Yılın ilk dört ayında enerji durumu

, , Sende yorum yap

DEVLET Planlama Teskilati 1984 yilinin ilk dört ayindaki enerji üretimine iliskin bilgileri açiklamistir. Bu bilgiler arasinda en çarpici olan, yilin ilk dört ayinda enerji üretiminin geçen yila göre % 10.2 oraninda artmasidir. Türkiye’de genellikle enerji üretim rakkamlari ile tüketim egilimi ayni oldugundan, tüketim egilimini üretim rakkamlarina bakarak degerlendirmek mümkündür.
Ocak-Nisan döneminde toplam enerji üretiminin yüzde 68.2’sini olusturan 7.3 milyar kilowatsaatlik bölüm, sanayi sektörünce tüketilmistir. Geçen yilin ayni döneminde sanayi sektörününelcktrik tüketiminin 6.6 milyar kilotwatsaat oldugu bilinmektedir. Enerji tüketim egiliminin artmasi sanayi üretimdeki artisin isaretidir. Enerji rakkamina bakarak yilin ilk dört ayinda sanayi üretimde artis oldugu söylenebilir. Bu arada üzerinde önemle durulmasi gereken nokta, ayni dönemde kesinti ye kisinti olmamasidir. Kesinti ve kisinti üretim yetersizligi yaninda, sanayideki canlanmadan da kaynaklanmaktadir.
YILIN ilk dört aylik toplam enerji arzi 10.7 milyon KWH’dir. Bunun % 6.7’si SSCB ve Bulgaristan’dan ithal edilmistir .Yurtiçi üretimin % 57.2’si termik santrallardan saglanmistir. Halbuki geçen yil ayni dönemde termik santrallarin üretimdeki payi % 50 idi.
ANKA Ajansinin verdigi habere göre 1983 yilinda Ocak-Nisan dönemini kapsiyan ilk dört ayda Keban’in üretimi 2.6 milyar kilovatsaat olmasina karsin, bu yilin ayni döneminde 1.1 milyar kilovatsaata düsmüstür. Üretim düsüsü % 55.4 oranindadir. Kebandaki üretim gerilemesi karsisinda termik santrallarin üretiminin % 20 oraninda artirilmasi zorunlulugu ortaya çikmistir. Keban’daki üretim düsmesinin nedeni DPT tarafindan açiklanmamaktadir. Bu konuda TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) da bir açiklama yapmamistir. Nedeni ögrenmek için basin mensuplarinin TEK’e yaptiklari basvuruda, bilgi verecek bir yetkili bulamamaktadirlar.
Burada Kamil Toktamisdan sözetmede yarar vardir. Kamil Toktamis uzun yillar TEK’in Genel Müdürlügünü yapan, TEK’i tanitmak, enerji sorununun önemini anlatmak için büyük çaba gösteren kisidir. TEK veya enerji konusuda herhangi bir yanlis veya eksik bilgi yayinlandiginda, sahsen konuya müdahale eden kisidir. Onun zamaninda basin mensuplari TEK’den hertürlü bilgiyi kolaylikla alabilmislerdir. Ögrenildigine göre Kamil Toktamis emekliye ayrilmistir. Bir sahsin görevden ayrilmasiyla TEk içine kapali, disari bilgi vermeyen kurulus haline dönüsebilmektedir. Bu olay, Türkiye’de kisilerin kamu kuruluslarinin yönetimindeki etkenliklerini açik bir sekilde sergilemektedir.
EKSIK bilgilerle, sadece yayinlanan rakkamlarin yorumu, ciddi sorunlarin ortaya çikmasina neden olmaktadir. Örnegin, 1984 yilinin ilk dört ayinda SSCB ve Bulgaristan’dan yapilan enerji ithalati, Keban’in eksik üretimine esittir.

 

Sende yorum yap