YASED

, , Sende yorum yap

Yased, Yabanci Sermaye Koordinasyon Dernegi’nin kisaltilmis adidir. Yased Genel Kurulunda yapilan son seçimlerde görevlendirilen yönetim kurulu üyeleri baskanliga Atilla Midilli’yi getirdiler. Alti yildir Yased’i yöneten Erdogan Karakoyunlu bu yil baskanlikdan ayrilmak için yönetim kurulunda üye olarak sorumlulugunu sürdürme isteginde bulundu.
Yased 1980 Yilinda kurulmustur. Amaçlari üç grupda toplanmaktadir.
1) Türkiye’de faaliyette bulunan yabanci sermayeli kuruluslar arasinda görüs alisverisinde bulunmak.
2) Türkiye’deki yabanci sermayeli kuruluslarin genel nitelikde-ki sorunlarinin, kamu sorumlularina duyurulmasina ve bu sorunlara çözüm bulunmasina yardimci olmak,
3) Türkiye’de yabanci sermayeli yatirimlarin artmasi için faaliyet göstermek.
Kurulusundan sonra Yased’in baskanlik sorumlulugunu bir yil süte ile Asar Yenisey tasimistir. 1982 Yilindan buyana bes yil süre ile de Erdogan Karakoyunlu Yased’in baskanligini yapmistir.
Türkiye’deki yabanci sermayeli kuruluslardan 80 kadari Yased’e üyedir. Dernek statüsündeki Yased’i her yil genel kurulda seçilen ve 11 kisiden olusan yönetim kurulu idare etmektedir.
Yased’in bes profesyonelin çalistigi bir genel sekreterlik bürosu vardir. Dört yildir genel sekreterlik görevini Samiha Baban yürütmektedir. Üyelerin katkilariyla olusan bütçesi 80 milyon lira dolayindadir.
Emekli Büyükelçi Nuri Eren, bu yila kadar danisman olarak, dis iliskilerin gelistirilmesinde önemli katkilar saglamistir.
Bu yil baskanlik görevin! birakan Erdogan Karakoyunlu’nun Yased’in kamu oyunda taninmasi, kamu kuruluslariyla iyi iliskiler kurmasi, yabanci sermayeli kuruluslarin ilgisini ve güvenini kazanmasi, ciddi çalismalar ortaya çikarmasi ve kurumlasmasi konulannda önemli katkilari olmustur.
Bugün Yased kamu oyunda ve kamu kesiminde saygin bir kurulus olarak kabul ediliyor ise, bunda Erdogan Karakoyunlu’nun ciddi ve yogun çabalarinin büyük payi vardir.
Yirmibes yildir Unilever’de önemli sorumluluklar üstlendikten sonra, Yased yönetimini Erdogan Karakoyunlu’dan devralan Atilla Midilli’nin de ayni çizgiyi sürdürmesi beklenir.
Yased örnegi, Türkiye’de ilgi gruplarinin, ortak sorunlarinin çözümü amaciyla bir dernek çatisi altinda örgütlenmelerinin basarili bir modelidir.
Türkiye’de sinirli bir bütçe ve küçük bir profesyonel kadro ile, ne ölçüde etkin ve verimli çalismalar yapilabilecegini merak edenler Yased örnegini incelemelidirler.
Yased’in Erdogan Karakoyunlu’nun baskanligi döneminde yayinlanan 26 kitap ve brosürü, Türkiye’de yabanci sermaye konusunda yayinlanmis en ilginç arastirma, istatistik ve dokümanlardir.
Bu hizmetleri için Erdogan Karakoyunlu’ya tebrikler, Atilla Midilli’ye yeni görevinde basarilar dilegi ile.

 

Sende yorum yap