali fiyatlanna bakacak olursak konut fonunun gerçekten de bu iki
tatil turu arasindaki fiyat farkini oldukça azaltmis oldugunu görüyoruz.”
TÜRSAB Dergisi’nde yayinlanan karsilastirmali fiyat tablosunu sizlere yazinin sonunda aktariyorum:
Roma’ya uçak ile gidip 4 gece konaklamak, Türkiye’de bir tatil oteline gidip 4 gece konaklamadan daha ucuz.
Bu konuyu Allegro Tur’un Dis Seyahatler Müdürü Ali Onarak söyle degerlendiriyor:
“Konut fonu kalktiktan spnra yurtiçi turlarin fiyatlanyla yurtdisi turlarin arasinda önemli bir fiyat farki kalmadi. Hatta bu fiyatlar esitlendi bile diyebilirim. Biz su anda Venedik’e bir haftalik bir turu 550 dolara satiyoruz. Bu Türkiye’de Antalya’da bes yildizli otellere düzenlenen turlarin fiyatlariyla hemen hemen ayni fiyat anlamina geliyor. Rodos Ada-si’na tur fiyati da 225 dolar. Bu fiyatlar saniyorum konut fonu kalktiktan sonra oldukça makul bir düzeye düsmüs oldu.
Konut fonunun kalkmasi, en çok kisa süreli ve mesafeli turlan etkileyeceginden bu tür operasyonlarimizin miktanni yüzde ellilerr varan oranlarda artiracagiz.”
Jokey Tur Genel Müdürü Osman Ay-sen diyor ki:
“Biz 4 gecelik Madrid turlarini su anda 275 dolara satiyoruz. Yine ayni süre için Italya’yi da 295 dolara pazarliyoruz. Türkiye’de yapilacak bir tatille fiyatlar ayni.”
Irem Tur Dis Turizm Müdürü Fatos Çinçinoglu ise sunlari söylüyor:
“Toplu Konut Fonu uygulamasinin kalkmasi en çok 600-700 dolara kadar olan ucuz turlarda etkili oldu. Çünkü bu turlarin maliyeti içinde 100 dolar önemli bir oran teskil ediyor. Uzun mesafeli turlarda bu fonun kalkmasinin büyük bir etkisi olacagini sanmiyorum. Örnegin 2000 dolarin üzerindeki bir Amerika turunda 100 dolarin çok büyük bir önemi yok.”
Türkiye’de tatil yapmak ile yabanci ülkede tatil yapmak arasinda fark var mi? (ABD Dolari olarak tur paketleri)
Yol ve rehberlik hizmetleri istanbul’dan uçak bileti
Yabanci Yerli
Ülkeler, Sûre Dahili F. tesisler Süre Dahili F.
Rodos 7gece 345 Antalya Dedeman 4 gece 478
Paris 4 gece 525 Kemer Renaissince Resort 4 gece 521 Palma De
Malorca 5 gece 695 MeritSunset 4 gece 455
Londra 5 gece 595 Bodrum Azkar 7 gece 590
Roma 4 gece 495 Bodrum Clup Petonya 7 gece 443
Açiklama: Yurtiçi ve yurt disi uçak ücretleri dahildir.

 

Sende yorum yap