Yarın ne olacak?

, , Sende yorum yap

Dolar daha ne kadar artacak? Faizler nerede duracak? Döviz stoklan daha ne kadar yetecek? ithalat geriler mi? Ihracat artar mi? Turist gelir mi? Iç piyasa ne zaman açilir? Ev fiyatlari daha ne kadar düser? Hangi firmalar bu krize dayanabilir? Kimler batar? Batan firmalardaki isçiler ne olur? Ekonomide üretimin düsmesi ülkeye ne kötülükler getirir? Sosyal çalkanti ortaya çikar mi? Bu hükümet gider ise yerine kim gelir? Döviz serbestisine müdahale olur mu? Eski günlere ne zaman dönülür?
Bu kadar belirsizlik arasinda yasamak ne kadar zor ve izdirap verici…
***
Bütün bu ortamda “Istikrar paketinin hazirlandigindan, uygulamaya baslandigindan” söz ediliyor.
Istikrar paketi, istikrar tedbiri, insanlara gelecekleri hakkinda güven verir, gelecegin ne oldugunu açiklar. Açiklanan pakete, açiklanan tedbirlere bakiniz. Bunlara bakarak kim ülkenin veya kendinin geleceginin ne olacagini anlayabilir ki?
***
Basbakan, Bakanlar Kurulu, TBMM, partiler bugüne kadar “iki top” ile oynadilar “dolar-faiz”… Simdi bu “iki topa” bir üçüncü top “bankalar” eklendi. Üç topu havada savurarak vakit geçiriyorlar.
Ekonomi “üretim ile ayakta durur.”
Üretimin durdugu bir ekonomide dolar da, Türk Lirasi da ise yaramaz. Insanlar sadece faiz ile yasayamaz.
Üretimin durmasi demek issizlik demektir.
Üretimin durmasi demek açlik demektir. Sosyal huzursuzluk demektir. Dövizsizlik demektir.
***
Türkiye bundan önce de sorunlarla karsilasti. Darbogazlara girdi. O dönemlerde Türkiye 280 milyon dolar bulunca bu darbogazdan çikar. Türkiye’nin dis borçlan ertelenince Türkiye darbogazdan çikar. Büyük bir devalüasyon yapilinca Türkiye darbogazdan çikar. IMF’in Niyet Mektubu imzalaninca Türkiye darbogazdan çikar…. seklinin açik ve kesin
“hedefler-sartlar” ortada idi…
***.
Bugün o kadar büyük belirsizlikler var ki… Kimse bu dar-” bogazdan, nasil, ne zaman çikilacagini, darbogazdan çikmak için neler yapilmasi gerektigini bilmiyor?
Bu hükümet degisince darbogazdan çikilir mi? Hayir. IMF ile Niyet Mektubu imzalaninca darbogazdan çikilir mi? Hayir. Dolar 100 bin liraya yükselse darbogazdan çikilir mi? Hayir. Dis borçlar ertelense darbogazdan çikilir mi? Hayir. Iç borçlarin tamami silinse, darbogazdan çikilir mi? Hayir. KITler kapatilinca darbogazdan çikilir mi? Hayir.
Iyi de, bu darbogazdan nasil çikilir? Bunu kim belirleyecek, bize anlatacak. Biz de darbogazdan hangi faturayi, ne süre ödeyip, ne zaman eski güzel günlere (good old days) dönebilecegimizi bilebilecegiz? Ben bilemiyorum…

 

Sende yorum yap