(YOK) Turko Lımano (VAR) Mıkro Lımano…

, , Sende yorum yap

Kibris’a daha önce gitmis iseniz, mevcut pasaportunuzu degistirip, istanbul’daki Yunan Konsoloslugundan vize almaniz yaklasik 25 gün sürer.
Istanbul-Atina-lstanbul uçak bileti 151.820 liradir. Istanbul’dan hareket ettikden 55 dakika sonra Atina Hava Alanina konarsiniz. Olimpic Hava Yolarinin terminali, Anadolu’daki en kötü terminalden daha kötüdür. 55 Dakikalik uçusdan sonra, polis kontrolünde 65 dakika bekler, sonra yaninizda kaç para getirdiginizi beyan etmek için (currency control) kuyruguna girersiniz. Orada da 25 dakika bekledikten sonra, bu defa bavul bulma kuyruguna girer, yaklasik 20 dakika sonra da bavulunuza kavusursunuz. Bu arada, Türkiye’de akliniza gelmeyen seyler, kafanizi allak bullak eder. Ufak tefek kusurlarini tenkit ettiginiz Atatürk Hava Limani binasini yapanlara dua edersiniz. Bol bol tenkit ettiginiz Turgut ÖzaPin Türkiye’de kambiyo kontrolünü kaldirmakla yaptigi devrimi hatirlar, (mübarek Ramazan gününde) Basbakaniniza da bir dua okursunuz.
Otele giderken bindiginiz taksinin soförü, Papandreau’ya ver yansin eder. Libya ile flörtü, teröristlere kucak açmasi sonucu, bu yil basta Amerikalilar olmak üzere zengin turistlerin artik Yunanistan’a gelmediginden sikayet ederken, bolca tenkit ettiginiz dis politikasina ragmen Türk Hükümetinin bu hassas bölgede sürdürebildigi denge politikasinin önemini fark eder, Hükümet için dua edersiniz.
Aksam üzeri bir taksiye biner, Pire’de meshur “Turko Limano” diye bilinen ve Istanbul’daki Tarabya koyuna benzeyen, etrafi lokantalarla çevrili yat limanina gidersiniz. Bakarsiniz ki (Kirk yillik Kani, bu defa olmus Yani) limanin adi degismis… Türklerden “hinç” almak için Turko Limano’yu, “Mikro Limano” etmisler.
“Ama bu yil turist olmadigindan ve de bu bölgedeki lokantacilarin adi “vurguncuya çiktigindan”, birçok lokantada masalara garsonlarin oturup sinek avladigini görür ve herseye ragmen olanlara acirsiniz…
Oradan Atina’da Akropolis’in eteklerinde, tavernalar bölgesi Plaka’ya gidersiniz.
Bakarsiniz ki, turistik amaçla isletilen, müzikli, dansli lokantalarin bütün masalari bos… Her lokantanin önünde birkaç kisi nerede ise geleni geçeni kolundan yakalayip içeri çekecek. ..
Tabii ki Atina’nin durumu 1986 yilinda Yunan turizminin gerçek çizgilerini ortay a koyamaz. Yunan turizminin hareket noktasi adalarda toplanmistir. Ama Yunanistan’a gelen turistlerin büyük kisminin Atina’ya da ugradiklari dikkate alinirsa, “1986 sezonunun pek parlak geçmedigi söylenebilir.” Evet, Yunanlilar turizm isine Türklerden önce baslamislardir, daha iyi bilmektedirler… Turistik tesis kapasiteleri ve organizasyon kaabiliyetleri Türklerinki ile kiyaslanamaz. Fakat bir baska gerçek de, Türkiye’nin tabiat bakimindan avantajlari ile, Türk “yemeklerinin” kalitesidir. Yunanlilar dolmaya, pilakiye, baklavaya, ve hatta kahveye ne kadar sahip çikarlarsa çiksinlar, Türkiye’dekiler (tarafsiz bir degerlendirme ile) çok daha iyidir. “Yunan Salatasi” diye her turistin bayildigi (üzerine bir dilim beyaz peynir konulan bizim çoban salatasinin basiti), kullanilan salatalik, domates ve yesil marulun kalitesinin kötülügü nedeniyle, Türkiye’deki çoban sala-talariyla mukayese edilemiyecek fakirliktedir. Yunanistan’da hersey mi kötü? Yunanlilar çok iyi… Yunanlilar Türkleri seviyor. 1984 Yilinda Türkiye’ye 139 bin Yunanli turist gelmis. Bu sayi 1985 de 197.270 olmus. Buna karsi Yunanistan’a ayni yillarda sirayla 42.770 ve 48.784 Türk gitmis. Simdi Yunan hükümeti Yunanlilarin Türkiye’ye gidisini sinirlama çareleri arayisinda…
Bindiginiz taksinin soförü, Türk oldugunuzu ögrendiginde “okulda bizim ögretmenler, Türk gördünüzmü hemen biçagi çikarip bogazindan kafasini kesin diye bize siki siki tembih etmislerdi. Herhalde sizin okullarda da ayni seyi size söylemislerdir. Ama biz Türkleri seviyoruz. Siz de bizi sevin..” diyecektir. Siz, Türk okullarinda butip seyler ögretilmedigini anlatmaya kalksaniz da size inanamivacaktir…
Yunanistanda isler görüldügü kadar ile pek iyi degil ama, Yunanlilar iyi insanlar…

 

Sende yorum yap