Yıkmaktan yapmaya vakit kalmıyor

, , Sende yorum yap

Türk ekonomisi dengesiz dengelerle yürüyüp gidiyor. Isbasinda olan 55’inci hükümetin gerek olusumunun özelligi, gerekse süresinin kisaligi nedeniyle, yapisal reformlar bekleyen, dengeleri kurmasini isteyen yok.
Hükümet dengesiz dengelerde ince ayar yapip, dengesizligin bir tehlike yaratmasini, trenin raydan çikmasini, saadet zincirinin kopmasini, heyetlerin alt üst olmasini önlemede basarili oldugu ölçüde alkis alacak.
Ama geliniz görünüz ki, “Onlarla pehlivan çikti meydane, her biri digerinden merdane…” Konusmadan duramiyorlar. Her konusmada yapici olmuyor, yikici oluyor.
Ekonominin dengeleri bozuk, hükümetin kendi içindeki dengeler bozuk, isbasina gelme sekilleri ve is basinda kalma sekilleri bozuk. Simdi bu kadar bozukluk içinde bir de onlar herseyi bozmaya çalisirlar ise ekonomide yanar, halk da yanar.
Çünkü faturalari gidenler ve gelenler çikariyor, ama halk ödüyor.
Bugüne kadar hükümet ne yapti?
– Önceki hükümetin kadrolarini temizledi. Temizlik yaparken her isin basina en iyi, en tarafsiz kisileri mi getirdi? Gidenler nasil ki, “Bizden olsun da, tastan olsun” diye tayin yapti ise bunlar daha da ileri gidip “nasil olsa bizden” diye beceriksizlikleri, basarisizliklari bilinen kiyida kösede kalmislari topladi. Topluyor. Hayirli olsun diye geçistiremezsiniz, bunlarin faturasini da biz ödeyecegiz.
– Zam yapti. Faturayi biz ödeyecegiz.
– Ek bütçe hazirliyor. Faturayi biz ödeyecegiz.
– Hükümet üyeleri olur olmaz beyanatlarla, ortaligi yakip yikiyor. Faturayi biz ödeyecegiz.
Günes Taner’in yil sonu için açikladigi yüzde 100’lük enflasyon tahmini önümüze büyük bir fatura çikardi. Ama bu fatura giderek büyüyecek.
Günes Taner, “Ben öyle söylemedim, yanlis anladilar” dese de fatura büyük ve daha da büyüyecek.
Böyle hassas dengeler üzerindeki ekonomilerin yönetim sorumlulugunu tasiyan bakanlar ayak üstü konusamaz. Yalan yanlis konusamaz. Bes bin dolar ücret alsalar da her TV programina çikamaz.
Ekonominin temel dengeleri konusunda açiklanacak seyler var ise bunlari “yazili olarak” açiklar.
O zaman yanlis anlasildi, yanlis tercüme edildi, yanlis nakledildi tartismasi olmaz.
Günes Taner, ne kadar düzeltme yaparsa yapsin, insanlarin kurumlarin gelecege ait bekleyislerini degistirdi.
insanlar ve kurumlar eski bekleyislerine dönemez. Yeni bekleyislere dayali “pozisyon” alir. Alinan “pozisyon” ekonominin gidisini etkiler. Politikacilari ve uygulayicilari zorlar. Onlar da pozisyona uygun hareket etmeye yönelir.
Pozisyonlar yüzde 100 enflasyon etkisinde degisince “görünmeyen güçler” harekete geçecek. Bu görünmeyen güçler:
(î) Faiz oranlarini yukarida tutacak, (2) dövize ilgiyi artiracak, (3) döviz fiyatlarinin tutulmasi için kur ve faiz makasinin daha fazla açilmasini gerektirecek, (4) Bond satisini güçlestirecek, (5) Kamu kesimi finansman açiginin kapatlimasi için borçlanmalarda vadeyi kisacak, maliyeti artiracak, (6) Bankalarin kisa vadeli borçlanma hareketlerini frenleyecek.
Bunlar iyi seyler degil. Günes Taner, bu olan bitenden tabii ki sahsen üzülecek. Ama onun üzülmesi bir ise yaramayacak. Onun üzülmesi, bakanlik süresiyle sinirli. Ama faturanin siniri yok. Bu faturayi bu halk sonuna kadar ödeyecek.
Açiklama:
23 Temmuz 1997 tarihinde bu sütunda yayinlanan “Bedelsiz Macerasinin Faturasi Ziraat’in Üzerinde Kaldi” baslikli yazi ile ilgili olarak Basbakanlik Hazine Müstesarligindan bir yazili açiklama gönderildi.
Yaziya esas olan bilgilerideki yanlislari düzelten bu açiklamayi bütünü ile sayin okuyucularima aktariyorum.
Yanlis bilgilendirme için özür diliyorum.
“Olaylarin Içinden” kösenizde yer alan “Bedelsiz Macerasinin Faturasi Ziraat’in Üzerinde Kaldi” baslikli yazinizla ilgili olarak bazi hususlarin açikliga kavusturulmasi geregi hissedilmistir.
1. Bedelsiz ithalat uygulamasinda mevduatlar, Ziraat Bankasi’nda Hazine adina açilan hesapta toplanmis ve yillik yüzde 10 faiz uygulanmistir.
2. Söz konusu hesapta biriken mevduat dönemler itibariyle Hazine’ye aktarilmis ve karsiliginda bankaya l yil vadeli (ikinci uygulamada 14 ay vadeli), yüzde 10 faizli, Alman Marki cinsinden devlet tahvili ihraç edilmistir.
3. Bu uygulama çerçevesinde Ziraat Bankasi tarafinda yapilan her türlü masraf Hazine’ce karsilanmistir.
Bu açiklamalardan da anlasilacagi üzere Ziraat Bankasi, bedelsiz ithalat uygulamasinda sadece hesapta biriken mevduatin Hazine’ye transferine aracilik etmis olup, uygulamanin tüm maliyeti Hazine Müstesarligi üzerindedir.
Konunun önemine binaen gereken hassasiyeti göstereceginize inaniyor, saygilarimi sunuyorum.”
Cüneyt SEL – Müstesar Yardimcisi

 

Sende yorum yap