Yunanistan’da Yeni Yatırımlar Nasıl Teşvik Ediliyor?

, , Sende yorum yap

Yunanistan’da tesvik sistemi 1982 ve 1983 yillarinda yayinla- nan iki kanuna göre isliyor. tsin ilginç yani su: Tesvik sistemi kurulmus. Esaslar objektif olarak belirlenmis. 1992 yilina kadar bu esaslarin degismeyecegi, aynen uygulanacagi açiklanmis.
Yunanistan’da uygulanan tesvik sisteminin çarpici yanlari söyle:
1. Sübvansiyon
Yunanistan’daki yatinm tesvikleri (sanayi kesim!) ve (turizm kesimi) için ayn ayn düzenlenmis. Yunanistan her iki kesim için farkli degerlemelerle dört ayri tesvik bölgelerine ayrilmis. Bu bölgeler harita üzerinde (A-B-C-D) tesvik bölgeleri olarak gösterilmis. Her bölgeye farkli uygulanacak tesvikler önceden belirlenmis.
Genel olarak, yatarimlar üç ayn büyüklükde toplaniyor: 400 milyon drs. (yaklasik 2 milyar Türk Lirasi) kadar olan yatirimlara yatinm bedelinin belli kismi için sübvansiyon sözkonusu. Yatinm büyüklügü 400 milyon drs. ‘m üzerine çikar ise, yatirim tutarinin % 50’si kadar (bagis niteliginde) sübvansiyon sözkonusu. Bu rakamin üzerindeki sübvansiyon, sermayeye devlet istiraki seklinde oluyor. ‘
Yatinm tutari 600 milyon drs. ‘yi (yaklasik 3 milyar TL) astiginda devlet katkisi sadece sermaye istiraki seklinde oluyor.
Turistik yatirimlarda 300 yatagi asan tesislerde sübvansiyon ilk 300 yatak için sözkonusu.
Degisik gelisme bölgelerinde yatirimlarda mütesebbis için beklenen asgari (özkaynak katkisi orani) ve buna karsi devletin yapacagi (sübvansiyon) asagidaki oranlarda belirlenmis:

Mütesebbisin Devirtin
asgari özkaynak Sübvansiyon
Yatirim Bölgesi katkisi Orani
A % 30 % 30
B % 35 % 10-% 25
C % 25 % 15-% 40
D % 15 % 20-% 50
Kooperatifler ile mahalli idarelerin yapacaklari yatirimlarda asgari özkaynak orani % 10’a kadar düsürülebiliyor.
Tesviklerde dikkate alinan kriterler söyle siralanmis: (özel sanayi konularinin özel pazar kosullari, projenin özelligi, yeni istihdam olanaklari, ihracat sansi, milli kaynaklari ve teknolojiyi degerlendirme gücü, yörenin gelistirilmesi ve turistik tesislerde kapasite artirimi yaninda kaliteyi gelistirme gücü)
2. Faiz Sübvansiyonu
Tesvik sisteminden yararlanan projelere bankalarin verdikleri krediler, tahvil ihraçlari ve diger sekildeki borçlanmalarinda faiz sübvansiyonu uygulamaktadir.
Normal olarak yatirimin ilk 3 yilinda sözkonusu olan faiz sübvansiyonundan, gerice yöredeki yatirimlar 6 yil süreyle yararlanmaktadir.
3. Vergi Bagisikliklari
En gelismis bölge olan A bölgesi disindaki tüm yatirimlar 1992 yilina kadar vergi bagisikligindan yararlanmaktadir. Bu yatirimlarda dagitilmayan kârin oranindaki kismi % 60 ila % 90, % 40 ila % 70 oraninda vergi disinda kalmaktadir.
4. Hizli Amortisman
Sanayi kuruluslarinda (vardiya sayisina bagli olarak) degisik oranlarda hizlandirilmis amortisman uygulamasi 1992 yilina kadar devam edecektir.
Tek vardilayi isletmelerde, yatirimin yapildigi bölgeye göre amortisman % 20 ila % 50, iki vardiyali isletmelerde % 20 ila % 100 ve nihayet 3 vardiyali isletmelerde % 40 ila % 150 arasinda degismektedir.
Tesviklerden yararlanmak isteyen kuruluslar, iki paket-den birini seçmek zorundadirlar:
1) Sübvansiyon, yatirim sübvansiyonu ve hizlandirilmis amortisman
2) Vergi bagisikligi ve hizlandirilmis amortisman ayri iki paket halinde seçime sunulmaktadir.
Yeni yatirimlar için sözkonusu olan yukaridaki tesvikler vaninda:
1) Gelisme durumunda olan mevcut yatirimlar,
2) Özelligi olan yatirimlar,
3) Yurda dönen Yunan vatandaslarinin yatirim lan için ek ve farkli tesvikler de uygulanmaktadir.
Yunanistan’da istihdami gelistirmek için de ilginç tesvik tedbirleri düsünülmüstür.
Teknik okul ve mesleki egitim kuruluslari ögrencilerini istihdam eden firmalar ile vasifsiz isçi isdihdam eden firmalarin, günlük ücret ödemelerinin yarisi devlet tarafindan karsilanmaktadir.
Yunanistan’da, (bizdeki Türkiye Sinai Kalkinma Bankasi benzeri) 1964 yilinda kurulan ETBA (Rum Sanayi Kalkinma Bankasi) sanayi, gemicilik ve turizme kredi verdigi gibi, gelisme projelerini de izlemekte, tesvik sistemini yönlendirmektedir.
Banka, Yunanistan’da “Sanayi gelisme bölgeleri” tesisi ve alt yapilarinin tamamlanmasinda da etkili olmustur. Bugüne kadar 14 Sanayi Bölgesi”nde alt yapi tamamlanmistir.

 

Sende yorum yap