Yunanistan’da neler oluyor?

, , Sende yorum yap

Yunanistan konusunu incelerken, Türkiye ile Yunanistan’a ait temel göstergeleri hatirlamakta yarar vardir. 1985 yili sonu itibariyle baslica göstergeler söyledir:
Yunanistan Türkiye
Nüfus (milyon) 10 52
GSMH (milyar $) 32 52
Kisi basina gelir ($) 3.200 1.000
Fiyat artislari % 20 % 40
jthalat (milyar $) 9.2 11.3
ihracat (milyar $) 4.3 7.9
Cari islem.deng. (milyar $) -3.2 -1.0
Dis borçlar (milyar $) 20 25
Yunanistan’da 1975 yilindan buyana yürürlükte olan Anaya-sa’ya göre ülke dört yilda bir seçilen bir parlamento, ve parlamenterlerin üçte iki oylariyla bes yil için seçilen bir baskan tarfindan yönetilmektedir. Baskanin genis icra yetkisi vardir. Parlamentoyu asarak önemli konularda “referandum’a basvurma imkani Baskanin gücünü artirmaktadir.
Parlamentodaki 300 sandalyenin partiler arasindaki dagilimi söyledir:

Oy Dagilimi (%) Sandalye Sayisi
Panhellenie Sosyalist (Pasok) 46 161
Yeni Demokrasi 41 126
Komünist (KKE) 13 13
Toplam 100 300
Pasok, merkezi planlama yanlisi bir sosyalist partidir. Önceleri bankacilik, gübre sanayii, ilaç sanayii, demir-çelik ve çimento sanayii gibi önemli sektörleri devletlestirmeden sözeden Pasok, 1981 yilindan buyana daha baska konulara önem vermeye baslamistir. Pasok’un “politika olusturma komitelerindeki yaygin temsil sekli” dikkati çekmektedir Politika olusturma komitelerine isçi, mahalli kurulus ve memur temsilcileri katilmaktadir. Bu komitelerin önerisi dogrultusunda, banka borçlarini ödemeyen kuruluslarin bu borçlari sermayeye dönüstürülmüs ve borç tutarindaki sermaye paylari alacakli bankalara geçmistir. Bir baska uygulama, “finansman politikasi yoluyla gelir dagilimini düzeltme çabalaridir.” Bu dogrultuda düsük gelir gruplarinda ücret ve maas “otomatik endeks” sistemine baglanmistir.
Yeni, Demokrasi Partisi, sag ve orta sagi çatisi altinda toplamaktadir. Constantine Mitsotakis’in baskani bulundugu bu parti 1974-1981 yillari arasinda ülkeyi yönetirken ekonomik bakimdan bir çok sorunlarin ortaya çikmasina neden olmustur.
1981 yilindan bu yana isbasinda olan Papandreu ilk seçim kampanyasinda söz verdigi konularin pek azini gerçeklestirebilmis ekonomik konulardan çok politik konulara agirlik vermistir. Ekonomik konularda göze çarpan önemli basarilari AET’den saglanan fonlarla çiftçinin gelir düzeyinin yükseltilmesi ve endekse bagli ücret sistemi yoluyla düsük gelir gruplarinin durumlarinin iyilestirilme-sidir.
1985 yilinda Papandreu, politik karisikliklarda iyi bir zamanlama yaparak erken’seçirhe gitmistir. Oy kaybetmekle beraber, parlamentoda çogunlugu korumasi, halkin destegini tasidigini göstermektedir.
Partisinde Papandreu,”tek basina hakim durumdadir. Parti ve Hükümet Papandre.u’nun sahsi karar ve politikalari dogrultusunda faaliyet göstermektedir. Bir baska avantaji, orduyu kontrol altinda tutabilmesidir. Önceki yillarda Hükümetler için sorun teskil eden ordu halen Papandreu’ya tam destek vermektedir. Ordu mensuplarinin ücretlerindeki cesur ayarlamalar, silah ihtiyaçlarinin karsilanmasi ve üst düzeylerde Pasok yanlisi kumandanlarin görevlendirilmesi bu destegi saglayan faktörlerdir.
Papandreu 1981 yilinda seçim öncesi beyanlarinda Yunanistan’daki Amerikan üslerini kapatacagini NATO’dan ve AET’den çekilecegini Kibris’da Türk askerinin konaklamasina son verecegini söylemistir. Bu söylediklerinin hiçbirini yapmamis, tersine ABD, NATO ve AET ile iliskileri gelistirmistir.
ABD Disisleri Bakaninin Mart ayinda Türkiye ve Yunanistan’a yaptigi son gezide, Yunanistan’daki ABD üslerinin geleceginin, konusuldugu ve ilk asamada bu üslerin modernizasyonu için ABD’-den 200 milyon dolar temin edildigi ayrica 40 adet F-16 uçagini-ni satin alinmasi konusunda anlasmaya varildigi bilinmektedir.
Özetle, bugün Yunanistan’a Pasok ve Papandreu hakimdir. Ne kadar aleyhde konussa da Papandreu Bati dünyasinin ve ABD’nin destegine sahiptir. Bati dünyasi ile iliskisini sürdürmektedir. 1981 yilindan buyana da Yunanistan Bati dünyasina karsi (verici) degil, tersine (devamli alici) politikayi basari ile uygulamaktadir.

 

Sende yorum yap