Yunanistan “para birliği”ne hazırlanıyor

, , Sende yorum yap

Biz Yunanistan ile genelde Ege sorunu nedeniyle ilgileniriz. Sorun çiktikça Türkiye ile Yunanistan’in silah gücü karsilastirilir. Yunanistan’in ekonomik gücü dikkate alinmaz.
Yunanistan Avrupa Para Birligi’ne katilmak için, ekonomisine çekidüzen verme konusunda önemli gelismeler sagliyor. Yunanistan’in hedefi 2001 yilinda Maastricht sartlarina uyumu saglayabilmek.
Mart ayinda drahmiyi yüzde 14 devalüe ederek, ciddi bir istikrar programi uygulamasini baslatan Costas Simitis’in hedefe dogru önemli basarilar saglamaya basladigi görülüyor.
• Yunanistan’in 1993’lerde milli gelirin yüzde 13.8’ine ulasan bütçe açigi geçen yil yüzde 4’e düstü.
• Yunanistan buna ragmen reel gelismeyi sürdürüyor. 1993’lerde yillik yüzde 1.3 olan gayri safi milli hasila artisi, 1997 yilinda yüzde 3.2’e tirmandi.
• 1993 yilinda yillik yüzde 14.4 oraninda olan enflasyon, 1997 yilinda yüzde 3.3 oranina geriledi.
Bunlar önemli sonuçlar ama gene de Maastricht hedeflerinin gerisinde.
Maastricht Yunanistan Yunanistan hedefi 1997 1998
Enflasyon……………………………….% 2.5………….% 5.6………….% 3.5
Uzun vadeli kredi faizi…………….% 8.0……….% 13.8………..% 12.2
Toplam kamu borcu/GSYIH……% 60.0……..% 108.4………% 105.0
Kamu açigi/GSYIH………………….% 3.0………….% 5.2………….% 4.0
The Wall Street Journal’da yayinlanan Helene Cooper’in bir yazisinda, Yunan halkinin istikrar çabalarina büyük destek verdigi ve Yunanistan’in, Arnavutluk, Yugoslavya, Bulgaristan ve Türkiye gibi düsman ve huzursuz komsularin tahrikleri nedeniyle agir askeri harcama yüküne ragmen bu basarisinin önem tasidigi vurgulaniyor.
Yunanistan’da da su günlerde en önemli sorun, vergi gelirini artirmak. Yunan maliyesi, kamuoyunda ismi çok duyulan avukatlarin, gece kulübü sahiplerinin ve doktorlarin nasil vergi kaçirdigini listeler halinde yayinlayarak kamuoyu olusturma çabasinda.
Tekrar hatirlatmakta yarar var. Yunanistan’in sadece askeri gücünü degil, ekonomik gücünü de izlememizde, ekonomide sagladigi gelismeleri görmemizde, bilmemizde yarar var.

 

Sende yorum yap