YENİ OTELLER

, , Sende yorum yap

TÜRKIYE’de her yil yaz aylarinda “yeni otel ümitleri” ekilir. Fakat bu ümitler hiç yesermez. Bir sonraki turizm mevsimi yeni ekim dönemi baslar…
Devlet Planlama Teskilatinin en etkin oldugu dönemlerde Side Projesi, Ege Bölgesi Turizm Gelisme Projesi gibi ciddi ve uluslararasi nitelikte projeler gelistirilmis, hazirlanmisti. Bu projeler kisa sürede unutuldu. Yapilan harcamalar, israf oldu gitti.
GENE Devlet Planlama Teskilatinca Istanbul’da Çiragan Sarayinin bir kompleks olarak arkadaki araziyle birlikte otel haline getirilmesi, Kuruçesmede kiyidan baslayip, sirtlari da içine alacak bir turizm gelisme master plani hazirlanmasi, Sarayburnundan Bakirköy’e kadar arazi seridinin bir master plan içinde turistik gelisme bölgesi haline getirilmesi için çalismalar yapimis, bu projelere yabanci kuruluslarin ilgileri çekilmistir.
Gerçekte büyük gürültülerle baslatilan tip projelerin basarisizligi, tabii zenginlige sahip potansiyel alanlarin israfina neden olmaktadir. Örnegin Side’de adi geçen projenin uygulanama-masindan sonra gerçeklestirilen çirkin insaat ve dikilen binalar, artik eski projenin uygulanma sansini tamamen yok etmistir. Ayni sekilde Istanbul’da Kuruçesme ve Sarayburnu-Bakirköy yörelerinde kisa sürede yapilan baska amaçli tesisler, dikilen binalar, eski master planlarin bir bütünlük içinde uygulanma imkanini yok etmistir.
TURiZM Bakanliginda sorumluluk üstlenenler yillardir gerçeklestirilemeyen bu hayallerin, taze tutulmasinda sik sik Hilton’un, Intercontinantalin Türkiye’ye ilgisinden söz edilir. Turizm Bakanligi yetkililerinin sözleri dogru çiksa idi Holiday Inn’in 6 otelinin bugünlerde açilmasi gerekirdi. Koç Ankara’da, Eczacibasi Antalya yöresinde yillardir Oteller yapar. Büyük kuruluslarin Ankara’da Istanbul’da temeli atilacak otellerinden sik sik sözedilir. Ne yazik ki, bunlarin hiçbiri gerçeklesmez. Çünkü bunlardan sözedenler ve özellikle Turizm Bakanligi sorumlulari, bir otelin ne kadar büyük bir yatiri-migerektirdiginibu yatiriminkaynaginin bulunmasindaki güçlügü, mevcut faiz oranlariyla otel yalinlarin karsi olamiyacagini herhalde bilmemektedirler.
SON günlerde Çiragan’in onarimi tekrar gündeme gelmis buna ek olarak bir de Taskisla Binasinin otel haline getirilmesi projesi çok yakinda gerçeklesecekmis gibi takdime baslamistir. Yeni bina yapimi yaninda eski binalarin onariminin daha pahali oldugu, özellikle Çiragan ve Taskisla’nini onarimlarinin kaç para gerektirecegi bilinmeden ümit tohumlari saçilmaktadir. Bugünkü maliyetlerle Çiragan ve Taskislanin onariminin gerçeklestirilmesi halinde bile bu konuda yapilacak yatirimin zararla sonuçlanacagi bir gerçektir. Turizm Bakanliginin bir sorumlulugu, hayali projelerle vakit geçirecek yerde, gerçekçi yaklasimlarla yatak kapasitesini artiracak arayislara yönelmektir.

 

Sende yorum yap